Allison DeMajistre

2. 4. 2024

Sulforafan, přírodní chemická látka obsažená v brokolici a dalších druzích brukvovité zeleniny, by mohl přinést převrat v léčbě mrtvice.

Výzkumníci z australského The Heart Research Institute (HRI) zjistili, že běžná zelenina, kterou denně konzumují miliony lidí, může být schopna předcházet a léčit jednu z hlavních příčin úmrtí na celém světě.

Studie publikovaná v časopise ACS Central Science ukazuje výsledky tříletého výzkumu, jak může přírodní chemická látka obsažená v brokolici pomáhat rozpouštět krevní sraženiny a zlepšovat účinek běžného léku, který se používá k léčbě akutní mozkové mrtvice.

Současná léčba cévní mozkové příhody

V roce 2021 byla mrtvice příčinou každého šestého úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

Existují dva typy mrtvice: ischemická a hemoragická. K ischemické mrtvici dochází, když je céva v mozku ucpaná sraženinou, zatímco hemoragická mrtvice vzniká, když oslabená céva v mozku praskne a způsobí krvácení do mozku. Podle Americké kardiologické asociace tvoří ischemická mrtvice 87 % všech mrtvic.

Jediným lékem, který je v současné době k dispozici k léčbě akutní ischemické cévní mozkové příhody, je tkáňový aktivátor plazminogenu (tPA), trombolytická látka, která rozbíjí krevní sraženiny a obnovuje dostatečný průtok krve mozkem. Bohužel má tPA závažná omezení a potenciální nebezpečí, včetně krvácení do mozku, které může vést až k 45% úmrtnosti.

Xuyu Liu, vedoucí výzkumný pracovník studie, který získal doktorát z chemické biologie, na webových stránkách HRI v roce 2022 uvedl: „Současná léčba je dvousečná zbraň – odstraňování krevních sraženin znamená pro pacienta zvýšené riziko krvácení do mozku, pokud by potřeboval urgentní operaci. Hledáme v přírodě vodítka k nalezení tohoto kouzelného léku proti srážení krve, který by mohl působit tam, kde je třeba, ale zároveň by stále umožňoval pacientům protitrombotickou léčbu.“

Výzkumníci zjistili, že přírodní chemická látka obsažená v brokolici, sulforafan, může zlepšit účinnost tPA. Mohla by také vést k novým, bezpečnějším a účinnějším lékům akutní mozkové příhody.

„Víme, že konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny a potravin s nízkým obsahem nasycených tuků může pomoci předcházet srdečním onemocněním a mrtvici. Mohou však některé z těchto druhů zeleniny léčit a zvrátit mrtvici? Myslím, že ano, a můj tým se to snaží dokázat na molekulární úrovni,“ řekl Xuyu Liu v rozhovoru pro HRI v roce 2022.

Ozdravné vlastnosti sulforafanu

V rozhovoru pro australský rozhlas Xuyu Liu uvedl, že jeho tým začal před třemi lety zkoumat brokolici a další brukvovitou zeleninu a prověřoval databázi více než 100 přírodních produktů ze zdravé stravy, aby našel nějaké látky s vlastnostmi, které by zabránily vzniku krevních sraženin v mozku.

Pan Liu se zabýval hledáním způsobů prevence rakoviny pomocí zdravé stravy. Když však přešel na svou současnou pozici v HRI, rozhodl se studovat sulforafan získávaný z brukvovité zeleniny a to, jak by mohl potenciálně léčit krevní sraženiny v oběhovém systému.

Podle něj se sulforafan neomezuje pouze na brokolici. V rozhlasovém rozhovoru uvedl, že brukvovitá zelenina produkuje sulforafan jako ochranný mechanismus proti hmyzu nebo jiným druhům škodlivin.

Například neporušený kousek brokolice neobsahuje sulforafan. Teprve po nakrájení nebo rozkousání v ní probíhá chemická reakce, při níž vzniká sulforafan. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti sulforafanu jsou určeny k ochraně rostliny, ale studie zjistily, že při požití člověkem má sulforafan řadu protirakovinných a zdraví chránících vlastností.

Výsledky a další opatření

„V preklinické studii jsme zjistili, že úspěšnost tPA se zvyšuje na 60 %, pokud je lék podáván s brokolicí [sulforafanem],“ řekl Xuyu Liu v rozhovoru pro HRI. „Vzrušující je, že tato přirozeně se vyskytující sloučenina nezpůsobuje žádné známky krvácení, což je častý vedlejší účinek spojený s látkami na ředění krve testovanými při léčbě mrtvice.“

Předklinické testy ukázaly, že podávání sulforafanu snižuje tvorbu krevních sraženin a zároveň zlepšuje účinek tPA. Prvotní testování také ukázalo, že sulforafan může zpomalit nástup mrtvice.

„Brokolice je nejen účinná při zlepšování účinku léků na odbourávání sraženin po mrtvici, ale mohla by být použita jako preventivní prostředek pro pacienty s vysokým rizikem mrtvice,“ řekl Xuyu Liu.

Dalším krokem je získání finančních prostředků na klinické zkoušky na lidech s nadějí, že do pěti let vyvine novou preventivní léčbu a léčbu proti srážení krve. „Tento přírodní produkt byl již dříve použit k prevenci rakoviny, takže si myslím, že máme pádné důvody, pokud jde o bezpečnost a další farmakologické vlastnosti,“ dodal v rozhlasovém rozhovoru.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.