Komentář
Moje žena je úžasná. Vstává hodiny před sluncem, medituje, studuje, cvičí, má za sebou celý den v práci, stará se o nemocného otce a pak se stará o domácnost (kterou máme společnou) a pracuje dál.
A většinou to všechno dělá bez stížností. Ale některé dny se jí to nedaří. Nemá energii nebo se cítí trochu frustrovaná nebo na dně. Tehdy přijdu na pomoc já a řeknu jí, ať si dá túru.
Nenazval bych se hrdinou, ale divili byste se, kolik kilometrů jsem urazil díky této manželské povinnosti. Ať už se cítí jakkoli špatně, je unavená, vystresovaná nebo křečovitá, procházka po kopcích za naším domem ji vždy přivede zpět svěží, šťastnou a děkující mi za mou obrovskou inteligenci.
Jsme manželé už sedmnáct let a já jsem tenhle cyklus viděl už stokrát, takže mi možná přisuzuje příliš velké zásluhy – ale to jí nikdo nemusí říkat.
Moje žena bere svou chůzi dost vážně. Má speciální boty, zátěžovou vestu a staré lyžařské hůlky, které jí pomáhají rozhýbat ruce. Občas chodím s ní, ale nechodíme stejně. Ona táhne, já se vleču. Já se rád rozhlížím a courám, ona si to ráda namíří klusem.
Výzkumy ukazují, že moje žena není jediná, komu chůze výrazně zlepšuje náladu.
„Studie prokázaly, že chůze může zmírnit depresi, snížit úzkost a podpořit naše tvůrčí a kognitivní funkce,“ uvádí Conan Milner, autor článku o zdraví v Epoch Times.
Spisovatelé a hudebníci chodí na procházky, aby dosáhli průlomu ve své práci, obchodní manažeři chodí na procházky, aby si promysleli důležitá rozhodnutí, a někteří superchytří manželé chodí na procházky, aby se zamysleli nad svými nevysvětlitelnými nedostatky.
Chůze však není pouhé cvičení, je to základní fyziologická aktivita, na které závisí základní funkce vašeho těla.
Například váš lymfatický systém závisí na svalových kontrakcích, které zajišťují cirkulaci lymfy a odstraňování buněčných zbytků a dalších toxinů. Vaše tělo se také spoléhá na pohyb, aby se synoviální tekutina dostala do kloubů a zachovala se jejich pohyblivost. A k udržení svalové hmoty a zdraví kardiovaskulárního systému stačí jen lehký pohyb na nohou.
I když nemusíte chodit nekonečně dlouho, abyste dosáhli zdravotních přínosů, obecně je lepší chodit více než méně. Podle výzkumu, který byl nedávno zveřejněn v časopise JAMA Cardiology, stačí ke snížení rizika srdečního selhání ujít 2 000 kroků, tedy přibližně 30 minut chůze. Odborníci obecně doporučují pohybovat se v rozmezí 7 000 až 10 000 kroků denně.
Chůze může být důležitým způsobem, jak snížit riziko mrtvice, demence, cukrovky, bolesti zad a obezity.
Procházka po večeři může dostat kalorie do svalů místo do pasu a pětiminutová procházka každých 30 minut může odvrátit chorobné účinky přílišného sezení, uvádí Jessie Zhang.
Pokud chcete svou procházku vylepšit, můžete vyzkoušet:
Pokud nemáte ve zvyku chodit pryč od svých problémů, zkuste to příště, až se budete cítit mizerně. Podle jedné opravdu úžasné dámy je to geniální nápad.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.