Milan Kajínek

30. 7. 2021

Léčivá látka ivermektin není k 29. červenci 2021 registrovaná v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv (zdroj). Dočasné povolení k používání léku HUVEMEC s obsahem léčivé látky ivermektin vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR 12. března 2021 (pdf).

O tomto léčivu se vedou široké debaty. Lékaři z různých zemí světa hlásí dobré výsledky při jeho nasazení u pacientů při propuknutí onemocnění covid-19, a to za určitých okolností. Hovoří se také o tom, že toto léčivo je záměrně potlačováno na úkor vakcín, které jsou ve srovnání finančně nákladnější.

Internetové diskuse o ivermektinu čelí bezprecedentní míře potlačování, přičemž lékaři tvrdí, že jejich videa jsou stahována nebo jejich účty na síti Linked-In rušeny. (zdroj)

Ivermektin (s obchodními názvy Mectizan, Ivomec, Heartgard-30 atd.) patří mezi léčiva s širokým protiparazitárním účinkem v humánní i veterinární medicíně proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům, jako jsou vši, střečci či zákožky. (zdroj)

Rozhodli jsme se shromáždit časový přehled zpravodajství, které o této látce a léčbě s ní související vydávají česká média, státní úřady a lékařská obec.

Retrospektiva událostí

Níže nabízíme časově uspořádanou retrospektivu zpravodajství v českých médiích.

POZNÁMKA: O vývoji událostí okolo léčiva ivermektin níže informujeme z velké části díky zpravodajství deníku Právo. Na deník se v této souvislosti obrátil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s žádostí o „informace ve vztahu k otevřené podpoře preskripce a spotřeby léčivého přípravku ivermektin na stránkách tohoto deníku, což zákon považuje za nedovolenou reklamu“, uvádí SÚKL. (zdroj) (27. dubna 2021)

Článek stále doplňujeme, naposledy byl upraven 30. července 2021.


4. ledna 2021

Liverpool: Ivermektin se díky britské studii zařadil mezi látky s potenciálem bojovat proti koronaviru

Lék ivermektin se díky britské studii zařadil mezi látky, které mají potenciál bojovat proti koronaviru. Antiparazitikum určené například proti vším by mohlo snížit úmrtnost hospitalizovaných pacientů až o 80 procent, uvedl virolog Andrew Hill z univerzity v Liverpoolu. (zdroj) (Novinky.cz)


20. února 2021

Bratislava: Primářka ARO: Ivermektin je bezpečný a zbavuje tělo viru

Primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny Andrea Letanovská z bratislavského Národního onkologického ústavu řekla Právu, že ivermektin v jejím ústavu pacientům s covidem podávají už dva týdny. (zdroj) (Novinky.cz)


20. února 2021

Novinky.cz: Ivermektin léčí covid-19, ale v Česku nesmí. Proč?

Existuje nějaký lék na covid-19? Ano, takový lék existuje a jinde ve světě, včetně sousedního Slovenska, se používá. Jmenuje se ivermektin. Je laciný, dostupný a je tu už přes čtyřicet let jako lék proti parazitům. Proč se jím tedy v přecpaných českých nemocnicích neléčí?

Zatímco část lékařů zastává názor, že je nezbytné použít všechny, třeba i ne zcela prostudované léky, protože se osvědčují v praxi, naprostá většina českých lékařských kapacit souhlasí s názorem prof. Petra Husy, přednosty Infekční kliniky FN Brno.

Ten Právu na dotaz, co soudí o použitelnosti ivermektinu v léčbě covidu-19, řekl: „Považuji účinek ivermektinu na SARS-CoV-2 za neprokázaný a určitě bych tento lék nepodal pacientovi ani profylakticky, ani terapeuticky.“ (zdroj) (Novinky.cz)


22. února 2021

Odborné mezioborové stanovisko k léčebnému přípravku s obsahem látky ivermektin

K otázce plošného doporučení léčivého přípravku ivermektin pro pacienty s koronavirem formulovala stanovisko mezioborová pracovní skupina složená z předsedů pěti odborných lékařských společností.

V souvislosti s výskytem informací ve veřejném prostoru o možném příznivém účinku léčebného přípravu s obsahem léčivé látky ivermektin na klinický průběh pacientů s onemocněním covid-19 formulovaly odborné společnosti společné mezioborové stanovisko. (pdf) (ČSARIM)

Premiér Andrej Babiš: Ivermektin zakázaný není. Lékaři ale váhají

O lék Ivermektin, který některé státy včetně Slovenska, povolily k léčbě covidu-19, není v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím zájem. „Tento lék u nás není zakázaný. Lékař ho může, pokud chce, předepsat jako neregistrovaný lék a nechat objednat v distribuci,“ citoval premiér odborné stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). (zdroj) (Novinky.cz)


23. února 2021

Brněnský primář Rezek: Stav většiny pacientů, kteří dostali ivermektin, se zlepšil tak, že mohli jít domů

Brněnští lékaři sloužící na covidovém oddělení vyzkoušeli k léčbě pacientů už několik nadějných léků. Vedle remdesiviru a kortikoidů nasadili koncem roku i ivermektin, který v Česku zatím není k dostání. Podle primáře a zástupce přednosty I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně Michala Rezka to vypadá, že by mohl fungovat. Čekat na klinické studie podle něj v této napjaté situaci nelze. (zdroj) (Novinky.cz)


Poslanec a lékař Kaňkovský: Ivermektin za vyzkoušení stojí

Lékaři mezi poslanci se neshodují, jestli by měly nemocnice začít používat pro léčbu covidu-19 nadějný lék ivermektin. Část je vůči neregistrovanému léčivu opatrná, část by nechala ivermektin stejně jako na Slovensku nebo USA k užití některým fakultním nemocnicím. (zdroj) (Novinky.cz)


24. února 2021

Premiér Andrej Babiš k nasazení ivermektinu: Studie jsou důležité, ale nemáme čas

Lék ivermektin, který k terapeutické léčbě nemoci covid-19 povolilo slovenské ministerstvo zdravotnictví, by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl vyzkoušet i v České republice. Čekat na stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je podle něj sice důležité, může to ale trvat příliš dlouho. (zdroj) (Novinky.cz)


27. února 2021

Jak si slovenští občané vybojovali ivermektin

Dramatický nárůst úmrtí na covid a zpožděné dodávky vakcín vyvolaly na Slovensku odbornou i laickou diskusi o tom, zda existují léky, které by se daly použít k prevenci či léčbě covidu-19. Předmětem největšího střetu se stal už čtyřicet let používaný antiparazitický lék ivermektin. Za tu dobu byl podán 3,7 miliardy lidí, prakticky bez vedlejších účinků. (zdroj) (Novinky.cz)


Slovenský průkopník léčby ivermektinem: Není náhoda, že naši pacienti žijí

Průkopník léčby covidu-19 za použití léku ivermektin, emeritní přednosta kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí doc. MUDr. Pavol Tőrők, CSc., deníku Právo potvrdil, že v jeho ústavu probíhá léčba pacientů s covidem nadále úspěšně. (zdroj) (Novinky.cz)


1. března 2021

Hamáček začal lobbovat za ivermektin. Můžeme ho mít v Česku? ptá se Blatného

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se zeptá ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) na zpřístupnění léku ivermektin pacientům s koronavirem. Na Slovensku mají s lékem podle Hamáčka dobré zkušenosti. (zdroj)(Seznamzpravy.cz)


Slovensko: VÚSCH úspěšně pokračuje v léčbě za použití vysokých dávek vitaminů a přípravku ivermektin

Na klinice anesteziologie a intenzivní medicíny Východoslovenského institutu srdečních a cévních chorob (VÚSCH) úspěšně pokračuje léčba pacientů s koronavirem i za použití vysokých dávek vitaminů a přípravku ivermektin. Pacientům se podávají injekce s vysokými dávkami vitaminů a perorální tablety ivermektinu.


„To je kombinace, která může zachránit téměř každého pacienta, pokud se nasadí včas. Komplexní intenzivistická léčba je samozřejmě součástí léčby. Včetně antibiotik, vitaminu D, zinku, selenu, melatoninu, kortikosteroidů a fraxiparinu. V několika případech jsme aplikovali mimotělní membránové okysličování krve s vynikajícím výsledkem. Není náhoda, že naši pacienti žijí a jinde umírají,“ uvedl doc. MUDr. Pavol Tőrők, CSc. (zdroj) (Hlavnydennik.sk)


2. března 2021

Brněnská nemocnice dostala ivermektin pro 20 tisíc pacientů

Brněnská fakultní nemocnice u sv. Anny obdržela 10 tisíc balení ivermektinu. Informaci Právu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Lékaři podle něj mají o tento lék zájem a kvůli dlouhému čekání na dodávky ze zahraničí bylo nutné zajistit pro české pacienty lék rychleji. (zdroj)(Novinky.cz)


3. března 2021

Ivermektin dostal od úředníků zelenou. Zatím ne pro praktiky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvo zdravotnictví povolily distribuci léku ivermektin, jehož dodávku pro 20 000 lidí obdržela v úterý Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ta ho zatím podává pouze svým pacientům. Nyní už jej může rozvážet do jiných nemocnic, které o to projeví zájem. (zdroj) (Novinky.cz)


4. března 2021

Ivermektin vyrazil z brněnského skladu do nemocnic po celé ČR

K centrálnímu skladu nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u sv. Anny dorazila dodávka – léku ivermektin pro 35 nemocnic v celé ČR. Léčivo přicestovalo z Bulharska. Balení v kontejnerech i krabicích – podle počtu objednaných kusů – bylo převezeno do skladu se zásobováním v Brně-Komárově. (zdroj) (Novinky.cz)


5. března 2021

Premiér Andrej Babiš: Ivermektin je levný a některé velké farma firmy potřebují registrovat drahé léky

„Zájem o ten lék mezi občany je velký,“ uvedl na tiskové konferenci 5. března 2021 český premiér Andrej Babiš, podle něhož jde při schvalování látky o souboj mezi odborníky.

„Co se týká ivermektinu, samozřejmě, tam jsou různé názory na to. Já chápu, že ten lék je levný a některé velké pharma firmy potřebují registrovat drahé léky, takže je to takový jako souboj.

Pokud to funguje v jiných zemích a je to lék, který dokonce dostal Nobelovu cenu 1987, a dostalo to 3,7 miliardy obyvatel této planety, tak není důvod, aby to nebylo poskytnuto i praktickým lékařům. Pan ministr o tom jedná se SÚKL a doufejme, že to brzy dojedná, protože zájem o ten lék mezi občany je velký na základě zkušeností na Slovensku, kde to takto aplikují a kde je to takto povoleno, i v rámci různých postupů léčení covidu-19 je ivermektin uveden,“ uvedl premiér. (zdroj) (Vlada.cz)


MUDr. Igor Bukovský: proč vznikají dvě skupiny tak rozdílných názorů na ivermektin?

MUDr. Igor Bukovský si dovoluje vnést do situace svoje pochopení účinků ivermektinu. Zkušenost mnohých klinických lékařů podle něj ukazuje, že ivermektin léčí a pomáhá zvládnout onemocnění covid-19. Není to jen názor, zkušenosti s léčbou mají zahraniční lékaři i naši.

Dr. Bukovský pokládá otázku, proč vznikají dvě skupiny tak rozdílných názorů? Jak je možné, že vůči těm, kteří tvrdí, že lék nefunguje, vystupuje celkem velká skupina lidí, která má odlišnou zkušenost?

Co se týče ivermektinu, rozhodující úlohu hraje podle dr. Bukovského čas, kdy je nasazen. Většině funguje, pokud je podán v raném stádiu nemoci, ale u některých i v rozvinutém stádiu nemoci.

Rozhodující je také stav jater pacienta. Ivermektin blokuje účinek vitaminu K, tím nedochází ke krevním sraženinám. Dalším ukazatelem je stav střevní mikroflóry. (zdroj) (Dr. Igor Bukovský – AKV)


6. března 2021

O podávání ivermektinu praktickými lékaři rozhodne Státní ústav pro kontrolu léčiv

Ministerstvo zdravotnictví chce s rozhodnutím ohledně podávání ivermektinu praktickými lékaři počkat na stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na dotaz Práva to potvrdila mluvčí resortu Barbora Peterová. SÚKL v tuto chvíli doporučuje, aby pacienti, kteří budou ivermektin dostávat, byli pod dohledem lékaře. (zdroj) (Novinky.cz)


12. března 2021

SÚKL dočasně povoluje distribuci, výdej a používání přípravku HUVEMEC s obsahem léčivé látky ivermektin

Na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR (pdf) vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasné povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku HUVEMEC 3 mg, tablets, s obsahem léčivé látky ivermektin. (zdroj) (SÚKL)


16. března 2021

Prof. Libor Grubbhoffer: Potřebujeme o účincích ivermektinu podrobnější informace

Virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR, profesor Libor Grubbhoffer, uznává, že ivermektin může do jisté míry omezit replikační funkce koronaviru, aby virus získal v napadené buňce navrch, ale zároveň namítá, že „o tom nemáme podrobnější informace“.

Podle profesora v současnosti existuje jediná práce australské skupiny virologů, kteří potvrdili, že ivermektin blokuje, redukuje a zastavuje množení viru. Ovšem mezi buňkami tkáňových kultur a organismem člověka je obrovský rozdíl. A dále běží studie v Brně. (zdroj) (Plzeňský kraj)


18. března 2021

SÚKL: Ivermektin může předepsat lékař. Je to lepší než shánět načerno

„U pacientů s covidem musí lékař sledovat jaterní funkce a stanovit dávkování [ivermektinu]. Je to určitě lepší než si ten lék opatřit ve formě pasty pro koně na černém trhu. Ale stále je to experimentální užití léku a je třeba, aby lékař pacienta monitoroval,“ řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

„Studie, které byly provedeny, jsou na malém počtu pacientů. Ta největší byla na vzorku asi 400 lidí a bohužel neprokázala žádný zvláštní léčebný efekt u pacientů s mírným covidem. To je vše, co v tuto chvíli máme,“ dodala Storová. (zdroj) (I-rozhlas.cz)


22. března 2021

Vyjádření SÚKL k použití ivermektinu pro léčbu nemoci covid-19

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) připravil k ivermektinu dvě odborná stanoviska, o která požádalo ministerstvo zdravotnictví. Pro použití proti nemoci covid-19 není podle SÚKL dostatečné množství dat. Ústav upozornil, že řada studií nedosahuje požadované úrovně medicíny založené na důkazech (Evidence Based Medicine) a že v případě předepsání ivermektinu musí být k nedostatečným datům pro doložení účinnosti ivermektinu přihlíženo.

Nadále také platí, že ivermektin nebyl dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covidu-19.

Z pohledu zvážení přínosů a rizik je vhodnější používat ivermektin za kontrolovaných podmínek a při definovaném bezpečném dávkování a nepodporovat černý trh nebo užívání nevhodných veterinárních přípravků s jeho obsahem. Z dostupných zdrojů (toto mj. uvádí i stanovisko amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)) totiž víme i o případech, kdy došlo k předávkování veterinární pastou s ivermektinem. Výjimkou není ani prodej léčivých přípravků s ivermektinem na internetu, přičemž se jedná o léčivé přípravky vázané na lékařský předpis, takže takový prodej zákon nedovoluje. (zdroj) (SÚKL)


EMA nedoporučuje používat ivermektin v prevenci ani v léčbě onemocnění covid-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přezkoumala nejnovější důkazy k používání ivermektinu v prevenci a léčbě onemocnění covid-19 a došla k závěru, že důkazy, které jsou v současné době k dispozici, nepostačují k podpoře použití ivermektinu v léčbě onemocnění covid-19 nad rámec klinických hodnocení.

Přestože je ivermektin v dávkách schválených pro jiné indikace obecně dobře snášen, k dosažení účinných koncentrací v plicích by bylo zapotřebí vyšších dávek. Pokud by se však ivermektin používal ve vyšších než schválených dávkách, nebylo by možné vyloučit toxicitu. EMA doporučuje provést další studie. (zdroj) (SÚKL)


26. března 2021

SÚKL odpovídá na svých stránkách na dotaz, proč neschválil použití ivermektinu

DOTAZ (3. března 2021): Jak je možné, že SÚKL schválil použití několika experimentálních léků, jejichž cena je neúměrně velká v porovnání s jinými léky, v rekordně krátkých dobách, a to bez existence řádných studií?

Jak je možné, že světově známá léčivá látka ivermektin, která je řadu let používána po celém světě, která je velice úspěšně používána ve spoustě zemí i při léčbě onemocnění covid-19, pro kterou bylo vypracováno obrovské množství studií prokazujících účinnost a nezávadnost této účinné látky, není dosud schválená?

Jak je možné, že pracovníci SÚKL zcela nehledí na ekonomické ukazatele a vědomě hazardují s životy tisíců nemocných, kterým by tato látka s největší pravděpodobností zachránila život?

ODPOVĚĎ (26. března 2021): Ústav uvádí, že léčivé přípravky pro léčbu covidu-19: Veklury (remdesivir) a vakcíny Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a COVID-19 Vaccine AstraZeneca, byly schváleny v rámci tzv. centralizované registrace Evropskou komisí (EK) a jí podléhající Evropskou lékovou agenturou (EMA), nikoliv Ústavem. SÚKL schváli pouze léčivé přípravky, které pro léčbu covid-19 s obsahem léčivé látky dexamethason.

Léčivý přípravek s obsahem léčivé látky ivermektin není dosud registrován v indikaci léčby covid-19, neboť pro to nejsou k dispozici dostatečně robustní data o účinnosti a bezpečnosti. Nicméně Ústav vydal stanovisko (pdf), na základě kterého ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití neregistrovaného léčivého přípravku s léčivou látkou ivermektin.

To, zda by tato látka zachránila lidské životy, nelze v současné době potvrdit. Výsledky klinických studií v tomto nejsou jednoznačné. Ústav nezávisle posuzuje kvalitu, bezpečnost a účinnost léčivých přípravků. Opatření k zajištění dostupnosti léčivých přípravků činí Ministerstvo zdravotnictví, nikoliv Ústav.

Ústav se vyhrazuje proti tvrzení, že ČR dostal do krize Ústav, a to svou laxností, jelikož toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Naopak, Ústav velmi flexibilně a ve zrychleném režimu vykonává činnosti, které mu ze zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, přísluší. (zdroj) (SÚKL)

SÚKL: Schvalování, posuzování vývoje a výroby vakcíny proti COVID-19 je v rukou EMA a Evropské komise

K procesu schvalování a testování vakcín proti covidu-19, které jsou v oblasti Evropské unie distrubuovány: Proces schvalování vakcín, a tedy i posuzování informací ohledně vývoje a výroby vakcín, je v rukou Evropské lékové agentury (EMA) a Evropské komise (EC) 27 komisařů (z každé země EU jeden) v čele s předsedou Komise.

Vakcíny je možné schválit pouze po důkladném vědeckém vyhodnocení jejich jakosti, bezpečnosti a účinnosti, které provádějí odborní vědečtí pracovníci EMA v rámci odborných výborů a skupin EMA (zejména CHMP – Výbor pro humánní léčivé přípravky, PRAC – Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků a BWP – Pracovní skupina pro biologické léčivé přípravky). Více…


27. března 2021

Šimon Reich (TOP 09): Nechápu, proč se bojíme použít staré léky na nové nemoci

Lékaři věří spíše novým preparátům než desítky let starému antiparazitiku, vysvětluje v rozhovoru pro Právo skepsi vědců k ivermektinu bývalý chirurg a odborník na klinické studie Šimon Reich (TOP 09). Podle něj udělalo loni na podzim ministerstvo zdravotnictví chybu, když ignorovalo dostupná data a nenechalo vypracovat vlastní studii o jeho účinnosti. (zdroj) (Novinky.cz)


6. dubna 2021

Primář Rezek: Po první stovce pacientů cítíme, že ivermektin pomáhá

Už přibližně sto covidových pacientů přeléčili ivermektinem ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Podle primáře I. interní kardioangiologické kliniky Michala Rezka předběžné výsledky ukazují, že použití léku má smysl. U pacientů, kterým byl podán, je průměrná doba hospitalizace sedm až osm dní, ale někteří šli domů už po pěti dnech. (zdroj) (Novinky.cz)


30. dubna 2021

Dr. Joseph Mercola: Klinické studie naznačují, že využítí ivermektinu ušetří miliony

Dr. Joseph Mercola, osteopatický lékař, uvádí, že rozšiřující se seznam klinických studií naznačuje, že kdyby se ivermektin běžně používal k léčbě covidu, bylo by možné ušetřit miliony.

Ivermektin je na seznamu základních léků Světové zdravotnické organizace (WHO), ale jeho přínosy jsou ignorovány. Ivermektin je lék proti srdečním červům, u kterého bylo prokázáno, že inhibuje replikaci SARS-CoV-2 in vitro. Ve Spojených státech vyzývá k širokému zavedení ivermektinu organizace Frontline COVID-19 Critical Care Alliance (FLCCC), a to jak jako profylaktika, tak i k léčbě všech fází covidu-19. (zdroj) (Epoch Times)


17. června 2021

Nová studie zjistila, že ivermektin může značně snížit počet úmrtí na covid-19

V rámci studie (pdf – pozn.: staženo, již nedostupné), která byla publikována 17. června v časopise American Journal of Therapeutics, zkoumala skupina vědců pokusné klinické použití ivermektinu, který má antivirové a protizánětlivé účinky. Tým vědců provedl 24 náhodných ověřovacích testů, jichž se zúčastnilo něco přes 3 400 osob. Cílem bylo posoudit účinnost ivermektinu při snižování infekce nebo úmrtnosti u osob s covidem-19 nebo u jedinců s vysokým rizikem nákazy.

Pomocí několika metod sekvenční analýzy dospěli vědci s mírnou dávkou jistoty k závěru, že lék snižuje riziko úmrtí u pacientů s covidem-19 v průměru o 62 procent. (zdroj) (Epoch Times)


6. července 2021

Dr. Robert Malone, vynálezce mRNA vakcín hovoří o ivermektinu

„Pokud jde o léčiva, zasedám ve výboru ACTIV [Accelerating Covid-19 Therapeutic Interventions and Vaccines] při NIH, což je výbor Nadace Národního ústavu zdraví [Foundation for the National Institutes of Health]. Nejsem členem s hlasovacím právem, jsem pozorovatel. Je to výbor, který řídí tyto lůžkové a ambulantní studie nových látek a nyní i látek uzpůsobených pro jiné použití. Právě zahájili ACTIV-6, což je první studie s ivermektinem, která je, pokud vím, ve Státech sponzorována federálními orgány. Jedná se o ambulantní virtuální studii.

S naší skupinou z ministerstva obrany [DOD] jsme se pokusili zahrnout do studie, kterou máme právě teď u agentury jako IND, ivermektinovou část, ale FDA [U.S. Food and drug administration] vznesla tolik námitek a požádala nás o provedení některých zásadních studií o prokázání mechanismu účinku ivermektinu, že se ministerstvo obrany rozhodlo, že to prostě nestojí za časové zdržení, aby se studie zahájila. Takže od části s ivermektinem upustili.

Situace v oblasti terapeutik a profylaktických léků nyní vypadá tak – budu vystrkovat růžky, ale jsem v úzkém kontaktu s Andrewem Hillem, který provádí metaanalýzu, a s prací Tess Lawrieové, která nyní publikovala další metaanalýzu z celosvětových údajů o ivermektinu – a údaje jsou stále silnější a silnější ve prospěch ivermektinu jako látky s určitou ochrannou aktivitou v bezpečném dávkovacím rozmezí. Zdá se, že to má vliv na různé rozvíjející se ekonomiky, které nemají přístup k vakcínám, a má to vliv na výskyt závažných onemocnění covidu a úmrtí.

Existují skvělé epidemiologické studie nebo údaje pocházející z Indie, kde se v některých indických státech používal ivermektin. Míra výskytu onemocnění byla nízká. Pak jej z politických důvodů stáhli. Došlo ke změně režimu. Zvyšovala se. Pak ho znovu zavedli. Znovu se snížila. Takže to je docela pádný důkaz.

Existují také rozumné důkazy pro použití ivermektinu jako léčebného prostředku, ale existuje i mnoho dalších. Právě o něm se hodně psalo, částečně kvůli svědectví Pierra Koryho v Senátu.

Lidé často nechápou, že v souvislosti s covidem dochází k infekční události způsobené virem SARS-CoV-2. A ta obvykle vede k různě závažnému onemocnění v rozmezí čtyř až sedmi či osmi dnů poté. Ale toto onemocnění se vyskytuje pouze u části pacientů, možná u 80 %, možná u 50 % pacientů ve všech věkových skupinách, možná ještě méně. Onemocnění je hyperzánětlivou reakcí na virus.“

(zdroj) (Epoch Times)

(16. července 2021) Tisková mluvčí Bílého domu: Zakázát přístup na sociálních média všem, kdo zveřejňuje na internetu „dezinformace o vakcíně proti covidu-19“

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na brífinku v Bílém domě navrhla, aby byl lidem zakázán přístup na všechny platformy sociálních médií, pokud zveřejňují na internetu „dezinformace o vakcíně proti covidu-19“. Tvrdila, že tento typ informací „vede k tomu, že se lidé nenechávají očkovat“. Návrh Psakiové vyvolal všeobecné odsouzení. (zdroj) (Epoch Times)

26. července 2021

Lékaři zvyšují povědomí o léčbě covidu přípravkem ivermektin

Ve snaze pomoci ukončit pandemii pořádala mezinárodní koalice lékařských odborníků v sobotu po celém světě akce, jejichž cílem bylo zvýšit povědomí o účinnosti ivermektinu při léčbě covidu-19. Podle organizátorů Světového dne ivermektinu lékaři a příznivci tohoto levného léku schváleného americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pořádali bezplatné on-line a veřejné akce ve více než desítce zemí. (zdroj) (Epoch Times)


Prof. Jiří Beran: Studie na ivermektin se nakonec spustila v Brně

Prof. Jiří Beran, nejcitovanější český epidemiolog v zahraničí, uvedl, že se nakonec studie na ivermektin spustila v Brně. „Ale povolena byla tuším v květnu, přitom teď už nenajdete dost nemocných lidí, které byste do ní mohl zařadit. To ještě bude trvat, než vůbec uvidíme, jestli pacientů bude dostatek.“ (zdroj) (Echo 24, tištěné vydání)


Bezprecedentní cenzura

Internetové diskuse o ivermektinu čelí bezprecedentní míře potlačování, přičemž lékaři tvrdí, že jejich videa jsou stahována nebo jejich účty na síti LinkedIn rušeny.

Dr. Tess Lawrieová, spoluzakladatelka skupiny BIRD, uvedla, že se setkala s cenzurou v souvislosti se svou prací o ivermektinu, a tvrdí, že její videa o tomto léku byla odstraněna a příspěvky na sociálních sítích byly cenzurovány.

„Od té doby, co jsem začala pracovat na ivermektinu, jsem zažila spoustu cenzury (předtím nikdy),“ uvedla Lawrieová pro The Epoch Times prostřednictvím e-mailu. „Na síti LinkedIn mi odstranili příspěvek s mým publikovaným recenzovaným vědeckým rukopisem.“

Uvedla také, že mnoho lidí ji informovalo, že jejich účty budou omezeny nebo cenzurovány, „pokud zveřejní práci, kterou moje společnost sepsala o ivermektinu, nebo rozhovory, které jsem poskytla“.

LinkedIn na žádost o komentář neodpověděl.

Dr. Mobeen Syed, výkonný ředitel společnosti Drbeen Corp, která se zabývá vzděláváním lékařů on-line, uvedl, že YouTube během 24 hodin stáhl tři jeho videa o ivermektinu.

„[Třetí] kniha shořela během 24 hodin. @Youtube @TeamYouTube pokračuje v pálení knih,“ uvedl Syed 11. července na Twitteru. „Toto video bylo důležité, aby lidé, kteří používají ivermektin, byli v bezpečí, bez ohledu na to, co si myslí YouTube.“

YouTube neodpověděl na dotaz The Epoch Times ohledně objasnění, které podmínky nebo ustanovení Syedova videa porušila. (zdroj)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.