Ondřej Horecký

9. 4. 2024

Do Evropy se z Číny pašuje velké množství chladících plynů, což podrývá globální snahy o postupné vyřazení těchto toxických chemikálií, informovala londýnská organizace Environmental Investigation Agency (EIA).

Plyny, o nichž je řeč, se nazývají fluorované uhlovodíky (HFC), také označované jako f-plyny. Jde o skupinu uměle vyráběných chemických látek, které obsahují uhlík, vodík a fluor. Používají se zejména v klimatizačních jednotkách, chladicích zařízeních či tepelných čerpadlech, ale slouží také jako hnací plyny ve sprejích nebo jsou obsaženy v inhalátorech proti astmatu.

HFC nepoškozují ozonovou vrstvu tak silně jako jejich předchůdci freony, ale podle evropských úřadů škodí životnímu prostředí tím, že přispívají k intenzifikaci skleníkového efektu a následně k oteplování planety. Jako skleníkové plyny jsou dle informací ministerstva životního prostředí 100–3 000krát škodlivější než tolik zatracovaný oxid uhličitý (CO2).

Poptávka po f-plynech každoročně roste, přesto chce Evropská unie omezit jejich spotřebu do roku 2030 o 79 % oproti referenčnímu období 2009–2012. V roce 2050 už mají být zakázány úplně. Tento cíl ovšem narušuje rozšířené pašování HFC do Evropy, kam se údajně dostávají přes Turecko, Rusko nebo Ukrajinu. Hlavním producentem má být Čína.

„Pašeráci se uchylují ke stále sofistikovanějším taktikám, aby se vyhnuli odhalení,“ informuje server Euractiv s odvoláním na zprávu EIA.

„Na evropském trhu je stále docela snadné najít nelegální HFC. Existují známky toho, že obchodníci přizpůsobují své metody, že začínají být důvtipnější ve snaze uniknout úřadům,“ uvedla Fin Walravensová z EIA. Šance na dopadení jsou poměrně malé, zatímco v sázce jsou vysoké zisky. Proto tento druh nelegálního podnikání přitahuje i organizovaný zločin.

„Pokud dokážete propašovat ten nejvíce znečišťující a nejodpornější plyn, vyděláte v podstatě největší balík,“ cituje Euractiv Walravensovou.

Aby Evropská komise přinutila podniky v oboru redukovat používání HFC, určila výrobcům i dovozcům kvóty, které postupně snižuje. Jenže to vyhnalo společně se silnou poptávkou ceny nahoru, čehož využili pašeráci.

Mnozí z nich jsou podle zprávy EIA certifikovaní obchodníci. Dovozce zařízení s HFC si totiž může nechat autorizovat větší kvóty a nevyužitou kvótu využít v dalších letech. „Je to mnohem snazší, pokud máte licenci k překročení kvóty: je hodně těžké to dokázat,“ podotýká Walravensová.

Postupné snižování kvót nutí výrobce i spotřebitele ke zvyšování cen HFC a tímto je přimět, aby hledali ekologičtější alternativy chlazení. Jenže pokud funguje nelegální obchod s chladivy, která se prodávají za poloviční cenu ve srovnání s těmi oficiálními, vůle firem i lidí odklonit se o uhlovodíků opadá, namítají aktivisté.

Vyšetřování EIA z roku 2021 naznačilo, že „nelegální HFC pašované do Evropy by mohly představovat 20–30 % legálně obchodovaných objemů, což odpovídá až 30 milionům tun CO2,“ uvádí Euractiv. Nová zpráva sice tato čísla neaktualizovala, nicméně Walravensová poznamenává, že „se změnilo jen velmi málo“.

Čína je největším světovým výrobcem HFC s 39 autorizovanými výrobci, kteří letos získali od státu povolení k výrobě odpovídající 185 milionům tun CO2. V prosinci Peking vydal nová pravidla, která mají potrestat firmy, které své kvóty překročí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...