Jessamyn Dodd

27. 3. 2024

Tallulah Willisová, dcera herců Bruce Willise a Demi Mooreové, poprvé odhalila svou diagnózu autismu. Třicetiletá žena se o víkendu podělila o tuto osobní novinku na své stránce na Instagramu, kterou doprovodila nostalgickým videem sebe se svým otcem.

Video zachycuje moment, kdy Willis drží mladou Tallulah na červeném koberci. Uprostřed otázek médií Tallulah láskyplně komunikuje se svým otcem, hladí ho po pleši a hraje si s jeho uchem. K videu napsala: „Řekni mi, že jsi autista, aniž bys mi řekl, že jsi autista,“ což naznačuje její upřímné přiznání svého stavu.

Povzbuzena podpůrnými komentáři prozradila Willisová, že to byla její první veřejná zmínka o diagnóze, kterou zjistila v létě. Zdůraznila, že tato diagnóza změnila její život.

Willisová, která hrála v reality show Stars on Mars, se již dříve svěřila s osobními problémy, včetně boje s mentální anorexií, depresí, závislostí a ADHD, které podrobně popsala v eseji pro Vogue z května 2023. Upřímností na sociálních sítích ohledně cesty k uzdravení získala podporu svých příznivců a rodiny.

Willis a Mooreová si navzdory svému odloučení udržují blízký vztah, zejména v souvislosti s bojem Willise s frontotemporální demencí (FTD), o níž veřejně informovali v únoru 2023. Willis se znovu oženil a se svou ženou Emmou Heming Willisovou má dvě dcery, což doplňuje rodinnou síť podpory, která ho obklopuje.

Porucha autistického spektra

Podle Národního ústavu duševního zdraví (National Institute of Mental Heath) je porucha autistického spektra (ASD) komplexní neurologický a vývojový stav, který významně ovlivňuje sociální interakce, komunikaci, učení a chování jedince. Ačkoli ASD může být diagnostikována v jakémkoli věku, obvykle se označuje za vývojovou poruchu vzhledem k objevení se příznaků během prvních dvou let života.

Jak je uvedeno v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (DSM-5), jedinci s poruchou autistického spektra běžně vykazují problémy v komunikaci a interakci s ostatními lidmi, jakož i omezení zájmů a opakování chování, což může bránit jejich fungování v různých oblastech, jako je vzdělávání a zaměstnání. Termín spektrum v případě poruch autistického spektra odráží širokou škálu příznaků a jejich různou míru závažnosti, s níž se jedinci setkávají.

Poruchy autistického spektra postihují jedince bez ohledu na pohlaví, rasu, etnický původ nebo ekonomický status. Přestože se jedná o celoživotní onemocnění, mohou včasné intervence a služby výrazně zmírnit příznaky a zlepšit každodenní fungování. Americká pediatrická akademie prosazuje plošný screening autismu u dětí a zdůrazňuje význam včasného odhalení a intervence.

Rozpoznání příznaků a symptomů poruchy autistického spektra je zásadní. Mezi tyto příznaky mohou patřit potíže v sociální komunikaci a interakci, jako je omezený oční kontakt, problémy s porozuměním sociálních signálů a opakující se řečové vzorce. Jedinci s poruchou autistického spektra navíc často vykazují omezující a opakující se chování, jako je fixace na určitá témata nebo rutinu a zvýšená citlivost na smyslové podněty.

Navzdory problémům spojeným s poruchou autistického spektra mají jedinci s tímto postižením jedinečné silné stránky, včetně mimořádného smyslu pro detail a schopností v určitých oblastech, jako je matematika, věda, hudba nebo umění.

Přestože přesné příčiny poruch autistického spektra zůstávají nejasné, výzkumy naznačují složitou souhru genetických predispozic a faktorů prostředí. Mezi rizikové faktory spojené s poruchou autistického spektra patří výskyt poruchy v rodině, pokročilý věk rodičů, některé genetické předpoklady a nízká porodní hmotnost.

Diagnostika poruchy autistického spektra zahrnuje komplexní hodnocení chování a vývoje jedince, které obvykle provádí multidisciplinární tým zdravotnických pracovníků. Zásadní význam má včasná diagnóza, protože usnadňuje rychlý přístup k vhodným intervencím a podpůrným službám přizpůsobeným potřebám jedince.

U malých dětí je diagnostika často dvoufázová, začíná obecným screeningem vývoje během běžných pediatrických návštěv a v případě, že se objeví vývojové problémy, následuje podrobnější hodnocení. Starší děti, dospívající a dospělí mohou podstoupit hodnocení iniciované pečovateli, pedagogy nebo se sami obrátit na poskytovatele zdravotní péče specializující se na poruchy autistického spektra.

Léčba poruch autistického spektra zahrnuje celou řadu přístupů, včetně behaviorálních, psychologických, vzdělávacích a farmakologických intervencí, které jsou přizpůsobeny k řešení specifických příznaků a zlepšení celkového fungování. Při formulování individuálních léčebných plánů je nezbytná spolupráce mezi jednotlivci, pečovateli a poskytovateli zdravotní péče.

Na pomoc osobám a rodinám postiženým poruchou autistického spektra jsou k dispozici různé zdroje a podpůrné služby, včetně místních poskytovatelů zdravotní péče, skupin na podporu autistů, podpůrných sítí a specializovaných programů zaměřených na podporu rozvoje dovedností a začlenění do komunity. Včasná pomoc a trvalá podpora hrají klíčovou roli při optimalizaci výsledků pro jedince s poruchou autistického spektra.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.