ČTK

21. 3. 2024

V Evropě může v dalších letech vzniknout až 45 nových jaderných zdrojů za 100 miliard eur, což je ohromnou příležitostí pro Českou republiku s jejím potenciálem a zkušeností. Před odletem do Bruselu, kde bude dopoledne jaderný summit pořádaný belgickou vládou společně s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Premiér Petr Fiala (ODS) označil na tiskové konferenci před odletem zasedání za symbolické zakončení české cesty k uznání jaderné energetiky jako čistého zdroje. Nyní je podle obou politiků třeba zajistit rovné podmínky k financování jaderných projektů, a to z komerčních zdrojů i unijních institucí.

Jaderné fórum bude předcházet zasedání šéfu států a vlád zemí Evropské unie. Summit má řešit zejména situaci na Ukrajině i na Blízkém východě, otázky bezpečnosti a obrany EU a budoucí rozšíření bloku. Zabývat se evropští lídři budou také problematikou podpory evropských zemědělců, kteří v posledních měsících protestují v mnoha členských státech sedmadvacítky. Oběda s unijními lídry se zúčastní i generální tajemník OSN António Guterres. Přes videohovor se připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Fiala novinářům řekl, že chce za zasedání poděkovat zemím, které se přidaly k evropské iniciativě nákupu mimounijní munice pro Ukrajinu. Jak plyne z návrhu závěrů schůzky, evropští vůdci opět vyjádří neochvějnou podporu Kyjevu a rovněž ocení nedávné rozhodnutí o navýšení peněz v takzvaném Evropském mírovém nástroji (EPF) o pět miliard eur (126 miliard Kč), které by měly jít na vojenskou pomoc Ukrajině. Poslední verze závěrů přímo oceňuje i českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu.

Sporným tématem zůstává nadále využití výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě. Evropská komise ve středu navrhla, aby se z nich 90 procent použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci země. Některé ze zemí mají s využitím peněz na vojenské účely problém, podle Fialy je třeba financování nákupů posílit. Posun očekává v jednáních o přístupu bank k financování zbrojních projektů.

Se šéfem OSN budou premiéři a prezidenti členských států EU probírat situaci na Blízkém východě, zejména konflikt mezi palestinským hnutím Hamás, které EU považuje za teroristickou organizaci, a Izraelem. Český premiér chce zopakovat, že Izrael má právo na obranu a rukojmí na straně Hamásu zůstávají. „Zároveň je třeba vidět katastrofální humanitární situaci v Gaze,“ řekl.

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zničit Hamás po teroristickém útoku ze 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Podle středečních údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy nejméně 31 923 Palestinců.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).