Úhel pohledu
V souvislosti s poslední reportáží o kárné žalobě České advokátní komory (ČAK) na JUDr. Tomáše Nielsena ke mně dolehly hlasy o „politizaci“ komory, které krátce shrnuji níže jako retrospektivu událostí doby minulé.
Každý český advokát dle zákona skládá do rukou předsedy České advokátní komory tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že budu ctít právo a etiku povolání advokáta a chránit lidská práva. Slibuji, že budu dodržovat povinnost mlčenlivosti a dbát důstojnosti advokátního stavu.“
Během covidového období vydal 25. března 2020 tehdejšího předseda ČAK Vladimír Jirousek prohlášení, v němž žádal advokáty „o zdrženlivost ve vztahu k všeobecně známé situaci a k přiměřenému a relevantnímu užívání jejich právních vědomostí“.
Onou všeobecně známou situací bylo vyhlášení epidemie a následně pandemie a s ní související vládou uvalená opatření na občany České republiky.
„Rovněž si neodpustil jmenovat advokáty, kteří si v této vážné situaci dovolili upozornit, že právo je třeba dodržovat za všech okolností, pokud chceme i po koronakrizi žít v právním státě,“ sdělila deníku Epoch Times advokátka JUDr. Vladana Vališová.
Advokát Tomáš Nielsen, zakladatel Institutu práva a občanských svobod, z. s., který byl ČAK pokárán za svůj přístup v této době, také naznačuje, že se advokátní komora „zpolitizovala“.
„Politizace České advokátní komory byla vidět i při jiných příležitostech. Na jednu z nich jsme s kolegy reagovali,“ sdělil Nielsen deníku Epoch Times a odkázal na článek uveřejněný na Pro Libertate nazvaný Odmítáme politickou angažovanost České advokátní komory.
Zde Nielsen reagoval na vzkaz tehdejšího předsedy ČAK JUDr. Roberta Němce z 22. února 2023 směrem k politicky angažovaným advokátům.
„Domnívám se, že v dané situaci je na místě apelovat na politicky angažované advokátky a advokáty, a to zejména ty, kteří se v rámci politické soutěže orientují na skupiny voličů, jež nejsou spokojeny se stávajícím demokratickým systémem a převažující zahraničně politickou orientací České republiky, aby zvážili, zda by neměli po dobu své politické angažovanosti výkon advokacie pozastavit, aby jejich projevy nebyly dávány do souvislosti s advokacií,“ uváděl v článku Němec.
Na to, kromě jiných, reagoval na stejném portálu JUDr. Petr Vališ: „… Bylo by nemilé, kdyby se ČAK stala stavovskou organizací jen pro ty ‚správně orientované‘ členy. To by nejspíš o jejím respektování demokratických principů nesvědčilo.“
Onou stavovskou organizací myslí Jednotu československých advokátů, což byla instituce, která v roce 1938 koncipovala memorandum, za účelem zabránit příchodu advokátů z pohraničí, aby „neohrožovali českou národní věc“.
Výjimky se měly vztahovat pouze na ty, kteří prokázali „naprostou národní a státní spolehlivost“. V memorandu bylo mimo jiné zmíněno, že důvodem k jeho vydání bylo i hromadné přihlašování se k výkonu povolání advokáty německé a židovské národnosti.
Pro objasnění kontextu doby, v níž se tyto věci diskutovaly, uveďme, že někdejší ministr zdravotnictví Arenberger v dubnu 2021 veřejně prohlásil, že si je vědom toho, že „vydává nezákonné opatření, ale lidé se jím budou muset řídit, dokud ho nezruší soud“.
Nejvyšší správní soud v dubnu 2022 rozhodl, že diskriminace neočkovaných byla nezákonná. V souvislosti s proticovidovými opatřeními bylo dle nezávislé senátorky Jany Zwyrtek Hamplové podáno na vládu nejméně 58 ústavních stížností.
Na námitky Vališe a dalších advokátů publikované v Advokátním deníku posléze reagoval předseda ČAK Němec článkem nazvaným „Každý advokát má plné právo se politicky angažovat a svobodně vyjadřovat, měl by však přitom dodržovat advokátní etiku“, v němž upozornil na vytrhávání částí jeho předešlých stanovisek z kontextu a zdůraznil, že ČAK „je důsledně apolitická“.