Juraj Skovajsa

7. 3. 2024

V brzkých ranních hodinách se dnes na Prahu sjížděly stovky traktorů a další techniky zemědělců, kteří v hlavním městě protestovali proti podkopávání cen mimounijním zbožím, Green Dealu a nedostatečným dotacím či byrokracii.

Během dopoledne jezdili farmáři technikou ověšenou hesly po okruhu kolem Letné a před úřad vlády dokonce „vykydli“ hnůj.

Agrární komora v tiskové zprávě odhaduje, že protestů se zúčastnilo na tisíc traktorů a další techniky a kolem 3–4 tisíc zemědělců.

Kromě Agrární komory ČR (AK) se do protestů zapojily i další zemědělské nevládní organizace – Zemědělský svaz ČR, Společnost mladých agrárníků ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

Jejich zástupci předali během navazující demonstrace před úřadem vlády v poledne ministru zemědělství Markovi Výbornému společné prohlášení se seznamem priorit.

Ministr již dříve opakovaně sdělil, že ultimátům nebude ustupovat. Na stejném přístupu trvá i premiér Petr Fiala, který dnes odpoledne na platformě X sdělil: „Se zemědělci jednáme opakovaně. Jednal jsem s nimi já, ministr zemědělství i ministr financí. Nemíním ale ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, nebo omezování života lidí, jako to dneska vidíme v Praze. Výsledků se dá dosáhnout jen u jednacího stolu.“

Agrárníci se ale na jednání s vládou a ministrem dívají jinak.

„Zemědělcům došla trpělivost po nekonečných vyjednáváních, a hlavně bez zásadního posunu v našich prioritách. Naši chovatelé a pěstitelé přestávají věřit, že jim vláda v jejich zoufalé situaci skutečně chce pomoci,“ sdělil prezident AK Jan Doležal v dnešním prohlášení.

Nakonec, i na seznamu oněch požadavků agrárníků jsou dva body z pěti, které jim měla vláda slíbit již v červu 2022 – dotace a sleva na sociálním pojištění.

Fiala také sdělil, že se minulý týden dohodli, že „příští rok zvýšíme částku, kterou podporujeme zemědělce, o dvě miliardy korun“. Zároveň pohrozil: „Vedení Agrární komory a Zemědělského svazu tedy protestuje i proti tomu, že vláda chce dát do zemědělství dvě miliardy korun z peněz daňových poplatníků navíc. Vzkazu rozumím, na vládě se můžeme domluvit na tom, že ty peníze dáme jinam. Jestli vedení Agrární komory není schopné vést dialog, dovést ho do konce a uchyluje se k těmto akcím, musí nést i odpovědnost za jejich výsledky. Vláda tlaku ustupovat nebude.“

Na provizorním „pódiu“ během protestu před Strakovou akademií vystoupili šéfové agrárních organizací, kteří poděkovali zemědělcům za to, že se dokázali sjednotit a adresovali ministru Výbornému a vládě kritiku.

Mezi nimi se objevil i na zhruba 20 minut ministr Výborný, který se pokoušel sdělit protestujícím svůj pohled. Někteří protestující však jeho projev často přehlušovali pískáním, skandováním hesel a houkačkami.

Z toho, co slyšet bylo, se Výborný snažil ujistit přítomné, že v EU naše zemědělce hájí a že se pro ně snaží najít dodatečné dotace. Znovu zopakoval, že pod tlakem s nimi jednat nebude.

Některé hloučky demonstrujících ale ministrovi dle jejich hesel nevěřily či měly za to, že zemědělský sektor je již ve vážné krizi.

Vyeskalovanou situaci komentoval následně Doležal, který uznal, že se musí vrátit k jednacímu stolu, ale řekl také, že: „Nechci slyšet věty od vás a vašich kolegů, že nebudete jednat pod tlakem. My ten tlak cítíme, cítíme ho obrovský…“. Připomněl jejich požadavky a nabídl, aby společně hledali řešení.

Při odjezdu zemědělců z Letné. (Juraj Skovajsa / Epoch Times)

Kromě již zmíněných pěti požadavků (plné znění najdete na konci zprávy), vydaly dnes agrární organizace ve společném prohlášení dalších pět požadavků:

1) aby se vláda ČR k zemědělcům a jejich organizacím nechovala tak, jak doposud, nesmí je nálepkovat, rozdělovat, ale naopak vnímat je jako zásadního partnera v řešení současné krize,

2) vrátit se po demonstraci k jednacímu stolu a hledat řešení komplexní pomoci, východiskem pro ni jsou námi opakovaně předložené návrhy,

3) písemnou garanci předsedů koaličních stran, že splní všech pět bodů, které jsme předložili nebo najdou přijatelnou alternativu jejich splnění,

4) písemnou garanci v jakém časovém horizontu dojde k naplnění uvedených bodů,

5) pouze to, aby vláda ČR napravila svoje chyby, kterými likviduje celé zemědělství, neříkáme si o nové podpory.

„Pokud ani v dalších jednáních nebude dosaženo konkrétních výsledků, jsme připraveni realizovat demonstrace v rozšířeném formátu také 21. března 2024, kdy bude mimo jiné summit premiérů členských zemí EU v Bruselu,“ píše se dále v prohlášení.

Požadavky zemědělců (převzato z tiskové zprávy AK ze 7. 3. 2024)

Co chtějí protestující zemědělci?

  1. Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
  2. Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši pěti miliard korun.
  3. Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
  4. Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
  5. Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin. 

Proč zemědělci považují přístup české vlády za zklamání?

  • K podpoře venkova a národním dotacím ve výši 5 mld. Kč s platností od roku 2023 (bod 1 a 2) se veřejně daným slibem jménem vlády dne 8. 6. 2022 zavázal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
  • Zvýšení daně z nemovitosti (bod 3) bylo vládním konsolidačním balíčkem provedeno politickým zadáním, zcela nekoncepčně a bez jakékoliv analýzy dopadů, navíc v době, kdy už bylo jasné, že se sektor propadá do ztráty, na což jsme důrazně upozorňovali.
  • Řešení přebytků obilovin na trhu na úrovni EU (bod 4) slíbil ministr zemědělství Marek Výborný, ale následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu Jozefa Síkely hlasovala, aby byl prodloužen bezcelní dovoz z Ukrajiny o další rok. Přitom samotná Evropská komise již konstatovala, že zemědělský sektor přišel z důvodu liberalizace obchodu s Ukrajinou o 19 mld eur. Vláda ČR se však ani nepřipojila k zemím řešícím ochranu svých trhů, přestože ukrajinské a ruské komodity pochybné kvality a původu podráží ceny a objemy. Dokonce opakovaně zpochybnila, že k těmto dovozům vůbec dochází. Z těchto důvodů je proto už trpělivost zemědělců naprosto vyčerpaná.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.