Milan Kajínek

20. 3. 2024

Mezi-parlamentní aliance pro Čínu (IPAC) vyhlásila zahájení „Operace MIST“, kterou chtějí přimět vlády světa, aby posoudily ekonomické dopady možných scénářů v Tchajwanském průlivu. Jedním z členů aliance je také český senátor Pavel Fischer (nezávislý), podle něhož se o napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem musí zajímat i Česká republika.

„Součástí české zahraniční politiky vůči Tchaj-wanu, Čínské lidové republice a dalším by měla být mimo jiné otázka bezpečnosti Tchajwanského průlivu,“ sdělil deníku Epoch Times senátor Fischer, který je předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Jsem přesvědčený, že jeho případná blokáda, k níž s ohledem na aktivity Čínské lidové republiky v oblasti může v budoucnu dojít, by měla globální dopady.“

Cílem kampaně, která vznikla na základě pražského summitu aliance IPAC, která sdružuje zákonodárce z 25 zemí světa, je „vyvrátit tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Evropa by se neměla zaplétat do konfliktů, které nejsou naše“.

Členové aliance doslova prohlašují, že „přinutí vlády, aby odhalily pravdu: že stabilita v Tchajwanském průlivu je v domácím zájmu téměř všech zemí světa“.

„Týká se to i České republiky a měli bychom mít vyjasněno, jaké by byly dopady a jaké jsou možnosti naší reakce,“ říká senátor Fischer.

Aliance IPAC se odvolává na analýzy skupiny Rhodium a agentury Bloomberg.

Zpráva skupiny Rhodium tvrdí, že finanční ztráty budou velké, pokud dojde k blokádě Tchaj-wanského průlivu, ať už z jakýchkoliv příčin – v důsledku vypuknutí ozbrojeného konfliktu, nebo úmyslné blokády například čínskými námořními silami.

„Náklady na blokádu nemohou být nižší než 2,5 bilionu USD, a to pouze na základě údajů o přepravě,“ uvádí IPAC.

Agentura Bloomberg zveřejnila širší analýzu, v níž podle IPAC „zohlednila některé pravděpodobné, nepředvídatelné okolnosti a dospěla k závěru, že blokáda by mohla stát 10 bilionů USD.“

Závěry těchto zpráv jsou podle aliance v souladu a žádná země podle ní nebude imunní vůči těmto hospodářským dopadům, které budou pravděpodobně nejméně pětkrát horší než hospodářské škody způsobené Ukrajinou.

„Obyčejní lidé budou muset nést následky, pokud se vládám nepodaří deeskalovat a odvrátit konflikt napříč průlivem. Je na zvolených zástupcích na celém světě, aby zajistili, že k tomu nedojde,“ uvádějí zástupci IPAC.

„MIST je globální kampaň, do které jsem se zapojil, a s informacemi, které z ní dostaneme, budu v Parlamentu pracovat,“ dodává senátor Fischer.

Po vydání článku na náš dotaz odpověděla také česká poslankyně Eva Decroix, která je též členkou aliance. Její komentář doplňujeme.

„Určitě bych se ráda tématu věnovala hlouběji,“ sdělila poslankyně deníku Epoch Times. „Pevně věřím, že jakmile to kapacita umožní, téma otevřu. Nějaké nápady již máme. Považuji za velmi důležité k tématu otevřít diskusi a zajistit nezbytná data.“

POZNÁMKA: 20. března 2024 byl článek doplněn o reakci poslankyně Evy Decroix.

Související články

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.