Audrey Enjoli

14. 2. 2024

Herec zahájil stavbu nové pěstounské komunity nedaleko Los Angeles v Kalifornii.

Christian Bale buduje v Kalifornii novou komunitu pěstounské péče, která bude upřednostňovat společné bydlení pěstounských sourozenců.

7. února hvězda filmu Batman začíná slavnostně zahájila stavbu vesnice, na které se údajně pracovalo 16 let, jak uvedl The Hollywood Reporter.

Oscarový herec staví vesnici ve městě Palmdale, které leží asi 95 km severně od Los Angeles. Bude v ní 12 rodinných domů a dvě ateliérová apartmá, z nichž druhé bude sloužit jako přechodné bydlení pro plnoleté děti, které opouštějí systém pěstounské péče.

Padesátiletý Bale stojí v čele iniciativy nazvané Společně Kalifornii. Připojil se k němu spoluzakladatel organizace dr. Eric Esrailian, který je klinickým profesorem medicíny na Kalifornské univerzitě UCLA a hercovým dlouholetým přítelem. Jako výkonný ředitel organizace působí Tim McCormick, který podle svého profilu na síti LinkedIn pracuje v oblasti péče o děti téměř dvě desetiletí.

Kromě manželky Balea Sibi, doktora Esrailiana a McCormicka se slavnostního položení základního kamene zúčastnili také Kathryn Bargerová, dozorčí rady okresu Los Angeles, Austin Bishop, starosta Palmdale, a Brandon Nichols, ředitel odboru pro děti a rodinu okresu Los Angeles.

Bale se do značné míry zasloužil o to, že Bargerová pomohla organizaci zajistit pozemky v Palmdale pro výstavbu. „Setkali jsme se s mnoha okresními dozorci, všichni byli skvělí a motivovaní lidé, ale nikdo pro nás nikdy nenašel místo, dokud nepřišla Kathryn,“ vysvětlil. „Ona řekla: ‚Já to udělám.‘ Udělala to a udělala to rychle. Teď jsme tady a já jí nemůžu dostatečně poděkovat.“

Předpokládané náklady na pěstounskou komunitu jsou 22 milionů dolarů a její dokončení se očekává v roce 2025. Na tento účel přispěl také herec Leonardo DiCaprio, Baleův agent Patrick Whitesell a výkonný předseda společnosti Endeavor William Morris.

Společně Kalifornii

Po otevření bude Společně Kalifornii prvním zařízením svého druhu ve státě Kalifornie. Vesnice se zaměří na to, aby zůstali sourozenci v systému pěstounské péče pod jednou střechou.

Bale řekl, že je tato komunita „něco naprosto nového, zcela transformativního a zcela potřebného“, jak uvedl The Hollywood Reporter.

„Je to krásný model, je to neuvěřitelné a je neuvěřitelné, že se to nestalo už dříve,“ řekl pro KTLA 5 News. Herec z filmu Americké psycho prozradil, že ho také šokovalo, že v okrese Los Angeles je značný počet dětí v pěstounské péči, o čemž dříve nevěděl.

V prosinci 2023 žilo v okrese více než 20 000 dětí v pěstounské péči, z nichž téměř 13 000 bylo mladších deseti let (podle údajů Oddělení pro děti a rodinu). Podle Dětského právního centra Kalifornie většina z těchto dětí zažila zanedbávání, zneužívání nebo byla opuštěna.

V roce 2021 bylo v USA v systému pěstounské péče téměř 400 000 dětí, podle organizace Start Foster Care. Nejvíce dětí bylo v Kalifornii, kde bylo v pěstounské péči téměř 50 000 dětí, následoval Texas a Florida, kde bylo přibližně 28 000, resp. 23 500 dětí.

„Představte si tu absolutní bolest a trauma, když ztratíte rodiče nebo jste od nich odtrženi a k tomu ještě ztratíte sourozence – to není dobrý způsob, jak zacházet s dětmi,“ řekl Bale.

Anglický herec, který má se svou ženou dvě děti, dceru Emmeline a syna Josepha, přišel s nápadem na dlouho připravovaný projekt, když byly jeho dceři pouhé tři roky.

„Teď je na vysoké škole a má o devět let mladšího bratra,“ svěřil se. „Nedokázal jsem si představit, že kdybychom tu nebyli, museli by se rozdělit. A tak, když jsem se to dozvěděl, řekl jsem si: ‚Dobře, musíme něco udělat.‘“

Bale řekl, že doufá, že bude tato vesnice „první z mnoha“.

„Doufám, že lidé – Kaliforňané a Angelenos (obyvatelé Los Angeles) – se k nám připojí v tom, že otevřou oči tomu, co se nám děje přímo pod nosem,“ dodal. „Jsou to naše děti a my jim musíme pomoci.“

Baleovy filantropické aktivity

Bale vděčí svému zesnulému otci Davidovi za to, že v mládí podnítil jeho zájem o filantropii.

„Vyrůstal jsem s tátou, který byl vždy velmi aktivní a altruistický,“ řekl deníku The Hollywood Reporter.

Podle deníku The New York Times se Bale pravidelně účastnil protestů se svým otcem, který byl ekologem a aktivistou za práva zvířat.

„Jako dítě jsem nevěděl, co dělám, ale miloval jsem to a obdivoval jsem svého otce, že se stará o ostatní lidi,“ pokračoval. „Pořád k nám chodili a bydleli u nás další lidé, kteří neměli domov atd. Takový prostě byl.“

Jeho otec zemřel v prosinci roku 2003 ve věku 62 let na lymfom mozku. Zůstala po něm manželka, spisovatelka a aktivistka Gloria Steinemová, kterou si vzal jen o tři roky dříve, syn a tři dcery, Louise, Sharon a Erin.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.