Ondřej Horecký

30. 5. 2024

Byla to děsivá zkušenost. Petr S. (pseudonym) sledoval, jak se mu před očima pohybují peníze na jeho vlastním účtu. Než se stačil vzpamatovat, na mobilu mu vyskočila žádost o potvrzení transakce na téměř 800 amerických dolarů. Transakci zamítl, aby za chvíli vyskočila další žádost o potvrzení platby té samé firmě, tentokrát na zhruba poloviční částku. I tu v mobilu zamítl a vylekaně začal blokovat karty a měnit heslo ke svému účtu.

„Tep mi vystřelil nahoru, jak jsem byl pod stresem, co se mi stalo a jestli stihnu účet zabezpečit, než z něho peníze zmizí,“ vypráví Petr S. Je jedním z mnoha, kdo naletěli počítačovým zlodějům.

Počet trestných činů v online prostoru každoročně stoupá, jak ukazují data z Policie ČR. Výrazně se navýšil počet hlášených případů hlavně v letech 2022 a 2023.

Údaje zahrnují všechny trestné činy na internetu, nejenom podvody na bazarech (k těm se za chvíli vrátíme), ale i ostatní druhy kybernetické kriminality jako vishing (obvolávání obětí, kdy pachatelé vystupují jako pracovníci banky nebo policisté), investiční podvody do kryptoměn, falešné internetové platformy či fingované platební brány. Obzvláště vishing zažívá v posledním období „razantní nárůst“, uvedl pro Epoch Times Jakub Vinčálek, vrchní komisař z tiskového oddělení Policejního prezidia ČR.

Podvody na inzerenty se vyskytují na českém internetu minimálně dva roky. Jak ukazují data portálu podvodnabazaru.cz, koncem roku 2022 začaly zaznamenávat na tomto webu strmější vzestup počtu nahlášených podvodných bankovních účtů i emailů. Skutečný počet oklamaných však je daleko vyšší, neboť ne každý je ochotný krádeže nahlásit.

Místo prodeje pokus o krádež

Vraťme se ale nyní k případu Petra S., abychom popsali jeho zkušenost s podvodníky. Na počátku stál jeho inzerát na Marketplace na Facebooku, kde chtěl za necelou pětistovku prodat značkovou plovací vestu po své dceři. Za pár hodin po zveřejnění se ozvala zájemkyně ze Slovenska s tím, jestli prodejce souhlasí s posláním přes DPD.

S tím Petr souhlasil, připadlo mu to jako rychlé a snadné řešení, tak poskytl svůj email.

Na e-mail mu poté dorazila instrukce, zdánlivě od kurýrní společnosti DPD.

Po kliknutí byl Petr přehozen na stránku, která vypadala jako od DPD, se stejným logem a barevným rozhraním. Protože to bylo pozdě v noci a on dokončoval pracovní úkoly, chtěl všechno provést rychle a moc nezkoumal podrobnosti. V menu již měl předvyplněnou částku, za kterou prodával vestu, měl jen zadat adresu, kde od něj kurýr balík vyzvedne, a přesunout se k dalšímu kroku.

Tím byla volba banky. „Na stránce byla loga všech možných bank, tak jsem vybral tu svoji a byl jsem přesměrován na přihlašovací stránku, bylo to úplně stejné rozhraní, jako když se přihlašuji běžně do internet bankingu,“ vzpomíná Petr S.

Na laptopu přepínal mezi okny, jak pracoval na několika věcech současně, přičemž několikrát mu na mobilu ve smartbankingu vyskočila hláška, že má potvrdit přístup do svého účtu, což udělal. Pořád ještě nepojal žádné podezření, byť mu přišlo divné, že přihlašování trvá nějak dlouho. V dalším kroku měl zadat údaje své karty, což opět udělal. Tehdy mu poprvé zasvítilo v hlavě výstražné světlo.

Když mu na mobilu vyskočila další výzva od banky, tentokrát aby potvrdil platbu více než 780 USD (asi 18 000 Kč) pro firmu Tainha Perfumes Ltd., bylo mu jasné, že tu něco nehraje. Na svém běžném účtu ani tolik peněz neměl, připadlo mu to absurdní a platbu zamítl.

„Okamžitě jsem se šel ve smartbankingu podívat, co se děje, a uviděl jsem, že mi někdo převedl všechny peníze z mých spořicích účtů na běžný účet v eurech, který je svázán s platební kartou. Doslova jsem viděl před očima, jak mi peníze lítají mezi účty,“ líčí Petr S.

Vzápětí přišla druhá žádost o potvrzení platby, tentokrát na částku asi o polovinu nižší a opět pro tu stejnou společnost. Tuto platbu také zamítl uprostřed horečnatého tempa zrušit karty a změnit heslo do internetbankingu, než si zloději najdou jiný způsob, jak peníze z účtu dostat pryč.

Jak později Petr zjistil, pachatel nastavil všechny limity na kompromitované kartě na maximum, 100 000 Kč. Obratnost, s jakou vše prováděl, svědčí o tom, že se v internetbankingu dané banky dobře orientuje. Dá se předpokládat, že stejně dobře ovládají podvodníci i prostředí v ostatních bankách.

Tentýž inzerát později Petr S. umístil ještě na Sbazar.cz, načež mu do hodiny od uveřejnění přišel e-mail od odesílatele „Adrian Fisher“ s dotazem: „Dobrý den. Můžete poslat přes DPD? Zaplatím hned. Samozřejmě doprava bude na můj účet.“ Po zkušenosti se slovenskou podvodnicí však už nereagoval. Dodatečně ještě zjistil pomocí antivirového programu, že má v počítači 25 malware hrozeb.

Přestože se Petr označuje za pokročilejšího uživatele, ve chvilce nepozornosti se nechal přelstít i on.

Říká, že je mu trapně, že se stal obětí podvodu, a představa, že ho mohli připravit o všechny peníze, ho děsí, ale zároveň si uvědomuje, že jen tím, že se o svůj nemilý zážitek podělí, může druhým pomoci.

Organizovaný zločin

Petr měl štěstí v tom, že měl zprovozněný smartbanking s potvrzováním plateb a zareagoval rychle. Ostatní však takové štěstí mít nemusí. Podvodníci se neustále zdokonalují a vyvíjejí nové metody, jak druhé ošidit, říká Miroslav Kupka z portálu podvodnabazaru.cz.

„Fyzická kriminalita, která bývala na ulici, se přesouvá do internetového prostoru,“ podotýká Kupka. Jedna věc jsou jednoduché typy podvodů, které mohou páchat i jednotlivci. Tam může jít například o poslání jiného nebo žádného zboží z inzerátu.

Ovšem na sofistikovanější podfuky, jaký zažil Petr S., je už zapotřebí týmové práce. Je třeba vytvořit platební bránu a kopie webových stránek, také mít člověka nebo bota (program), který monitoruje bazary a automaticky rozesílá emaily inzerentům. K obměnám dochází často. Jednou zloději zneužijí důvěryhodnost značky DPD, jindy může jít o Českou poštu nebo Zásilkovnu. S řadou věcí dnes vypomůže i umělá inteligence, díky níž lze oslovit tisíce osob najednou a přímo v jejich rodném jazyce. Tyto aktivity jsou proto dílem organizovaných skupin.

Podle Kupky se podvody přes inzerát nejvíce odehrávají na Marketplace od Facebooku, následují Bazoš a Sbazar, v menší míře už ostatní inzertní weby. Jeho stránka vznikla jako platforma pro podvedené, kam mohou hlásit podvodné účty a e-maily i podrobnosti každého úskoku. Většinou se však jedná o jednoduché inzertní podvody popsané výše.

Pokud je pachatel z České republiky, existuje šance na záchranu financí, neboť zločinec je poměrně dobře dohledatelný. Ovšem v případě, že jde o cizí hráče, šance na nalezení a potrestání zločince je malá, protože záleží na spolupráci s policejními složkami dané země, a ještě menší je šance na získání odcizených financí.

Podle online pátrání Epoch Times se firma Tainha Perfumes Ltd., na jejíž účet měly Petrovy peníze odejít, nachází v hlavním městě Ghany, Akkře. Má dokonce webovou prezentaci, byť je po krátkém brouzdání patrné, že jde o falešnou prezentaci takříkajíc „na oko“. Neexistuje možnost řádného kontaktu ani zaplacení zboží.

Podle informací z Policie ČR se z více než 19 tisíc trestných činů v kyberprostoru v roce 2023 podařilo objasnit 2 699 případů. Strážci zákona nicméně nemají k dispozici statistiky o tom, o jaký typ podvodu šlo. Sami však přiznávají, že „prověřování a vyšetřování podobné trestné činnosti je zdlouhavé a nákladné“.

Drtivá většina finančních prostředků pocházejících z kybernetické majetkové trestné činnosti je podle kapitána Vinčálka z Policejního prezidia přeposílána do zahraničních peněžních institucí nebo okamžitě převedena na některou z kryptoměn. „Za uplynulé období lze pozorovat masivní využívání virtuálních měn (kryptoměny) jako prostředek k zametení stop a současně i k legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ uvádí mluvčí.

Podvodů bude přibývat

Podle české policie se dá předpokládat, že s tím, jak stoupá množství úkonů, které provádíme na internetu, „protiprávní jednání v rámci internetového prostředí bude mít také v dalších letech vzrůstající charakter“.

Také Kupka si myslí, že podvodů bude přibývat a „nálety budou plošnější“, protože gangy čím dál více využívají technologických možností a umělé inteligence. „Obávám se, že těch podvedených bude víc a víc, protože podvodníci svoje techniky neustále zdokonalují,“ říká zakladatel webu podvodnabazaru.cz.

Řešením je podle něj i policie zvyšovat o tomto druhu kriminality povědomí mezi veřejností, protože nejzranitelnější jsou právě jedinci, kteří tuto znalost nemají. Pokud člověk bude vědět, že podvody tohoto typu existují, bude více obezřetný. „Základ je mít podezření a ověřovat si fakta,“ radí Kupka.

V případě kupování na bazarech je nejjistější volbou předání zboží a peněz z ruky do ruky. Pokud si necháváte věc poslat, trvejte na doporučené poště, pokud věc odesíláte, učiňte tak až po zaplacení celé částky na váš účet. Kupci pošlete jen číslo svého účtu, jeho návrhy na jiná řešení neakceptujte. Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla a ty pravidelně obměňujte. Nikdy neklikejte na odkazy, které vám rádoby kupci nebo prodávající posílají, ať už je to přes e-mail, sms nebo prostřednictvím sociálních sítí.

Více se různým druhům podvodného jednání na internetu, jak se jim bránit a jak je hlásit, budeme věnovat v chystaném článku.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.