Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka jsou mladí málo „ochotni slyšet varování, že si ničí zdraví“. Vyzývá proto rodiny, aby se v prevenci kouření angažovaly více. „Apeluji na maminky a tatínky, pomozte nám vysvětlit dětem a dospívajícím, že nikotin je jed, rychle způsobuje závislost a podporuje vznik rakoviny, a to i v případě, že ho do těla dostanou zdánlivě neškodnou elektronickou cigaretou, nebo ochuceným nikotinovým sáčkem,“ uvedl ministr v tiskové zprávě SZÚ.
V roce 2023 užívala v ČR nikotin jedna třetina osob (33,1 %) starších 15 let, ať už denně nebo příležitostně, přičemž celá čtvrtina (24,6 %) kuřáků kouří tradiční tabákové výrobky jako cigarety, dýmky, doutníky nebo vodní dýmky. Denní užívání uvedlo 23,0 % z 1812 dotázaných. Podle údajů Eurostatu z roku 2019 je v EU nejnižší podíl denních kuřáků ve Švédsku (6,4 %) a nejvyšší v Bulharsku (28,7 %).
Mezi věkovou kategorií 15–24 let uvedlo vloni používání nikotinu polovina respondentů (50,2 %), kdy denní spotřebu hlásí skoro třetina mladých (30,4 %). Podle SZÚ je tento údaj „alarmující“.
Roste obliba e-cigaret
V roce 2023 užíval elektronické cigarety alespoň jednou měsíčně více než každý desátý dotázaný (11,1 % respondentů), což ve srovnání s rokem 2022 představuje nárůst o zhruba jeden procentní bod. Denně užívá elektronickou cigaretu 6,1 % osob, více muži než ženy, zjistilo šetření.
Největší podíl uživatelů elektronických cigaret spadá do věkové kategorie 15–24 let, kde jde o celých 30,0 %, což představuje v porovnání s rokem 2022 nárůst o více než 5 procentních bodů.
Téměř polovina uživatelů (49,0 %) elektronických cigaret uvádí, že současně kouří i klasické cigarety, zhruba pětina (20,8 %) uživatelů jsou bývalými kuřáky klasických cigaret a 30,2 % uživatelů před užíváním elektronických cigaret nikdy nekouřilo.
„To znamená, že skoro třetina lidí se následkem užívání elektronických cigaret stává závislými na nikotinu, aniž by tím potlačovali původní závislost na kouření klasických cigaret,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Podle ní je na čase, aby si společnost vzala prevenci a péči o zdraví za životní styl, což vnímá jako dlouhodobý úkol.
Ochucené e-cigarety s příchutí a poutavým designem přispívají k popularizaci těchto produktů mezi mladou generací, přičemž si mnoho uživatelů neuvědomuje jejich negativní účinek na zdraví, včetně silného rizika vzniku závislosti, domnívají se experti ze SZÚ. Polovina dotázaných (49,5 %) uvedla, že elektronické cigarety kouří kvůli příchuti, u skupiny 15–24 let je příchuť důvodem k užívání přibližně v šedesáti procentech (61,5 %).
Úřady monitorují od roku 2020 i užívání nikotinových sáčků bez obsahu tabáku. Tyto malé sáčky se vkládají do úst pod jazyk nebo mezi horní ret a zuby, kde se nikotin po dobu až několik desítek minut uvolňuje do organismu. Tento způsob užívání nikotinu si rychle získal popularitu u dětí i dospívajících kvůli své diskrétnosti a často s ním experimentují i děti již na nižším stupni základní školy.
„Jak ukazují data za rok 2023, nejvyšší zastoupení uživatelů nikotinových sáčků je v nejmladší věkové skupině 15–24 let, kde tyto výrobky užívá 11,5 % respondentů, přičemž 6,0 % denně,“ uvádí vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá a doplňuje, že nikotin u uživatelů v mozku stimuluje centrum odměny a uvolnění hormonu dopaminu. Tím sice krátkodobě způsobuje zlepšení nálady a koncentrace, ale pravidelné užívání vede k rozvoji závislosti a po vysazení k rozvoji abstinenčních příznaků. Dlouhodobě pak podporuje a zvyšuje riziko rozvoje nejrůznějších druhů rakoviny.
Šetření NAUTA o užívání tabáku a alkoholu v ČR zveřejňuje Státní zdravotní ústav každý rok u příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května. V průzkumu byl zahrnut reprezentativní vzorek české populace s ohledem na věk, pohlaví i regionální příslušnost. Všichni dotazovaní byli starší 15 let.