Ondřej Horecký

3. 5. 2024

Čeští zemědělci zřejmě uspořádají další masivní protest, který by se eventuálně uskutečnil 22. května v Praze. V tiskové zprávě z 2. května o tom informovala Agrární komora ČR (AK), která sdružuje většinu zemědělských subjektů u nás. České zemědělství podle komory prochází krizí, kterou ještě prohloubily následky silné mrazové vlny v průběhu letošního jara.

„Přesto ministr zemědělství Marek Výborný neodpověděl do konce dubna na návrhy Agrární komory České republiky a dalších zemědělských nevládních organizací, které by sektoru pomohly, a problémy bagatelizuje,“ upozorňují agrárníci.

Vedení Agrární komory se proto rozhodlo, že na mimořádném jednání 10. května doporučí představenstvu této největší zemědělské organizace u nás, aby byly uspořádány „masivní protestní akce“ v Praze. Pokud představenstvo návrh schválí, demonstrace proběhne 22. května a bude ještě větší než předchozí protesty v únoru a březnu.

Ministr zemědělství Marek Výborný jednání farmářů odsoudil jako neseriózní. O dopise AK s požadavky se prý dozvěděl „pět minut před brífinkem“ z jiného zdroje. Na svém účtu X napsal: „Jestli chce pak prezident AK Jan Doležal jednat takhle, beru to na vědomí. Umím taky jednat bez rukavic.“

Podle Doležala jsou pěstitelé i chovatelé zoufalí a frustrovaní z vysokých nákladů, neúměrně nízkých výkupních cen a utlumováním domácí produkce. Aby zemědělci měli peníze na provoz, musí „šetřit, kde se dá, berou si drahé provozní půjčky, a dokonce rozprodávají majetek i pozemky,“ píše se v tiskové zprávě AK.

Ministr Výborný se podle tvrzení agrárníků k jejich stížnostem nevyjádřil do konce dubna, jak jej vyzvali, proto se začíná hovořit o protestech. Doležal poznamenal, že nemluví pouze za členy Agrární komory, ale „za téměř všechny zemědělce v Česku“. K návrhu demonstrovat se připojilo i dalších pět zemědělských organizací, např. Zemědělský svaz ČR nebo Společnost mladých agrárníků.

„Dosud zemědělci ustupovali ze svých požadavků a nemají už kam couvat dál. Odbýt nás slovy, že dosavadní opatření státu na pomoc sektoru stačí, není řešení,“ uvedl Doležal. Farmáři chtějí po Výborném, aby svolal mimořádné zasedání vlády, na kterém se bude jednat o „akutní krizové situaci v sektoru“, dokončil zavedení slev na sociálním pojištění nebo sehnal dvě miliardy korun na provozní financování zemědělských podniků, které budou vyplaceny do podzimu 2024. Ministr by podle AK měl mít také plán, jak řešit velký propad cen zemědělských komodit.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.