Předseda českého senátního výboru pro zahraničí a bezpečnost je připraven odcestovat do Hongkongu, aby zde svědčil v případu obžalovaného vydavatele deníku Apple Daily.
Senátor Pavel Fischer (nezávislý) spolu s dalšími zákonodárci z různých států světa zaslal dopis hongkongskému ministerstvu spravedlnosti, aby přijalo jejich výpovědi v případu Jimmyho Laie, který byl zatčen a obviněn na základě vágně definovaného „Zákona o národní bezpečnosti“.
„K dopisu nás vedla skutečnost, že u tohoto soudu se o nás opakovaně mluví. Naše jména jsou integrální součástí žaloby,“ sdělil senátor Fischer deníku Epoch Times. „Máme být dokonce součástí spiknutí proti Číně. Jsou to naprosté smyšlenky.“
Ačkoliv jsou zahraniční politici zahrnutí v obžalobě, soud nikoho z nich nepozval, aby jako svědek u soudu vystoupil.
„To je v rozporu s požadavky na řádný proces,“ říká Fischer. „A přitom jde o velmi vážné věci, které budou mít dopad nejen na Hong-Kong, ale globálně.“
Jimmy Lai, jehož společnost Next Digital vydávala nezávislý hongkongský deník Apple Daily, je ve vazbě již více než 1 000 dní a v případě, že bude shledán vinným, čelí vyhlídce v podobě doživotního trestu odnětí svobody.
„Monstrproces s Jimmy Laiem je jako monstrprocesy v komunistickém Československu 50. let,“ míní senátor. „Režim do téhle komedie investoval mnoho peněz s cílem zastrašit každého, kdo by se ještě odvážil chovat se v Hongkongu jako svobodný občan.“
Kdyby k cestě skutečně došlo a senátor Fischer přistál na Mezinárodním letišti v Hongkongu, bylo by pravděpodobně třeba počítat i s otázkou bezpečnosti, tedy s hrozbou případného zatčení podle tamního „zákona o státní bezpečnosti“.
Praktiky, kterými čínský režim zničil demokratické řízení Hongkongu, byť po navrácení Velkou Británii garantoval ostrovu zachování 50 let zvláštního statusu, jsou podle předsedy výboru pro zahraničí a bezpečnost „varováním pro svět a pro nás“.
„Peking neutočí jenom na Hongkong, ale i na nás,“ říká Fischer. „Pro mě osobně navíc pojem hongkongská vláda ztratil na významu. Jedná se o loutkový režim. Divadlo připravili a celé to režíruji komunisté v Pekingu.“
Současnou Čínu pod vedením tamní komunistické strany vnímá především jako „hrozbu pro bezpečnost“, která je reálná pro „celou Českou republiku“.
Podle senátora zbývá ještě nějaký čas a prostor pro účinnou obranu před globálními ambicemi čínského režimu. „Doufám, že společně se spojenci nepromeškáme dobu, kdy se můžeme ještě účinně bránit,“ říká Fischer.