Sandy Lindsey

6. 4. 2024

Žádná rostlina není samostatným ostrovem. Správné doprovodné rostliny mohou zvýšit výnosy, ochránit před hmyzem a mnoho dalšího. Naopak nevhodné rostliny mohou úrodu omezit nebo dokonce zničit. Jednou z nejlepších vlastností doprovodných rostlin je, že mohou být tak jednoduché nebo složité, jak chcete.

Jedním z nejznámějších způsobů pěstování meziplodin je kombinace „tří sester“, kterou používali původní obyvatelé Ameriky: kukuřice, fazole (tyčové, nikoli keřové) a dýně. Kukuřice slouží jako podpůrná konstrukce pro fazole, které se po ní šplhají. Fazole se podílejí na syntéze dusíku ze vzduchu a ukládají ho do půdy v biologicky dostupné formě, aby hnojily kukuřici a dýni. Velké listy dýní zase stíní půdu, působí jako živý mulč, který potlačuje plevel a pomáhá udržovat půdu vlhkou tím, že brání odpařování.

Pokud se vám to zdá pro začátek trochu moc, tak jednoduchá věc, jako je přidání správných květin mezi ovoce a zeleninu, může mít obrovský význam, protože přiláká opylovače a zároveň odpuzuje škůdce.

Aksamitníky prospívají řadě druhů zeleniny a jako skutečně „neutrální společníci“ žádné z nich neškodí. Ilustrační foto (Envato)

Úžasný aksamitník

Měsíčky francouzské jsou tahouny zahradních květin. Snadno se pěstují a jsou známé svými silnými kořeny, které rostou v tak hustých porostech, že působí jako živý mulč. Odpuzují molice na rajčatech a jsou pastí na mšice, jelikož je svou sladkou vůní odlákají od ovoce a zeleniny. 

Odpuzují také škůdce, jako jsou například obávaní roháči, slimáci, můry zelné a fazoloví brouci. Odhánějí také škodlivé hlístice v půdě.

Milují je rajčata, keříčkové fazole, brambory, brokolice, dýně, lilek a kapusta. A i když nejsou pro okolní rostliny vysloveně prospěšné, jsou měsíčky „neutrálními společníky“, kteří jim neškodí.

Přírodní bufet

Včely milují brutnák lékařský, jehož květy doplňují nektar úžasnou rychlostí. Milují ho také rajčata, zelí, dýně a jahody. Brutnák funguje jako past na mšice, odláká je od vašich plodin a zároveň odpuzuje červce rajčatové a zelné. Jeho kořeny provzdušňují půdu a rostliny můžete po skončení růstu rozsekat a vrátit do půdy jako hnojivo – pokud je předtím nesníte. Jedlé listy a květy mají vysoký obsah omega-6 kyseliny gama linolenové (GLA) a vitaminu C.

Brutnák lékařský prospívá nejen rajčatům, zelí, dýním a jahodám, ale také láká včely, které pomáhají opylovat ostatní rostliny. Ilustrační foto (Envato)

Dalším nektarodárným klenotem je chrpa. Nejenže je to opylovací švédský stůl se vším všudy, ale navíc přitahuje mšice a Microplitis mediato, larválního parazitoida můry kapustové. Její zářivě modrá barva navíc láká ptáky, kteří se živí mšicemi a housenkami.

Další možností bohatou na nektar jsou barevné a hravé cínie neboli ostálky. Odhánějí mšice a třásněnky od melounů, na zahradě odpuzují obávané japonské brouky a jsou skvělou společenskou rostlinou pro chřest, kterému trvá tři až čtyři roky, než se z něj stane dospělá rostlina, kterou můžete sklízet. Cínie slouží jako past na brouky, červce a mouchy, které láká mladý chřest.

Opilovači se slétají na cínie, které také slouží jako past na brouky, červy, mouchy a další nežádoucí hmyz. Ilustrační foto (Envato)

Univerzální krása 

Lichořeřišnice vysílá smíšené signály, což je na zahradě na rozdíl od prvního rande velmi užitečná věc. Odláká mšice od ovoce a zeleniny (rajčata, brambory a papriky říkají „děkuji!“), zatímco jejich silná vůně odpuzuje nebo mate zelné kličky, dřepčíky a bělásky, takže si oběd hledají jinde. Salátu a zeleni prospívají nejen tím, že odlákají mšice, ale také tím, že odpuzují hladové brouky.

Kořeny lichořeřišnice provzdušňují půdu a jejich kaskádovité listy poskytují stín, který udržuje půdu chladnou a vlhkou. To je důležité zejména při výsadbě semen mrkve, která klíčí dlouho a během této doby potřebují neustále vlhkou půdu. Tyto rozrůstající se rostliny mohou zabírat místo, ale vzhledem k tomu, že poupata, květy a listy jsou jedlé a tradičně se používají do léčivých čajů a toniků, nebudete se cítit špatně, když je seříznete.

Květy krásenky jsou jedny z nejsnadněji pěstovatelných květin, které přitahují různé opylovače a slouží také jako past na mšice. Dvě z nejlepších barev jsou bílá a jasně oranžová, protože obě přitahují zelené láčkovky, dravé jedlíky, kteří si pochutnávají na mšicích, šupinatcích a třásněnkách. Krásenky jsou navíc květiny, které se dají „seříznout a zase vrátit“ a z nichž lze vytvořit letní kytice na stůl.

Veliká opora

Slunečnice vykouzlí úsměv na tváři, jsou jedlé a představují vynikající živou oporu pro popínavé rostliny, jako jsou fazole, okurky, dýně a melouny. Navíc lákají hmyz, který se živí okurkovými brouky. Držte je však dál od brambor, jinak budou brzdit jejich růst. A uvědomte si, že jsou známé tím, že lákají veverky, které pak objeví vaše další zahradní odměny.

Květiny v zeleninové zahradě potěší oko a nakonec i chuťové buňky.

Velké květy slunečnic jsou symbolem léta a oblíbenou hostinou hmyzu, a její semena jsou pochoutkou pro ptáky. Ilustrační foto (Envato)

Barevní spojenci

Pokud jde o přilákání opylovačů a pomoc proti škůdcům, květiny kralují. Zde se dozvíte, jak maximalizovat jejich účinnost.

Skupinové úsilí

Prvním pravidlem při výsadbě květin na zahradě je sázet spíše do trsů než jednotlivé rostliny. Díky tomu budou jejich případné odpuzující vlastnosti účinnější a snáze je najdou jak opylovači, tak škůdci, které chcete „lapit“.

Pěkná jako obrázek

Přestože hlavním cílem výsadby květin na zahradě je jejich přínos pro doprovodné rostliny, nezapomínejme na barvu, tvar, výšku a životnost. Než začneme rozsévat semínka, zamysleme se nad tím, jak budou rostliny vypadat.

Použití původních druhů

Ne každá květina, kterou vysadíte, musí být původní ve vaší oblasti a mnoho z nejoblíbenějších doprovodných rostlin pravděpodobně nebude, ale když sem tam zařadíte pár původních rostlin, zlepšíte ekosystém vaší zahrady.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.