EU teprve loni oznámila svůj záměr prosadit zákaz PFAS. Takzvané věčné chemické látky se mohou dostat i do pitné vody a potravin a potenciálně ohrozit zdraví. Nyní se od těchto plánů upouští – z obavy před deindustrializací.
Evropská komise si ještě loni kladla za cíl „detoxikaci kontinentu“, když oznámila komplexní zákaz PFAS. Nyní předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v dopise europoslancům z Evropské lidové strany (EPP) přiznala, že plán nebude v této podobě prosaditelný. Obává se o „strategickou autonomii“ Evropy, pokud nebudou stanoveny dalekosáhlé výjimky. Již dříve se objevily značné protesty ze strany průmyslu.
2 000 ohnisek v Evropě, která jsou ohrožena na zdraví v důsledku působení PFAS
Skupina per- a polyfluoroalkylových látek, jak se jim plně říká, zahrnuje více než 10 000 látek. Jsou potřebné pro výrobu velkého množství předmětů denní potřeby, které používají soukromí spotřebitelé, ale také průmysl a veřejné služby. PFAS lze nalézt v pánvích, ale i ve větrných turbínách, elektromobilech, pláštích do každého počasí a obalech. Každodenní život si bez nich nelze představit.
Takzvané věčné chemické látky se však v přírodě nevyskytují a zůstávají v ní 1 000 a více let. Německý zpravodajský pořad Tagesschau dokonce psal o „jedu století“ a odkazoval na studii Forever Pollution Project.
Ta identifikovala více než 17 000 míst v celé Evropě „s relevantním znečištěním PFAS“, včetně „dobrých 2 000 ohnisek s významným rizikem pro lidské zdraví“. Jen v Německu je kontaminováno 1 500 lokalit, a 300 z nich je dokonce významně znečištěno. V mnoha městech, obcích a okresech se monitoring PFAS na komunální úrovni vůbec neprovádí.
Potenciálně škodlivý účinek – ale nedílná součást každodenního života
PFAS jsou při požití nadměrného množství podezřelé z toho, že způsobují zdravotní problémy, včetně rakoviny a cukrovky, nebo poškozují plodnost. V únoru 2023 oznámila spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová přezkoumání celé skupiny látek a zákaz nebezpečných látek.
Podle odhadu Severské rady ministrů by náklady na vyčištění zvláště silně zasažených oblastí v Evropě dosáhly až 17 miliard amerických dolarů. K tomu by se připočetly náklady na dopady na lidské zdraví.
Evropská komise původně oznámila, že v budoucnu chce povolovat pouze ty látky, na kterých je „naše společnost absolutně závislá“. Tento plán byl brzy považován za hlavní problém Zelené dohody.
Sdružení považují plošný zákaz za nepředstavitelný
Průmysl, který je již nyní zatížen vysokými cenami energie a rozsáhlými ekologickými předpisy, považoval takový komplexní zákaz od počátku za nereálný. Thilo Brodtmann, výkonný ředitel strojírenského svazu VDMA, v rozhovoru pro Die Welt hovořil o „existenčním ohrožení“ řady podniků. Zdůrazňuje:
„Úplný zákaz všech látek PFAS je nemyslitelný.“
Kritizuje nejistotu, která v důsledku debaty v průmyslu vznikla. Látky by měly být seskupeny a ty, které nepředstavují žádné riziko, by neměly vyžadovat regulaci. Pro všechny ostatní by měly být poskytnuty jasné informace a časový plán.
PFAS jsou také nepostradatelné ve farmaceutické výrobě. To platí i pro výrobu lipidů, například těch, které jsou potřebné pro výrobu nových mRNA vakcín.
EU připouští: Debata o omezení PFAS by mohla ohrozit investice
Evropská komise následně původní dalekosáhlé plány na zákaz ještě upravila. Brzy se začalo hovořit o tom, že se zváží výjimky pro „látky hospodářského významu“. Dopis von der Leyenové mezitím nyní odkazuje na „dalekosáhlá zvláštní nařízení“.
Podle Leyenové si je Komise „vědoma toho, že případné omezení PFAS vytváří nejistotu pro společnosti a skrývá riziko, že nebudou realizovány investice do klíčových technologií“. Dokud „nejsou k dispozici žádné životaschopné alternativy“, měly by existovat výjimky. Ty by se vztahovaly „na použití […], která jsou nezbytná pro digitální a ekologický přechod a strategickou autonomii EU“.
Ústupkem chce EU zřejmě zabránit ještě většímu znevýhodnění v hospodářské soutěži oproti USA nebo Číně. Zatížené podmínky v Evropě a pobídky zákona o snižování inflace v USA (IRA) již přiměly řadu průmyslových podniků k přesunu. Ztenčení chemického průmyslu by také dále zvýšilo závislost EU na Číně.
Opatření k minimalizaci rizik jsou možná
Existují způsoby, jak se kontaktu s PFAS vyhnout, a v mnoha případech existují i alternativy – například používání litinových pánví místo teflonu nebo přírodní kosmetiky místo průmyslových výrobků. Zároveň je obtížné takový kontakt vyloučit, protože neexistuje žádný požadavek na označování a často ani není možné jasně určit, kde se látky vyskytují.
Přesné účinky PFAS však nebyly podrobně prozkoumány. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje nepřekračovat týdenní dávku 4,4 nanogramu na kilogram tělesné hmotnosti pro součet čtyř převažujících PFAS v lidské krvi. To je však prakticky nemožné monitorovat.
Přesto vodohospodářské úřady pravidelně kontrolují kvalitu pitné vody, včetně koncentrací PFAS. Některé používají k odstranění těchto látek z vody filtry s aktivním uhlím.
Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.