Zachary Stieber

25. 3. 2024

Lékaři dosáhli vítězství v soudním sporu a donutili FDA odstranit prohlášení o ivermektinu.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlasil s odstraněním příspěvků na sociálních sítích a webových stránkách, které vyzývaly lidi, aby přestali užívat ivermektin k léčbě covidu-19, podle dohody z 21. března.

Úřad FDA již odstranil stránku, na které bylo uvedeno: „Mám užívat ivermektin k prevenci nebo léčbě covidu-19? Ne.“

Do 21 dnů FDA odstraní další část s názvem: „Proč byste neměli užívat ivermektin k léčbě nebo prevenci covidu-19“, uvádí se v oznámení o urovnání, které bylo podáno u federálního soudu v jižním Texasu.

„Úřad FDA nepovolil ani neschválil použití ivermektinu k prevenci nebo léčbě covidu-19 u lidí nebo zvířat,“ uvádí se v současné době na stránce. Stránka rovněž uvádí, že údaje neprokazují účinnost ivermektinu proti covidu-19, přestože některé studie, které zmiňuje, ukazují, že ivermektin je proti tomuto onemocnění účinný.

Úřad FDA v rámci urovnání také souhlasí se smazáním několika příspěvků na sociálních sítích, které ostře vystupovaly proti ivermektinu, včetně jednoho, který uváděl: „Nejste kůň. Nejste kráva. Vážně, vy všichni. Přestaňte s tím.“

Výměnou za to se lékaři, kteří agenturu zažalovali, vzdávají svých žalob, uvádí se v podání.

„FDA prohrává válku s ivermektinem a souhlasí s odstraněním všech příspěvků na sociálních sítích a pokynů pro spotřebitele týkajících se ivermektinu a covidu-19, včetně nejpopulárnějšího tweetu v historii FDA,“ uvedla ve svém prohlášení dr. Mary Talley Bowdenová, jedna z lékařek. „Tento přelomový případ vytváří důležitý precedens při omezování zásahů FDA do vztahu lékař-pacient.“

„Výsledek urovnání nás nesmírně těší, protože je to vítězství pro každého lékaře a pacienta ve Spojených státech,“ dodal Dr. Paul Marik, vědecký ředitel FLCCC Alliance a další žalobce. „Úřad FDA zasahoval do lékařské praxe svými nezodpovědnými výrazy a příspěvky o ivermektinu. Nikdy se nedozvíme, kolik životů bylo ovlivněno tím, že pacientům byl odepřen přístup k životně důležité léčbě, protože jejich lékař ,pouze postupoval podle FDA‘.“

Mluvčí FDA sdělil v e-mailu deníku The Epoch Times, že se agentura „rozhodla raději vyřešit tuto žalobu, než pokračovat v soudním sporu kvůli výrokům starým dva až téměř čtyři roky“.

„FDA nepřiznala žádné porušení zákona ani žádné pochybení, nesouhlasí s tvrzením žalobců, že agentura překročila své pravomoci při vydávání prohlášení napadených v žalobě, a stojí si za svou pravomocí komunikovat s veřejností ohledně výrobků, které reguluje,“ uvedl mluvčí. „Úřad FDA nezměnil své stanovisko, že v současné době dostupné údaje z klinických studií neprokazují, že ivermektin je účinný proti covidu-19. Agentura nepovolila ani neschválila použití ivermektinu pro prevenci nebo léčbu covidu-19.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?