Ondřej Horecký

9. 2. 2024

Proč je teplo ve městech zdaněno nižší sazbou než na venkově? Vláda nedokáže tuto nesrovnalost, která má dopad na miliony Čechů, rozumně objasnit, zatímco majitelé vlastního vytápění hovoří o nespravedlnosti.

Od 1. ledna 2024 došlo na základě novelizovaného zákona o DPH k přehodnocení sazeb DPH. Místo tří vznikly pouze dvě sazby (12 % a 21 %), přičemž stát přerozdělil zboží a služby do těchto dvou sazeb.

„Cílem změny systému DPH a redukce počtu sazeb ze tří na dvě je jeho větší přehlednost, jednoduchost a minimalizace prostoru pro výkladové nejasnosti a potenciální daňové úniky,“ uvedlo pro Epoch Times prostřednictvím svého tiskové mluvčího Ministerstvo financí.

Dodávky tzv. dálkového tepla, tedy ohřevu z tepláren, které zásobují městské aglomerace, se od ledna ocitly v nižší sazbě 12 %, což pro obyvatele bytů znamená, že ušetří. Zato DPH u všech ostatních paliv, včetně těch ekologických, se zvýšilo o 6 procentních bodů (z 15 na 21), což logicky povede k tomu, že lidé, kteří nevyužívají centralizované teplo a spoléhají se na vlastní vytápění, si budou muset připlatit.

„Lidé na vesnici jsou zvyšováním cen paliv znevýhodňováni,“ namítá Martin Kohut, majitel firmy Kohut Trade Company, která se specializuje na prodej dřevěných peletek, briket a uhlí. Dodává, že obyvatelé obcí si navíc musejí nákup kotlů a kamen, jejich údržbu a topivo obstarávat sami a mají s tím větší starosti a práci než lidé žijící ve městech.

Pevná paliva jako hlavní zdroj vytápění používá podle odhadů 15 % českých domácností (asi 700 tisíc). Další stovky tisíc domácností ovšem používají pevná paliva jako dodatkový zdroj, zejména k vytápění plynem.

„Lidé s nižšími příjmy, kteří jsou ekonomicky nejzranitelnější, využívají nejvíce k vytápění právě pevná paliva nebo dálkové teplo. Je v tom i velká míra nespravedlnosti – ve městě je základní vytápění uspokojováno dálkovým teplem, tedy vytápěním s nižším DPH, ale na vesnicích je tento samý ekvivalent sociálního vytápění zdaněn nejvyšší sazbou 21 %,“ poukazuje na nesrovnalost Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Jeho oborové sdružení oslovilo vloni ministry i předsedu vlády, aby na tuto nespravedlnost poukázali, ale sešel se s nimi pouze ministr životního prostředí Petr Hladík, který jim oznámil, že tato věc není v jeho gesci.

Epoch Times oslovil další zainteresovaná ministerstva (Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí), aby nám vysvětlila rozpor mezi nižší sazbou DPH u centralizovaného tepla a vyšší sazbou u pevných paliv. Ministerstva se odkazovala jedno na druhé, aniž by byla schopna poskytnout odpověď.

Obrátili jsme se proto na Úřad vlády, kde uvedli, že „jde o politickou shodu v rámci koalice, která vzešla z jednání během přípravy konsolidačního balíčku. Vláda postupovala při přeřazování zboží a služeb mezi základní sazbu 21 procent a sníženou sazbu 12 procent tak, že do snížené sazby byly zařazeny hlavně složky se zdravotním či sociálním významem, jako jsou například potraviny a léky“.

Na dotaz, jaký je rozdíl mezi sociálním významem tepla ve městě a na venkově a proč došlo k uvedenému rozporu, jsme dostali lakonické vyjádření, že „teplo bylo dlouhodobě ve snížené sazbě, kde zůstalo, ostatní paliva se sjednotila do základní, kde většina z nich byla i před změnami,“ napsala tisková mluvčí Úřadu vlády Lucie Ješátková.

Na jednu stranu tedy vláda volá po klimaticky přívětivějším vytápění, na straně druhé zvyšuje daně u jednoho z nejudržitelnějších paliv – domácí biomasy s ultranízkými emisemi, upozorňuje na protiklad Stupavský a dodává: „Z vládních kroků čtu, že levá ruka neví, co dělá pravá.“

Kvůli zvýšenému DPH na pelety podle něj hrozí ještě další jev. Protože v sousedním Německu platí na dřevní paliva DPH ve výši sedmi procent, německým obchodníkům se vyplatí nakoupit pelety v Česku, vyvézt je do Německa a prodat je zpět českému zákazníkovi. Vydělá na tom obchodník, nižší cenu může dostat i český spotřebitel a jediný, kdo na tom ztratí, je český stát, protože daň se odvede v zahraničí, varuje Stupavský.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.