Alexandra Roach

28. 4. 2024

Jaro se rovná období alergií a homeopatie nabízí alternativní možnosti léčby k alopatickým, volně prodejným lékům na alergii.

V mnoha částech světa právě probíhá vrcholná sezóna rýmy, svědění očí a kýchání. S oteplením se probouzejí rostliny a šíří své prašné látky, aby se rozmnožily.

Mnozí z nás vnímají každoroční poletování pylu spíše jako jarní útok přírody na člověka než jako milostný rozmnožovací rituál.

Podle americké nadace Asthma & Allergy Foundation of America byla senná rýma v posledních letech diagnostikována přibližně u 81 milionů lidí.

Lidé zasažení jemným práškem uvolňovaným ze stromů, květin, travin nebo plevelů často celé měsíce bojují s ucpaným nosem, kapáním z nosu, otoky obličeje a svěděním až po celkové potíže a těžké astmatické stavy. Někdy může tento stav trvat týdny až měsíce – u některých dokonce až do podzimu.

Ilustrační foto (Envato)

Nežádoucí účinky doprovázejí volně prodejné léky na alergii

Pacienti zoufale hledají řešení, jak zmírnit různé příznaky, a často sahají po volně prodejných lécích, jako je Benadryl nebo flutikason (Flonase). Lékaři obvykle předepisují antihistaminika, dekongestiva nebo inhalační kortikosteroidy, aby zmírnili trápení svých pacientů, přičemž mohou přehlížet možné nežádoucí účinky a nesprávné užívání těchto léků.

Nežádoucí účinky se mohou pohybovat od závratí a ospalosti až po zácpu a žaludeční nevolnost. Antihistaminika jsou často doprovázena varováním, abyste neřídili a neobsluhovali těžké stroje. Dekongestiva mohou mít vliv na srdce, zvyšovat krevní tlak nebo způsobovat problémy osobám se zeleným zákalem (glaukomem). Často i velmi účinné steroidy představují potenciální dlouhodobé nežádoucí účinky.

Léky, jako je albuterol, které rozšiřují dýchací cesty nebo uvolňují plicní svaly, aby usnadnily dýchání během astmatického záchvatu, s sebou přinášejí řadu problémů. „Přílišné spoléhání se na krátkodobě působící bronchodilatancia pro zmírnění symptomů brání optimální léčbě astmatu, a tím negativně ovlivňuje celkové zdraví a pohodu pacienta,“ uvádí se v přehledu z roku 2022 publikovaném v časopise Advanced Therapies.

Méně známým, ale mnohem bezpečnějším a stejně účinným způsobem léčby pylových alergií a senné rýmy je homeopatie.

Vydejte se bezpečnou cestou – úleva od alergie prostřednictvím homeopatie

Lynn Wagnerová, certifikovaná klasická homeopatka a členka správní rady Národního centra pro homeopatii (NCH), řekla deníku Epoch Times: „Vzhledem k mnoha možným vedlejším účinkům těchto volně prodejných přípravků proti alergii je homeopatie vynikající alternativou při pylových alergiích.“

„Homeopatie léčí člověka, ne chorobný stav. Lék stimuluje tělo k uzdravení, poskytuje podporu vlastnímu imunitnímu systému. Léky jsou netoxické a vysoce ředěné oproti chemickým dávkám léků na předpis.“

Pomocí homeopatie lze řešit tyto běžné příznaky alergie:

 • rýma a ucpaný nos (překrvení)
 • slzení, svědění a zarudnutí očí (alergický zánět spojivek)
 • kýchání
 • kašel
 • svědění nosu, ústní dutiny nebo krku
 • hlen, který stéká do krku (postnazální kapání)
 • zduřelá, podlitá kůže pod očima (alergický zánět očí)

Použití homeopatie v jakémkoli léčebném plánu však vyžaduje, aby se naše alopaticky vyškolené myšlení změnilo. Myšlenkový proces se musí odpovídajícím způsobem změnit a opustit běžný vzorec „prášek na nemoc“.

Staňte se detektivem příznaků

Jedním z principů homeopatie je tzv. „souhrn symptomů“. Proto je velmi důležité pacienta před použitím jakéhokoli homeopatického léku pečlivě sledovat.

„Zatímco konvenční medicína předepisuje léčbu na základě diagnózy, homeopat vybírá lék, který odpovídá jedinečnému profilu symptomů daného jedince. Například alergik, který je zároveň zimomřivý, má sucho v krku a svědí ho uši, dostane jiný lék než alergik s podrážděným žaludkem, kterému je horko, je zpocený a má žízeň,“ řekla Lynn Wagnerová, která svou praxi založila v oblasti Filadelfie.

Snaží se, aby lidé pochopili, že homeopatie je holistický přístup ke zdraví a pohodě. Zahrnuje celé tělo, ne jen jeden orgán nebo jeden systém.

„I když se příznak nemoci může objevit jen v jedné části těla, nerovnováha ovlivňuje celé tělo. Tento holistický přístup často vede k tomu, že dva lidé se stejnou nemocí dostanou dva různé homeopatické přípravky,“ zdůrazňuje Wagnerová.

Vzhledem k tomu, že nejsou známy žádné vedlejší účinky nebo kontraindikace pro užívání homeopatických přípravků vedle farmaceutických léků, je paní Wagnerová přesvědčena, že i lidé s malým nebo žádným vzděláním mohou tuto alternativní medicínu využívat při jednoduchých problémech, jako je drobná první pomoc nebo pylová alergie.

Hledání indícií

Ptejte se na následující otázky:

 • Jaké jsou příznaky?
 • Kdy tyto příznaky začaly? Změnily se v průběhu času?
 • Změnila se nálada pacienta?
 • Mění příznaky faktory prostředí, například horké nebo chladné počasí?

Nalezení správného léku a dávkování

Posláním NCH je vzdělávání a zvyšování povědomí o homeopatii a jejím používání. Z tohoto důvodu vytvořili následující infografiku na podporu lidí, kteří se s touto alternativní metodou teprve seznamují.

Homeopatická léčba alergií

Výběr správného homeopatického léku na sezónní alergii závisí na konkrétních příznacích daného jedince. Zde je průvodce, který vám pomůže najít ten správný pro vás.

1. Sabadilla

Sabadilla je lék, který můžete použít, pokud žádný jiný dobře neodpovídá vašim příznakům alergie. Je indikován u lidí s hojným mdlým výtokem z nosu, častým kýcháním, citlivostí na pachy, častou potřebou polykat nebo zažíváním pocitu knedlíku v krku. Teplé jídlo a nápoje zlepšují příznaky, zatímco studené jídlo a nápoje pacientovi přitíží. „Sabadilla je dobrá na astmatickou formu senné rýmy,“ dodává Wagnerová.

2. Allium cepa (Cibule kuchyňská)

Allium cepa neboli cibule kuchyňská způsobuje slzení očí se štiplavým výtokem z nosu, ale může tytéž příznaky také řešit. Pacienti, kterým tento lék prospívá, často trpí zarudlýma a podrážděnýma očima s citlivostí na světlo. V krku je může pálit z postnosního odkapávání hlenu. „Může se objevit prudké kýchání s chraplavým hlasem a kašlem. Příznaky jsou lepší na čerstvém vzduchu a často je doprovází ospalost,“ uvedl homeopat. Lidé zároveň mohou pociťovat tupou bolest hlavy nebo zažívat silné kýchání při vstupu do teplé místnosti nebo při hlubokém dýchání. Příznaky se obvykle zhoršují navečer. Nejkritičtější měsíc je srpen.

3. Kalium Bichromicum

Pokud pacienti trpí silnými bolestmi dutin, je vhodným lékem Kalium Bichromium. U pacienta je bolest cítit nad očima a šíří se do vedlejších nosních dutin. „Jejich výtok z nosu je vláknitý, hustý, lepkavý a žlutý s postnasálním kapáním. Příznaky se zhoršují při prochladnutí, nejčastěji okolo druhé až třetí hodiny ranní. Všechny příznaky se zlepšují z tepla,“ vysvětluje Wagnerová. Lidé mohou trpět vředy v ústech a bolest se často zhoršuje při shýbání nebo při změnách barometrického tlaku.

4. Ambrosia

Ambrosia je dalším vynikajícím homeopatickým lékem určeným pro pacienty s nesnesitelným svěděním očních víček a hojným proudem slz (lachrymace). Příčinou je nadměrně aktivní slzná žláza, která vylučuje čiré tekutiny, a to i nosem (kapající voda z nosu), což může dráždit hrdlo. Pacienti, kteří trpí alergiemi indikovanými pro tento přípravek, často uvádějí, že mají pocit, jako by jim měl explodovat nos a hlava. Wagnerová dodává: „Pacienti, kteří potřebují ambrózii, mohou mít také astmatické dýchání a průjem, který se v letním období zhoršuje.“

5. Euphrasia (Světlík lékařský)

Euphrasia je indikována proti příznakům pálení či slzení očí doprovázeného bezbarvým, hustým výtokem z nosu a někdy i ze samotného oka. Pacienti mají pocit, že si musí oči neustále třít nebo otírat, což může vést i k otokům víček. Ačkoli nosní a krční příznaky nejsou někdy tak dominantní, lidé mohou mít „pocit cizího tělesa (například zrnka písku) v očích,“ popsala své zkušenosti s pacienty s alergií Wagnerová. „Příznaky jsou horší jak slunečním světle, tak v noci a ve vnitřních prostorách – zatímco na chladném, otevřeném vzduchu jsou lepší.“

6. Arsenicum Album

Časté kýchání, vodnatý výtok a příznaky, které se zlepšují, když zůstanete v teple a útulnu, místo abyste se vydali ven, vyžadují Arsenicum Album. Pacienti mohou trpět oteklýma a pálícíma očima s možným zánětem. Obvykle je „pravá strana postižena více než levá a příznaky bývají horší v noci, zejména vleže,“ říká Wagnerová.

7. Natrum Muriaticum

Pokud má váš výtok strukturu syrového vaječného bílku, je vhodným prostředkem léčby Natrum Muriaticum. Vyplavující se hlen se prezentuje jako bílý, čirý, vodnatý a může být extrémně vydatný. Pacienti mohou trpět svěděním nosu, prudkým kýcháním nebo mohou ztratit čich či chuť. Wagnerová uvádí, že „senná rýma reagující na tento lék může být často doprovázena prudkými, pulzujícími bolestmi hlavy, které se výrazně zhoršují slunečním žárem, nebo zvýšenou citlivostí.“

8. Nux Vomica

Nux Vomica je vhodná pro lidi, kteří často pociťují chlad, jsou přecitlivělí a mají „akutní citlivost na sebemenší zápach nebo částečku pylu,“ uvedla Wagnerová. „Může docházet k střídavě ucpanému nosu mezi nosními dírkami, intenzivnímu svědění uší, nosu a očí a nutkání kýchat. Příznaky se stupňují ráno a také při kontaktu s kávou nebo alkoholem.“ Pacienti se pravidelně setkávají s rýmou přes den a ucpaným nosem v noci. Někdy najdou úlevu díky teplému nápoji, nějakému jídlu nebo po zdřímnutí.

9. Pulsatilla

Ačkoli pacienti, kterým Pulsatilla prospívá, trpí rovněž výtokem z nosu přes den a ucpáváním v noci, rozdíl oproti pacientům indikovaným pro Nux Vomica spočívá ve vlivu prostředí. Wagnerová upřesňuje, že pacienti léčení Pulsatillou „by se cítili hůře v teplých místnostech a za horkého počasí, stejně jako vleže. Mohou být velmi náladoví, nemají žízeň a mají hustý žlutý nebo zelený výtok. Často se objevuje zánět spojivek a/nebo zánět středního ucha se zhoršeným sluchem.“ Naopak chladný vzduch by měl jejich příznaky zlepšit.

10. Gelsemium

Oči, které lze jen stěží udržet otevřené a které jsou velmi těžké, charakterizují pacienty, kterým je určen homeopatický lék Gelsemium. Většinou pociťují chlad, ale v obličeji se u nich objevují návaly horka. Mohou mít dokonce pocit, jako by měli kolem hlavy omotanou pásku. Tito lidé se cítí lépe v teplém a suchém prostředí. „Může se objevit některý z následujících příznaků: kýchání, plnost u kořene nosu, knedlík v krku, nedostatek žízně, svědění měkkého patra, potíže s polykáním nebo bolest v uchu při polykání,“ upozornila Wagnerová.

Doporučuje: „Pokud nenajdete žádný vhodný přípravek, vyberte si v místním obchodě homeopatický přípravek proti alergii, který používá kombinaci různých léků.  Kombinace jsou sestaveny tak, aby pokryly většinu typů alergií a fungovaly u velkého počtu lidí.“

Stručné seznámení s účinností homeopatie

Kromě výše zmíněného principu souhrnu příznaků se homeopatie řídí ještě jednou vůdčí hodnotou, tzv. „zákonem podobnosti“. Tuto teorii lze nejlépe vysvětlit na příkladu kávy. Zatímco káva u mnoha lidí způsobuje nespavost, Coffea Cruda (získaná z kávových zrn) se v homeopatické formě přípravku používá na podporu spánku.

Rozdíl je v množství účinné složky. Zatímco káva v hmotných dávkách udržuje lidi vzhůru, homeopatické léky jsou extrémně zředěné a podporují opak – v tomto případě pomáhají při usínání.

Raději podpořit než kontrolovat

Na rozdíl od homeopatie, kdy pacient užívá pouze minimální dávku, aby stimuloval léčebnou reakci organismu, konvenční léčba podporuje trvalé užívání léků ke kontrole potíží nebo nemoci.

„Homeopatie považuje symptomy za zdravou snahu těla obnovit rovnováhu. Proto homeopat volí lék, který podporuje, nikoli potlačuje symptomy a podporuje trvalé uzdravení, aniž by bylo nutné doživotně užívat léky,“ uvádí Wagnerová.

Ilustrační foto (Envato)

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.