Matthew Little

11. 5. 2024

Komentář

Moje žena je úžasná. Vstává hodiny před sluncem, medituje, studuje, cvičí, má za sebou celý den v práci, stará se o nemocného otce a pak se stará o domácnost (kterou máme společnou) a pracuje dál.

A většinou to všechno dělá bez stížností. Ale některé dny se jí to nedaří. Nemá energii nebo se cítí trochu frustrovaná nebo na dně. Tehdy přijdu na pomoc já a řeknu jí, ať si dá túru.

Nenazval bych se hrdinou, ale divili byste se, kolik kilometrů jsem urazil díky této manželské povinnosti. Ať už se cítí jakkoli špatně, je unavená, vystresovaná nebo křečovitá, procházka po kopcích za naším domem ji vždy přivede zpět svěží, šťastnou a děkující mi za mou obrovskou inteligenci.

Jsme manželé už sedmnáct let a já jsem tenhle cyklus viděl už stokrát, takže mi možná přisuzuje příliš velké zásluhy – ale to jí nikdo nemusí říkat.

Moje žena bere svou chůzi dost vážně. Má speciální boty, zátěžovou vestu a staré lyžařské hůlky, které jí pomáhají rozhýbat ruce. Občas chodím s ní, ale nechodíme stejně. Ona táhne, já se vleču. Já se rád rozhlížím a courám, ona si to ráda namíří klusem.

Výzkumy ukazují, že moje žena není jediná, komu chůze výrazně zlepšuje náladu.

„Studie prokázaly, že chůze může zmírnit depresi, snížit úzkost a podpořit naše tvůrčí a kognitivní funkce,“ uvádí Conan Milner, autor článku o zdraví v Epoch Times.

Spisovatelé a hudebníci chodí na procházky, aby dosáhli průlomu ve své práci, obchodní manažeři chodí na procházky, aby si promysleli důležitá rozhodnutí, a někteří superchytří manželé chodí na procházky, aby se zamysleli nad svými nevysvětlitelnými nedostatky.

Chůze však není pouhé cvičení, je to základní fyziologická aktivita, na které závisí základní funkce vašeho těla.

Například váš lymfatický systém závisí na svalových kontrakcích, které zajišťují cirkulaci lymfy a odstraňování buněčných zbytků a dalších toxinů. Vaše tělo se také spoléhá na pohyb, aby se synoviální tekutina dostala do kloubů a zachovala se jejich pohyblivost. A k udržení svalové hmoty a zdraví kardiovaskulárního systému stačí jen lehký pohyb na nohou.

I když nemusíte chodit nekonečně dlouho, abyste dosáhli zdravotních přínosů, obecně je lepší chodit více než méně. Podle výzkumu, který byl nedávno zveřejněn v časopise JAMA Cardiology, stačí ke snížení rizika srdečního selhání ujít 2 000 kroků, tedy přibližně 30 minut chůze. Odborníci obecně doporučují pohybovat se v rozmezí 7 00010 000 kroků denně.

Chůze může být důležitým způsobem, jak snížit riziko mrtvice, demence, cukrovky, bolesti zadobezity.

Procházka po večeři může dostat kalorie do svalů místo do pasu a pětiminutová procházka každých 30 minut může odvrátit chorobné účinky přílišného sezení, uvádí Jessie Zhang.

Pokud chcete svou procházku vylepšit, můžete vyzkoušet:

Pokud nemáte ve zvyku chodit pryč od svých problémů, zkuste to příště, až se budete cítit mizerně. Podle jedné opravdu úžasné dámy je to geniální nápad.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.