Ondřej Horecký

3. 3. 2024

Britská vláda má příští týden odvolat takzvanou kotlíkovou daň na nejméně jeden rok. Dodavatelé plynových kotlů měli být od dubna 2024 pokutováni, pokud nenainstalují dostatečné množství tepelných čerpadel.

O zrušení nebo odložení kotlíkové daně se hovoří již měsíc. Oficiální oznámení má nicméně přijít podle informací deníku The Telegraph příští týden. Cílem této iniciativy bylo snížit emise domácností tím, že vláda zavede pokuty pro dodavatele plynových kotlů.

Pokud nebudou alespoň 4 % z prodejů kotlů tvořit tepelná čerpadla, hrozila by firmám pokuta až 3 000 liber (asi 89 000 Kč) za každou instalaci, o kterou kvótu překročí. Jinými slovy, museli by prodat jedno tepelné čerpadlo na každých 24 plynových kotlů anebo čelit pokutě.

Podle představ vlády povede vyšší počet tepelných čerpadel ke snížení uhlíkové stopy. Podle deníku The Telegraph má Úřad pro energetickou bezpečnost a uhlíkovou neutralitu oznámit, že se datum zavedení kotlíkové daně odsouvá minimálně o rok.

Zavedení této politiky, která byla kritizována jako „vládní donucování“, by vedlo ke zvýšení ceny plynových kotlů až o 120 liber (asi 3,5 tisíce Kč). Deník uvedl, že roky 2024–2025 budou nyní sloužit k monitorování, kdy vláda bude sledovat, kolik tepelných čerpadel se prodá ve vztahu ke kotlům.

Krok byl kritizován veřejností i politiky z řad konzervativců. Lord David Frost se k tomu vyjádřil se slovy: „Dobré zprávy, pokud se to potvrdí. Velmi rozumné zastavení zcela iracionální politiky“.

Televizní kanál GBNews si na toto téma popovídal s Catherine McBrideovou z think tanku Centre for Brexit Policy, která prohlásila, že „pokutovat je (prodejce) za to, že neprodávají produkt, který lidé popravdě nechtějí, je absurdní…Nejvíc to ublíží těm nejchudším,“ řekla ekonomka.

Podle ní existuje řada dobrých důvodů, proč lidé tepelná čerpadla nechtějí. Protože až 80 procent domů ve Velké Británii má sto a víc let, vlastníci domů by si je museli nejdříve zateplit, aby byla čerpadla vůbec funkční. Kromě toho by museli vyměnit i radiátory a trubky, nehledě na to, že elektřina je na ostrovech momentálně 4krát dražší než plyn.

„Nejenže je jejich instalace dražší, ale pravděpodobně bude dražší i jejich provoz. Lidé je nekupují kvůli tomu, že jsou tvrdošíjní. Nekupují proto, že si to spočítali a pochopili, že to nedává smysl. Proč bych si kupovala technologii, která mě stojí víc?,“ konstatuje McBrideová.

Tepelná čerpadla jsou podle jejího názoru vhodná pro nové, moderní budovy, které nemají takové nároky na vytápění a jsou dobře zaizolovány. Vláda by udělala lépe, kdyby raději podporovala novou generaci plynových kotlů, které mají efektivnější provoz a minimální emise.

„Nové kotle jsou daleko účinnější než ty staré, takže by bylo lepší, kdybychom lidi nabádali k tomu, aby si vyměnili kotle bez ohledu na náklady,“ míní ekonomka.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.