Tom Ozimek

22. 6. 2021

Podle nedávného vědeckého shrnutí založeného na recenzovaných studiích by použití antiparazitického léku ivermektinu mohlo vést k „velkému snížení“ počtu úmrtí na covid-19 a v celosvětovém měřítku by mohlo mít „významný dopad“ na pandemii.

V rámci studie (pdf – pozn.: staženo, již nedostupné), která byla publikována 17. června v časopise American Journal of Therapeutics, zkoumala skupina vědců pokusné klinické použití ivermektinu, který má antivirové a protizánětlivé účinky. Tým vědců provedl 24 náhodných ověřovacích testů, jichž se zúčastnilo něco přes 3 400 osob. Cílem bylo posoudit účinnost ivermektinu při snižování infekce nebo úmrtnosti u osob s covidem-19 nebo u jedinců s vysokým rizikem nákazy.

Pomocí několika metod sekvenční analýzy dospěli vědci s mírnou dávkou jistoty k závěru, že lék snižuje riziko úmrtí u pacientů s covidem-19 v průměru o 62 procent.

Mezi hospitalizovanými pacienty s covidem-19 bylo podle studie zjištěno riziko úmrtí 2,3 procenta u těch, kteří byli léčeni ivermektinem, ve srovnání se 7,8 procenta u těch, kteří lékem léčeni nebyli.

„Důkazy se střední mírou jistoty ukazují, že při použití ivermektinu je možné dosáhnout velkého snížení počtu úmrtí na covid-19 . Použití ivermektinu v rané fázi klinického průběhu může snížit počet případů, kdy onemocnění přejde do těžké formy,“ napsali autoři.

ivermektin
Zdravotní pracovnice ukazuje lahvičku ivermectinu v rámci studie Centra pro pediatrické studie nakažlivých chorob v Kolumbii; 21. července 2020. (Luis Robayo / AFP via Getty Images)

Vědci ve své práci citovali například nedávnou studii, jež dospěla k názoru, že ivermektin snižuje počet úmrtí až o 75 procent, přičemž neopomněli zmínit, že Národní institut zdraví ve Spojených státech ani Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučily používání ivermektinu proti covidu-19 mimo klinické použití.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v online sdělení pro veřejnost „Proč byste neměli používat ivermektin k léčbě nebo prevenci proti covidu-19“ upozorňuje, že obdržel „několik zpráv o pacientech, kteří vyžadovali lékařskou pomoc a byli hospitalizováni po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně“.

„Použití jakékoli léčby covidu-19, která není schválena nebo povolena FDA, pokud není součástí klinické studie, může způsobit vážné poškození,“ uvádí FDA v upozornění a dodává, že neprověřoval údaje, které by použití ivermektinu u pacientů s covidem-19 podporovaly.

WHO letos v březnu uvedla, že „současné důkazy o použití ivermektinu k léčbě pacientů s covidem-19 nejsou přesvědčivé“, a že dokud nebude k dispozici více údajů, organizace doporučuje, aby „byl lék používán pouze v rámci klinických pokusů“.

Autoři studie účinnosti však argumentují tím, že lék má „díky desetiletím používání zavedený bezpečnostní profil“ a „mohl by sehrát rozhodující roli při potlačení nebo dokonce ukončení pandemie SARS-CoV-2“.

„Zjevná bezpečnost a nízké náklady ukazují, že ivermektin může mít celosvětově významný dopad na SARS-CoV-2,“ napsali v abstraktu studie.

Autoři ve své publikaci uvedli, že všechny studie, na jejichž základě učinili své závěry, byly recenzovány.

Originální článek zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.