Už za necelý měsíc (7. a 8. června) si lidé zvolí své zástupce do Evropského parlamentu. Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) v souvislosti s plánovanými volbami zjišťovala například spokojenost s fungováním demokracie či ochotu přijít hlasovat ve volbách. Dále pak lidé odpovídali na otázky související s vnímáním rizika ovlivnění voleb ze strany cizích států a mezinárodních institucí. Sběr dat se uskutečnil mimo Českou republiku i na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku.

Výzkum pro CEDMO realizovala společnost IPSOS.

„Evropskému parlamentu a Evropské komisi důvěřuje asi čtvrtina české populace. Důvěra v české instituce – parlament, vládu a domácí politické strany – je paradoxně nižší než v ty evropské,“ komentoval výsledky za ČR Michal Šenk z CEDMO.

Z výzkumu vyplývá, že více než třetina obyvatel všech zemí V4 vnímá pokusy cizích států ovlivnit evropské volby jako velký problém. V Polsku se dokonce jedná o nadpoloviční většinu obyvatel, 55 % , v Česku jde o 35 %, na Slovensku o 31 % a v Maďarsku o 38 %.

Češi (44 %), Poláci (63 %) a Maďaři (54 %) na prvním místě uvádějí obavy z ruského vlivu. Na Slovensku lidé naopak nejčastěji (v 39 % případů) vyslovili obavy z ovlivňování voleb Evropskou unií, například Evropskou komisí. Ruský vliv uvádějí až na třetím místě po USA. Unii na druhém místě zmiňují Češi, Maďaři a Poláci. V Maďarsku se 47 % lidí obává také čínského vlivu, v Polsku stejný podíl zmiňuje možné ovlivnění Německem. Češi a Maďaři na předních místech očekávají vliv také Spojených států.

Vyšší míru spokojenosti s fungováním demokracie v porovnání s ostatními zeměmi V4 vykázali Češi a Poláci, v těchto zemích je spokojena zhruba třetina dotázaných. Na Slovensku a v Maďarsku je s fungováním demokracie spokojena pětina obyvatel.

S tvrzením, že většina politiků je zkorumpovaná, souhlasily tři čtvrtiny Maďarů, 67 % Slováků, tři pětiny Čechů a zhruba polovina Poláků.

Největší zájem o účast v evropských volbách v průzkumu projevili Poláci, až 78 % chce přijít k volbám. V Česku a na Slovensku účast plánuje asi šest dotázaných z deseti.

S využitím zprávy ČTK.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...