Po prvním dni summitu Mezinárodní parlamentní aliance pro Čínu (IPAC), která probíhá v Poslanecké sněmovně ČR, vystoupila skupina delegátů na tiskové konferenci v atriu sněmovny. Delegáti dnes jednali především o tom, jak realizovat společné plány. Německý delegát Reinhard Bütikofer uvedl, že IPAC není diskusní kroužek, ale snaží se o reálné výsledky.

„Alianci zakládalo v roce 2020 pouze 16 lidí – a dnes je to velké mezinárodní těleso,“ říká česká poslankyně Eva Decroix, která je spolupředsedkyní IPAC za Českou republiku společně se senátorem Pavlem Fischerem.

IPAC dnes tvoří téměř 300 zákonodárců z 30 zákonodárných sborů (25 zemí), kteří se snaží „nově definovat meziparlamentní spolupráci“ v otázkách vztahů s Čínou a jejím vládnoucím režimem, které jsou podle aliance „rozhodující pro celou generaci“.

Do aliance nově vstoupili zákonodárci z Filipín, Keni a Paraguaye, kteří promluvili na tiskové konferenci.

Poslanec Paul Katana, nový delegát IPACu z Keni, sdělil deníku Epoch Times, že pro něj je členství v alianci cestou, jak se rychle zorientovat a dozvědět, jaký je postoj světových zemí vůči Číně a její vládnoucí komunistické straně.

Paraguayský senátor Eduardo Nakayama uvedl, že se demokratické země musí spojit, aby mohly „společně bránit demokratické principy, právní stát a základní práva“.

Mnozí delegáti zmiňovali důležitost udržování diplomatických vztahů s Tchaj-wanem a sílící hrozby čínského režimu, který nejenom diplomatickou, ale i vojenskou cestou demonstruje, že je odhodlán ostrovní stát anektovat.

Člen legislativního Yuanu Tchaj-wanu, pan Freddy Lim, poděkoval všem zemím ve světě za projevenou solidaritu a podporu. Deníku Epoch Times sdělil, že požádá vedení IPACu, aby uvažovalo o tom, zda by se mohl příští mezinárodní summit konat na Tchaj-wanu. Uvedl také, že právě delegace vedená předsedou českého senátu, která dorazila na Tchaj-wan v srpnu 2020, spustila vlnu dalších delegací z řady zemí, které přijely vyjádřit Tchaj-wanu podporu.

Podle senátora Pavla Fischera je bezpečnostní hrozbou v Indo-Pacifiku zasažena i Evropa a čeští zákonodárci se „podílejí na spolupráci s Tchaj-wanem na parlamentní úrovni,“ která podle Fischera sice neznamená podporu námořní vojenské síly, ale je „velice důležitá“.

„Tchaj-wan není jen o jednom ostrově nebo zemi, je to otázka globální bezpečnosti. Útok čínského režimu na Tchaj-wan, vojensky nebo blokádou, ohrožuje celou bezpečnost v Indo-Pacifiku. Tohle není nějaký vzdálený problém, je to náš zájem,“ dodává německý delegát Reinhard Bütikofer.

„Evropa neposlala vojenské jednotky do Indo-Pacifiku, ale to neznamená, že v tom nehrajeme žádnou roli,“ uvedl Bütikofer, podle něhož může Evropa podporovat demokratické země v Indo-Pacifiku. IPAC „není jen o narativech nebo komentářích, jsme o spolupráci k posílení demokratických zemí a posílení jejich soběstačnosti,“ říká německý delegát.

Čína zaujala podle Bütikofera důležitou roli v průmyslu a dopravě. „Chceme spolupracovat, ale nechceme umožnit závislost do takové míry, aby nás Čína mohla přetvářet. Chceme posílit spolupráci mezi národy, odporovat dovážení výrobků vytvořených nucenou prací a pomoci vytvořit alternativu k iniciativě čínského režimu Pás a stezka (pozn. red.: někdy také Nová hedvábná stezka),“ uvedl německý delegát.

Na dálku se k tiskové konferenci připojil také ukrajinský delegát Olaksandr Merežko. Podle něho není válka na Ukrajině „pouze válkou jedné země proti druhé“. „Je to celosvětový konflikt mezi demokracií svobodného světa a totalitou. Musíme se rozhodnout, jaké hodnoty bude svět ochraňovat,“ řekl Merežko.

„Svět převýchovných táborů nechceme. Autoritativní režimy mají vlastní alianci. Nebojujeme jen s Ruskem. Bělorusko, Irán a Čína podporují Rusko. Takže bojujeme proti koalici autoritářských států,“ míní ukrajinský politik.

Senátor Fischer upozornil na skutečnost, že Čína a Rusko podepsaly před invazí na Ukrajinu takzvané „partnerství bez limitů“. „Nesmíme zapomenout, že Čína ve stejné době, kdy Rusko provedlo invazi na Ukrajinu, začala vyhrožovat Tchaj-wanu. Měli bychom naslouchat těm, kdo jsou pod útokem nebo pod jeho hrozbou,“ říká senátor Fischer.

Jednání aliance IPAC bude v sněmovně probíhat i zítra pod heslem „spojovat, chránit a vést“.