8. 6. 2024

Stálý spěch může být kontraproduktivní.

Všichni víme, že si máme užívat každé chvíle našeho života, mnohdy je to ale v uspěchaném světě opravdový oříšek a člověk se snadno může dostat do spirály neustálého spěchu, který z dlouhodobého hlediska spíše ubližuje.

V tomto druhém čtvrtletí roku se zamyslete nad slovy svatého Františka Saleského: „Nikdy nespěchejte, všechno dělejte v klidu a v duchu. Neztrácejte svůj vnitřní klid kvůli ničemu, i kdyby se celý váš svět zdál být rozrušený.“ 

Někdy se nám úkoly, které čekají na splnění, mohou zdát příliš naléhavé, a naše dny jsou proto plné stresu. Díky několika změnám v naší každodenní strategii však můžeme zpomalit a pečlivě se starat o svůj život i o životy lidí kolem nás. Ke každému dni můžeme přistupovat stejně jako bájná želva – pomalu a vytrvale.

To, že člověk tráví svůj čas zběsilým přebíháním od jednoho úkolu k druhému, ještě neznamená, že dělá pokroky v těch nejdůležitějších oblastech života. Strategické rozhodnutí věnovat klidnou, soustředěnou pozornost nejdůležitějším věcem a pečlivě dělat jednu věc po druhé téměř vždy vede k lepším dlouhodobým výsledkům.

Určení toho, co je pro vás nejdůležitější a co je nejlepší investicí vašeho času, je klíčové. Místo toho, abyste stále spěchali, vyhraďte si pro sebe klidný čas bez obrazovky a přemýšlejte o celkovém obrazu svého života a o svých základních cílech a prioritách. Najděte si čas na to, abyste se zaměřili na svou duchovní pohodu, své role a povinnosti, způsoby, jak se zlepšit, a návyky, které byste chtěli upevnit.

Máme tendenci chvátat a pospíchat z touhy odškrtnout všechny položky na seznamu úkolů, z touhy dodržet údajná očekávání a proto, že máme pocit, že během dne není dost času na to, abychom zvládli to, co si myslíme, že musíme udělat. Takové zbrklé jednání a zběsilé tempo však ve skutečnosti nemusí vést ke zvýšení produktivity a zcela jistě vede k nárůstu chyb a stresu. 

Během každého dne strategicky promýšlejte způsoby, jakými se vyvíjí vaše energie. Například já mám tendenci mít nejvíce mentální energie na tvůrčí úkoly v brzkých ranních hodinách, takže si tento čas podle toho vyhradím. Naopak pozdě odpoledne pociťuji útlum duševní energie, takže si tento čas vyhradím na bezmyšlenkovitější úkoly, jako je skládání prádla a urovnávání domácnosti. Někteří lidé pociťují příliv energie ve večerních hodinách a považují to za nejlepší příležitost k tvůrčí práci. Všimněte si, co platí pro vás, a naplánujte si dny tak, abyste co nejlépe využili své energetické možnosti.

Někdy se stává, že se zabýváme méně důležitými úkoly a vědomě či nevědomě se snažíme vyhnout prioritám. Uvědomění si vlastních priorit a přiznání si sklonů k vyhýbání se jim může pomoci zjednodušit seznam toho, co je skutečně třeba udělat.

Nakonec si během dne dopřejte trochu klidu. Když se zdržíte spěchu a zběsilého přebíhání od jednoho úkolu k druhému, toho, že se tváříte zaneprázdněně, ale ve skutečnosti toho moc neděláte – svět kolem vás má tendenci zpomalovat. Zdržte se multitaskingu, užívejte si přítomný okamžik, pečlivě a metodicky odvádějte dobrou práci na jediném úkolu, zdokonalte své soustředění a skutečně zpomalte.

S klidným duchem a jasnou myslí jde všechno lépe.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.