Podle portálu Intersucho máme v ČR na přelomu května a června největší vlhkost v půdě do hloubky 50 cm za 10 let měření, uvedl ministr zemědělství na včerejším jednání zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.
„Nikdy nebyla taková vlhkost půdy jako je letos,“ pronesl ministr a dodal, že je to důkazem, že „příroda si mnohdy dokáže poradit sama“. Poslední roky typické vyššími teplotami a krátkými zimami vyvolávaly obavy zemědělců i klimatologů ze sucha.
V pražském Klementinu zaznamenali letos nejteplejší meteorologické jaro za 250 let, informoval Český rozhlas, kdy průměrná teplota byla 13,7 stupně Celsia. Také letošní únor byl mimořádně teplý. V posledních týdnech jsme zaznamenali četné srážky a v tomto směru vypadají příznivě i předpovědi na následující 2 měsíce.
Ministr Výborný rovněž zmínil, že „matka příroda“ pěstitelům pomáhá řešit i důsledky mrazů. „Škody na vinohradech se daří poměrně dobře eliminovat právě tím, že víno je do určité míry plevel a dokáže obrazit,“ řekl politik s tím, že byl osobně situaci vinařů zjišťovat v Čechách.
Ovocnáři, kterým letošní úroda zmrzla, ovšem takové štěstí mít nebudou. Ministr zemědělství proto na jednání uvedl, že pro ně počítá „s deklarovanou podporou z Fondu rizik a krizí“.
Ta bude odstupňována podle míry škod. Ti, kdo zažili škody do 50 %, kompenzováni nebudou vůbec, zatímco ten zbytek bude mít nárok na náhrady ve dvou sazbách podle míry škod.
Šéf agrárního resortu nicméně podotkl, že nepůjde zdaleka o stoprocentní kompenzace. „Já v tuto chvíli počítám pracovně s tou mnou i zmiňovanou částkou 200 milionů korun a čekám, jak se k tomu postaví Evropská komise,“ prohlásil Výborný.