Milan Kajínek

22. 3. 2024

Matematik a zakladatel společnosti RSJ Karel Janeček hovořil v Senátu PČR na nedávno pořádaném semináři věnovaném ústavním právům občana o nebezpečích manipulace občanů prostřednictvím vytváření (přiživování) atmosféry strachu.

„V dnešní době je kriticky důležité, abychom byli schopni obhájit naše práva a svobodu,“ míní Janeček. Jako velké riziko současné moderní společnosti vnímá matematik otázku „manipulace strachem“ a v poslední době se v různých projektech pokouší o „prohlubování vzdělanosti“ občanů, aby při krizích „nepodléhali tolik strachu, manipulaci“.

„Rigorózní vědecké průzkumy ukazují, že člověk, který je pohlcen strachem, není schopen racionálně přemýšlet,“ říká Janeček. „Člověku, který má strach, se zásadním způsobem snižuje IQ, čehož jsme byli svědky za covidu. Manipulace lidí strachem. Strachem z něčeho, co mohla být vážná nemoc, ale ve skutečnosti to pro drtivou většinu lidí vážná nemoc nebyla.“

„Jsou lidé, kteří strach využívali pro své mocenské a finanční důvody… obrovské peníze šíleným způsobem zmanipulovaly vědu… musíme proti tomu najít obranu.“

— Karel Janeček, matematik a zakladatel RSJ

Za největší selhání moderní doby považuje Janeček skutečnost, že „jsme se nechali zmanipulovat strachem a kvůli tomu obětovali budoucnost svých dětí. Zásadním způsobem jsme poškodili naše děti“.

Janeček podobně komentoval téma strachu na udílení cen Českého slavíka v listopadu 2021.

„Dámy a pánové… Zkusme nepodléhat strachu, zkusme být odvážní. Ano, jsme tady dočasně, ano, můžeme umřít. Ale nesmíme se bát. Pokud se budeme bát, naše životy budou horší, naše životy budou špatné,“ řekl Janeček během přímého přenosu z udílení cen.

„Nesmíme už nikdy udělat to, že dětem zavřeme školy, že jim upřeme právo na vzdělání. Nesmíme ničit jejich sociální vazby,“ řekl uprostřed pandemie a varoval před nátlakem na očkování dětí. „A prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím.“

Alarmující výsledky – 40 % žáků devátých tříd má známky střední až těžké deprese
Průzkum duševního zdraví u českých dětí přinesl alarmující výsledky. Podle nich 40 % žáků devátých tříd trpí středně těžkými až těžkými depresemi a 30 % hlásí úzkosti středně těžkého až těžkého stupně. Více…

V březnu 2024 opět na senátním semináři připomíná, že je třeba se s dobou pandemie vyrovnat pomocí analýzy a poučení.

„Není možné nechat hlasité ticho, strčit hlavy do písku,“ míní zakladatel společnosti RSJ, který investuje nemalé částky do sociálně inovativních a vzdělávacích projektů. „Musíme to objasnit a musíme říci, co se stalo, abychom získali odolnost a něco takového se už nemohlo stát podruhé,“ míní Janeček.

Podle Janečka není třeba „obviňovat lidi, kteří se nechali zmanipulovat. Strach je nástroj a je to přirozená věc a někdo, kdo nemá možnosti a energii utvořit si nezávisle vlastní názor, tak ten tomu podlehne, to je zákonité“.

Podle matematika je třeba zaměřit pozornost na „systém, který strach nejenom umožnil, ale dokonce ho vytvářel“.

„Jsou lidé, kteří strach využívali pro své mocenské a finanční důvody,“ řekl Janeček. „Za vším hledejme peníze. Společnosti Pfizer se ziskem osmi miliard v roce 2020 skočil zisk na 28 miliard. Tyto obrovské peníze jsou tím, co šíleným způsobem zmanipulovalo vědu, a tak dále. My musíme proti tomu najít obranu.“

K vyřešení situace je podle Janečka nutné pomoci lidem, aby „našli odvahu, vystoupili ze svojí komfortní zóny, propojit se a vzájemně se podpořit“.

Podle matematika může doba pandemie a poučení z ní posloužit jako „vakcína proti blbosti a strachu“.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.