Alex Wu

15. 5. 2024

Ministerstvo pro občanské záležitosti čínského komunistického režimu vydalo v minulých dnech oznámení, v němž požaduje, aby všechny místní samosprávy posílily identifikaci a dynamický monitoring nízkopříjmových skupin obyvatelstva.

Podle tohoto oznámení mají být identifikováni příjemci životního minima, extrémně chudí lidé, rodiny na hranici životního minima a rodiny s potížemi se základními výdaji, uvedla 6. května čínská státní televize CCTV. Při posilování dynamického monitorování nízkopříjmových skupin obyvatelstva by se všechny obce měly zaměřit na „prevenci rizik“, uvádí se v oznámení, ačkoli se nezmiňuje o kritériích nízkých příjmů.

V lednu 2022 ministerstvo pro občanské záležitosti uvedlo, že ke konci roku 2021 existovala databáze obyvatelstva obsahující více než 58 milionů osob s nízkými příjmy z celé země. V říjnu 2023 ministerstvo uvedlo, že národní informační platforma pro dynamické monitorování nízkopříjmového obyvatelstva shromáždila základní informace o více než 66 milionech osob s nízkými příjmy, což představuje přibližně 4,7 % celkové populace země.

Podle čínských pozorovatelů je počet obyvatel s nízkými příjmy mnohem vyšší, než je oficiální číslo, a systém monitorování obyvatelstva s nízkými příjmy má zajistit stabilitu režimu, protože stále více lidí ze střední třídy upadá do chudoby.

Pozorovatel Číny působící v USA Wang He tyto údaje zpochybnil.

„Podle vlastních oficiálních údajů Komunistické strany Číny činil v roce 2021 počet lidí s nízkými příjmy 58 milionů. Po pandemii covid-19 se počet zvýšil o 8 milionů na 66 milionů. Otázkou je, zda je v Číně nízkopříjmových obyvatel opravdu jen 66 milionů?“ řekl deníku Epoch Times.

Lai Rongwei, generální ředitel taiwanské Inspirační asociace, řekl deníku Epoch Times: „Když KS Číny (Komunistická strana Číny) provádí takový monitoring nízkopříjmové populace, údaje falšuje, ale číslo se zvyšuje, což potvrdilo, že čínská ekonomika vážně upadá a současné příjmy rodin střední třídy také klesají.“

Masová chudoba

Podle Světové banky hranice chudoby znamená, že denní životní náklady na osobu jsou na úrovni 5,50 USD nebo nižší, což je asi 1 200 yuanů měsíčně. V květnu 2020 tehdejší čínský premiér Li Keqiang prohlásil, že v Číně žije „600 milionů lidí, jejichž měsíční příjem se pohybuje pouze kolem 1 000 yuanů“, čímž upozornil na masovou chudobu druhé největší ekonomiky světa.

Wang uvedl, že Li omylem prozradil, že 600 milionů lidí má nízké příjmy a že oficiální údaje nyní uvádějí, že je to pouze 66 milionů lidí.

„To ukazuje, že v Číně žije velký počet lidí s nízkými příjmy, a KS Číny se snaží všemi prostředky zakrýt skutečnou situaci,“ řekl Wang.

V posledních letech byly v Číně pravidelně odhalovány podvody s příspěvky na živobytí a korupce ze strany místních úřadů.

Wang uvedl, že systém příspěvků na živobytí vytvořený KS Číny byl původně určen k tomu, aby udržel naživu lidi žijící v chudobě, ale korupce ze strany KS Číny je všudypřítomná.

„Právo určovat příspěvky na živobytí náleží městské úrovni KS Číny a ty dostávají státní finanční dotace do vlastních kapes,“ řekl.

Lai uvedl, že korupce ze strany KS Číny se táhne celým jejím systémem, od ústřední až po místní úroveň.

„Mnoho domácností s nízkými příjmy nemůže získat peníze na živobytí,“ řekl.

Wang uvedl, že lidé se budou bouřit, když nebudou moci přežít, proto KS Číny přísně kontroluje celou společnost a přijímá mnoho metod, včetně zavedení systému příspěvků na živobytí a nyní i posílení kontroly chudých.

Lai uvedl, že migrující pracovníci z venkovských oblastí, kteří nemohou najít práci ve městech a nemají dostatek potravin, mohou být nespokojení a dokonce se vzájemně spojovat a vytvářet sítě. Komunistická strana Číny nyní zahájila různé kroky k udržení stability, včetně vydávání příspěvků na živobytí, uvedl.

„Říká se, že jde o příspěvek na živobytí pro lidi s nízkými příjmy, ale ve skutečnosti jde o velmi silný koncept udržování stability,“ řekl.

Na této zprávě se podíleli Ning Haizhong a Luo Ya.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.