Eva Fu

17. 5. 2024

Ani přes veškerou brutalitu a miliardy dolarů Komunistická strana Číny víru lidí nezměnila, uvedla odbornice na Čínu Sarah Cooková.

Desítky let politických kampaní zaměřených na potlačování víry neposloužily cílům Komunistické strany Číny. Místo toho podle výzkumnice v oblasti lidských práv změnily velkou skupinu čínských civilistů v řadové aktivisty.

„Dodnes v mnoha ohledech vyniká marnost snah KS Číny o potlačení náboženských věřících,“ uvedla Sarah Cooková, dlouholetá analytička Číny.

Jedním z případů je podle ní Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, což je duchovní praxe obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvíjení charakteru, které kladou důraz na morální principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Významnou událostí v historii Falun Gongu v Číně je 25. duben 1999, kdy se přibližně 10 000 příznivců Falun Gongu obrátilo na Státní úřad pro odvolání poblíž pekingského hlavního vládního komplexu Zhongnanhai a žádalo o právo vykonávat svou víru beze strachu z represí.

Čínské úřady sice tehdy jejich žádosti vyhověly, ale již o tři měsíce později zahájily rozsáhlé represe. Vypuklo celostátní pronásledování Falun Gongu a jeho stoupenci byli podrobováni otrocké práci, věznění a po eskalaci represe i nuceným odběrům orgánů, jak uvádějí závěry Mezinárodního tribunálu z Londýna z roku 2019.

Ťiang Ce-min, zesnulý vůdce čínského režimu, který represivní kampaň inicioval, jistě nečekal, že o 25 let později Falun Gong přežije, a už vůbec ne, že se najdou další, kteří budou pomáhat chránit praktikující Falun Gongu – právníci zabývající se lidskými právy, sousedé, nebo dokonce místní policisté, uvedla paní Cooková.

„Kampaň proti Falun Gongu je v mnoha ohledech selháním represivního aparátu [komunistické] strany,“ míní výzkumnice.

Jak represe sílily, staly se podle ní z desítek milionů stoupenců Falun Gongu, kteří „prostě chtěli žít svůj život“, petenti a později „informační aktivisté zdola“ – ať už to byli „mladí technicky zdatní lidé“ nebo „prarodiče … [kteří se potřebovali] naučit používat počítač, aby mohli přeskočit firewall a vytisknout něco, co by mohli předat sousedovi“.

Šířením letáků, sbíráním podpisů od sousedů, rozhovory s lidmi tváří v tvář a posíláním dopisů vězeňským úředníkům se členové pronásledované skupiny neustále přizpůsobovali měnící se mašinérii represí, když se snažili upozornit lidi na zločiny vládnoucího režimu. Do roku 2009 se v Číně objevilo přibližně 200 000 podzemních míst pro tisk letáků, jak uvádí web Minghui.org, který dlouhodobě sleduje vývoj represí v Číně.

Dopisy adresované rodičům Grace Chenové od jejích přátel ze Spojených států. Rodiče paní Chen jsou od roku 2020 zadržováni v Číně za praktikování Falun Gongu. (Se svolením Grace Chen)
Dopisy adresované rodičům Grace Chenové od jejích přátel ze Spojených států. Rodiče paní Chenové jsou od roku 2020 zadržováni v Číně za praktikování Falun Gongu. (Se svolením Grace Chenové)

Zatímco Komunistická strana Číny budovala a posilovala „Velký čínský firewall“, vytvořili příznivci Falun Gongu software k jeho obcházení a sdíleli tuto technologii s čínským obyvatelstvem, aby jim pomohli získat přístup ke svobodným informacím na internetu.

Pořídili si „vypalovací telefony“ (burner phones), aby ochránili svou identitu, a stěhovali se, aby ztížili sledování jejich polohy. Když čínský režim v roce 2001 zinscenoval incident sebeupálení na náměstí Nebeského klidu, aby očernil Falun Gong, jeho příznivci šířili DVD, na kterých jeden po druhém poukazovali na nesrovnalosti v záběrech z této události.

Duchovní odolnost

Na stránkách China Dissent Monitor projektu Freedom House jsou lidé praktikující Falun Gong jmenováni jako největší kontingent těch, kteří se vyjadřují, ale objevují se i incidenty týkající se Ujgurů, Tibeťanů a křesťanů patřících k podzemním církevním skupinám, poznamenala Cooková.

Je to ukazatel „duchovní odolnosti“, míní výzkumnice.

„Tyto snahy o změnu skutečného přesvědčení lidí i přes všechnu tu brutalitu, i přes všechny ty miliardy dolarů, toho komunistická strana nebyla schopna,“ řekla Cooková.

Praktikující Falun Dafa rozdává informační letáky během oslav Světového dne Falun Dafa na newyorském Times Square 13. května 2015. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Vynaložené úsilí mělo podle výzkumů svůj dopad. V roce 2017 se paní Cooková při vypracovávání výzkumné zprávy o Falun Gongu dozvěděla o případu člověka jménem Pang You, který pochází z Pekingu a věnuje se Falun Gongu. Při přípravě na obhajobu pana Pchanga se jeho právník setkal s policistou, který mu ukázal štos dopisů, všechny od přátel jeho klienta. Policista uvedl, že na policejní stanici neustále zvonily telefony. Požadoval, aby právník řekl Pangovým přátelům, aby přestali volat kvůli jeho propuštění.

Paní Cooková poznamenala, že než byl pan Pang v červnu 2015 propuštěn z extradiční vazby, více než 1 000 civilistů v Pekingu podepsalo petici žádající jeho propuštění.

„Tato strana je příliš zlá, nenechává civilisty žít,“ řekl podle ní jeden muž, který petici podepsal.

Jiný obyvatel vesnice v okolí Pekingu, příjmením Wej, řekl v roce 2015 deníku The Epoch Times, že „všichni, kdo praktikují Falun Gong, jsou dobří lidé“.

Ve snaze potlačit disidenty se ale čínský režim neomezuje pouze na území Číny a rozšiřuje své kampaně do zahraničí. Podezřelí čínští agenti se vloupávají do domovů příznivců Falun Gongu a obtěžují je výhružnými telefonáty. Policie v Číně zatýká jejich rodinné příslušníky.

Larry Liu, zástupce ředitele Informačního centra Falun Dafa, se po návštěvě představení v Kennedyho centru ve Washingtonu vrátil a zjistil, že jeho zaparkované auto bylo vykradeno a notebook v kufru ukraden.

„Byla to docela bezpečná čtvrť,“ řekl na webináři pořádaném organizací Freedom House.

Dodal, že jeho auto je „velmi stará Toyota Corolla, jedno z nejlevnějších aut“. To, co dělalo jeho vůz výjimečným, byl lotosový květ zavěšený na zpětném zrcátku s nápisem „pravdivost, soucit, snášenlivost“ – principy Falun Gongu.

Mírumilovní bojovníci

Praktikující Falun Gongu se dne 10. května 2024 v New Yorku účastní průvodu na oslavu Světového dne Falun Dafa a vyzývají k ukončení pronásledování v Číně. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Taková taktika, známá také jako nadnárodní represe, se na mezinárodní úrovni setkává s rostoucím odporem, protože se řada světových zemí snaží čelit vlivu Pekingu.

Jedním z fragmentů těchto represí jsou také čínské policejní stanice působící v zahraničí, na jejichž působení v ČR upozorňil také český předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

Kanadské státy Texas, Utah a Idaho nedávno přijaly zákony, které mají upozorňovat na případy zneužívání vězněných příznivců Falun Gongu k nuceným odběrům orgánů v Číně a zajistit, aby se obyvatelé státu nevědomky nepodíleli na zneužívání těchto lidí.

Před transplantačním turismem do Číny nedávno varovalo také české ministerstvo zdravotnictví. Evropský parlament v lednu vyzval čínský režim, aby okamžitě ukončila pronásledování Falun Gongu.

Problém nucených odběrů orgánů se pokouší řešit také Kongres USA v němž koluje přelomový návrh zákona, který Sněmovna reprezentantů schválila v březnu 2023. Zavádí sankce vůči osobám zapojeným do nucených odběrů orgánů. Stále se čeká na hlasování v Senátu.

Během nedávného vystoupení na Harvardově univerzitě byl čínský velvyslanec v USA Xie Feng při svém úvodním projevu opakovaně přerušován, když protestující zastupující provincii Sin-ťiang, Tibet a Hongkong odsuzovali represe režimu vůči jejich komunitám.

Mezitím se v čínské komunitě roste hnutí občanské neposlušnosti.

Na nedávném shromáždění připomínajícím mírumilovný apel v Zhongnanhai z roku 1999 organizátoři uvedli, že téměř 430 milionů Číňanů se rozhodlo vzdát se svých vazeb na organizace spřízněné s Komunistickou stranou Číny, ke kterým kdysi patřili.

Článek byl původně publikován na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times. Článek byl při překladu redakčně doplněn o související evropské události.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.