Vladislava Mašková

30. 4. 2024

Podle České kardiologické společnosti v České republice ročně podlehne okolo 45 000 lidí onemocněním spojeným se srdcem a cévami. Je to zhruba 40 procent všech úmrtí. Ve srovnání s nádorovými nemocemi je to téměř o polovinu více. Příčiny jsou různé, ale na vině je převážně špatný životní styl.

„Nějakou formu nemocí srdce a cév u nás mají téměř 3 miliony obyvatel – jejich počet rok od roku roste. Na tomto trendu se rapidně podílí obezita, kouření a nedostatek pohybu. Češi prožívají až 15 let života v nemoci, a protože je náš systém plně solidární, stojí péče o ně desítky miliard korun ročně,“ říká předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., FESC.

Lékař se postará

Česká republika je nechvalně známá pro vysokou konzumaci alkoholu, velký počet obézních lidí, v současné době i dětí, a počtem kuřáků, jejichž podíl v celkové populaci je dle studie ministerstva zdravotnictví z roku 2022 něco přes 24 procent (nicméně, s klesajícím trendem).

Profesor Ošťádal se domnívá, že za příčinu vysokého výskytu cévního onemocnění mimo jiné „vděčíme“ i pozůstatku komunistického myšlení.

„Bohužel česká populace se na rozdíl od západních evropských zemí nezapojuje aktivně do péče o vlastní zdraví. Je to historická věc – 40 let komunismu v nás nastolilo určitou pasivitu a víru, že naše zdraví je věc ostatních – že se lékař postará. Češi se stále drží starých návyků, nechtějí se měnit a podílet se na rozhodování o vlastní budoucnosti. A to platí jak v primární prevenci, tak i poté, co k nějaké srdeční či cévní příhodě dojde, tedy v sekundární prevenci,“ pokračuje prof. Ošťádal.

Kardiologové věří, že stávající situaci lze ovlivnit prevencí a edukací veřejnosti, aby si lidé uvědomili, že každý má své zdraví z velké části ve vlastních rukou.

„Nová doporučení pro léčbu srdečního infarktu kladou mimo jiné velký důraz na individualizaci léčby. Mnohem agresivněji léčíme relativně mladého, jinak zdravého pacienta s prvním infarktem, a jinak člověka, který má řadu jiných přidružených chorob a vyšší riziko komplikací spojených s léčbou,“ vysvětluje kardiolog.

Toto a jiná ožehavé témata spojená se zdravotními problémy české populace budou v Brně na Výstavišti o víkendu řešit stovky kardiologů.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.