Britská vláda má příští týden odvolat takzvanou kotlíkovou daň na nejméně jeden rok. Dodavatelé plynových kotlů měli být od dubna 2024 pokutováni, pokud nenainstalují dostatečné množství tepelných čerpadel.
O zrušení nebo odložení kotlíkové daně se hovoří již měsíc. Oficiální oznámení má nicméně přijít podle informací deníku The Telegraph příští týden. Cílem této iniciativy bylo snížit emise domácností tím, že vláda zavede pokuty pro dodavatele plynových kotlů.
Pokud nebudou alespoň 4 % z prodejů kotlů tvořit tepelná čerpadla, hrozila by firmám pokuta až 3 000 liber (asi 89 000 Kč) za každou instalaci, o kterou kvótu překročí. Jinými slovy, museli by prodat jedno tepelné čerpadlo na každých 24 plynových kotlů anebo čelit pokutě.
Podle představ vlády povede vyšší počet tepelných čerpadel ke snížení uhlíkové stopy. Podle deníku The Telegraph má Úřad pro energetickou bezpečnost a uhlíkovou neutralitu oznámit, že se datum zavedení kotlíkové daně odsouvá minimálně o rok.
Zavedení této politiky, která byla kritizována jako „vládní donucování“, by vedlo ke zvýšení ceny plynových kotlů až o 120 liber (asi 3,5 tisíce Kč). Deník uvedl, že roky 2024–2025 budou nyní sloužit k monitorování, kdy vláda bude sledovat, kolik tepelných čerpadel se prodá ve vztahu ke kotlům.
Krok byl kritizován veřejností i politiky z řad konzervativců. Lord David Frost se k tomu vyjádřil se slovy: „Dobré zprávy, pokud se to potvrdí. Velmi rozumné zastavení zcela iracionální politiky“.
Televizní kanál GBNews si na toto téma popovídal s Catherine McBrideovou z think tanku Centre for Brexit Policy, která prohlásila, že „pokutovat je (prodejce) za to, že neprodávají produkt, který lidé popravdě nechtějí, je absurdní…Nejvíc to ublíží těm nejchudším,“ řekla ekonomka.
Podle ní existuje řada dobrých důvodů, proč lidé tepelná čerpadla nechtějí. Protože až 80 procent domů ve Velké Británii má sto a víc let, vlastníci domů by si je museli nejdříve zateplit, aby byla čerpadla vůbec funkční. Kromě toho by museli vyměnit i radiátory a trubky, nehledě na to, že elektřina je na ostrovech momentálně 4krát dražší než plyn.
„Nejenže je jejich instalace dražší, ale pravděpodobně bude dražší i jejich provoz. Lidé je nekupují kvůli tomu, že jsou tvrdošíjní. Nekupují proto, že si to spočítali a pochopili, že to nedává smysl. Proč bych si kupovala technologii, která mě stojí víc?,“ konstatuje McBrideová.
Tepelná čerpadla jsou podle jejího názoru vhodná pro nové, moderní budovy, které nemají takové nároky na vytápění a jsou dobře zaizolovány. Vláda by udělala lépe, kdyby raději podporovala novou generaci plynových kotlů, které mají efektivnější provoz a minimální emise.
„Nové kotle jsou daleko účinnější než ty staré, takže by bylo lepší, kdybychom lidi nabádali k tomu, aby si vyměnili kotle bez ohledu na náklady,“ míní ekonomka.