Milan Kajínek

24. 5. 2024

Předseda českého senátního výboru pro zahraničí a bezpečnost je připraven odcestovat do Hongkongu, aby zde svědčil v případu obžalovaného vydavatele deníku Apple Daily.

Senátor Pavel Fischer (nezávislý) spolu s dalšími zákonodárci z různých států světa zaslal dopis hongkongskému ministerstvu spravedlnosti, aby přijalo jejich výpovědi v případu Jimmyho Laie, který byl zatčen a obviněn na základě vágně definovaného „Zákona o národní bezpečnosti“.

„K dopisu nás vedla skutečnost, že u tohoto soudu se o nás opakovaně mluví. Naše jména jsou integrální součástí žaloby,“ sdělil senátor Fischer deníku Epoch Times. „Máme být dokonce součástí spiknutí proti Číně. Jsou to naprosté smyšlenky.“

Ačkoliv jsou zahraniční politici zahrnutí v obžalobě, soud nikoho z nich nepozval, aby jako svědek u soudu vystoupil.

„To je v rozporu s požadavky na řádný proces,“ říká Fischer. „A přitom jde o velmi vážné věci, které budou mít dopad nejen na Hong-Kong, ale globálně.“

Jimmy Lai, jehož společnost Next Digital vydávala nezávislý hongkongský deník Apple Daily, je ve vazbě již více než 1 000 dní a v případě, že bude shledán vinným, čelí vyhlídce v podobě doživotního trestu odnětí svobody.

Dne 31. prosince 2020 přijal hongkongský soud pro poslední odvolání žádost místního ministerstva spravedlnosti. Jimmy Lai musí i nadále trávit svůj čas ve vazbě, kde má být zadržován až do formálního projednání u Konečného odvolacího soudu. (Sung Pi-lung / The Epoch Times)
Dne 31. prosince 2020 přijal hongkongský soud pro poslední odvolání žádost místního ministerstva spravedlnosti. Jimmy Lai musí i nadále trávit svůj čas ve vazbě, kde má být zadržován až do formálního projednání u Konečného odvolacího soudu. (Sung Pi-lung / The Epoch Times)

„Monstrproces s Jimmy Laiem je jako monstrprocesy v komunistickém Československu 50. let,“ míní senátor. „Režim do téhle komedie investoval mnoho peněz s cílem zastrašit každého, kdo by se ještě odvážil chovat se v Hongkongu jako svobodný občan.“

Kdyby k cestě skutečně došlo a senátor Fischer přistál na Mezinárodním letišti v Hongkongu, bylo by pravděpodobně třeba počítat i s otázkou bezpečnosti, tedy s hrozbou případného zatčení podle tamního „zákona o státní bezpečnosti“.

Policisté provádějí razii v kanceláři deníku Apple Daily v čínském Hongkongu 17. června 2021. (Apple Daily prostřednictvím Getty Images)
Policisté provádějí razii v kanceláři deníku Apple Daily v čínském Hongkongu 17. června 2021. (Apple Daily prostřednictvím Getty Images)

Praktiky, kterými čínský režim zničil demokratické řízení Hongkongu, byť po navrácení Velkou Británii garantoval ostrovu zachování 50 let zvláštního statusu, jsou podle předsedy výboru pro zahraničí a bezpečnost „varováním pro svět a pro nás“.

„Peking neutočí jenom na Hongkong, ale i na nás,“ říká Fischer. „Pro mě osobně navíc pojem hongkongská vláda ztratil na významu. Jedná se o loutkový režim. Divadlo připravili a celé to režíruji komunisté v Pekingu.“

Současnou Čínu pod vedením tamní komunistické strany vnímá především jako „hrozbu pro bezpečnost“, která je reálná pro „celou Českou republiku“.

Podle senátora zbývá ještě nějaký čas a prostor pro účinnou obranu před globálními ambicemi čínského režimu. „Doufám, že společně se spojenci nepromeškáme dobu, kdy se můžeme ještě účinně bránit,“ říká Fischer.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.