Barbara Danza

9. 6. 2024

Někdy je změna prostředí přesně to, co potřebujete k povzbuzení mysli a novému začátku.

Mnohokrát se v životě ocitneme na křižovatce – když stojíme před těžkým rozhodnutím, uvízneme ve vyjetých kolejích, čelíme nečekaným výzvám, vstupujeme do nového životního období nebo máme prostě „špatný den“. I když je každá situace jedinečná a nejlepší řešení může být také individuální, existují určité kroky, které můžeme podniknout a které téměř vždy zlepší naše vyhlídky. V případě pochybností zkuste následující.

Projděte se

Sluneční svit, čerstvý vzduch a pohyb dokáží zázračně zlepšit náš duševní, emocionální a fyzický stav a připravit nás na jasné myšlení a efektivní jednání v životě.

Konzumujte výživnou stravu

Pokud jsme hladoví, žízniví nebo obojí, nemusíme se k řešení problémů postavit v tom nejlepším možném rozpoložení. Málo energie nebo pocit rozmrzelosti nejsou základem pro dobré rozhodování.

Pište

Někdy nejvíce potřebujeme jasnou myšlenku. Vyhraďte si nějaký čas s tužkou a papírem a zaznamenejte své myšlenky na list papíru. Zapište si vše, co se vám honí hlavou, od všedních věcí („musím koupit mléko“) až po ty neobyčejné („chci si otevřít luxusní cukrárnu a kavárnu“). Jednoduché psaní vnáší do formálně nejednoznačných myšlenek značnou přehlednost.

Mluvte

Jindy je nejlepším způsobem, jak vyřešit problém, kterému čelíte, rozhovor s důvěryhodným člověkem. Když se ocitnete na křižovatce, může vám velmi pomoci slovně vyjádřit své myšlenky a aktivně naslouchat zpětné vazbě od někoho, kdo má na mysli vaše nejlepší zájmy.

Hrajte si

Když se cítíte zablokovaní, máte pocit, že jste vše promysleli a stále si nejste jisti, odstupte a hrajte si. Hrajte si s dětmi, na svůj oblíbený nástroj nebo sportujte, věnujte se svému oblíbenému koníčku – ať už vám hra připadá jakákoli, bavte se a uvolněte na chvíli svou mysl ve prospěch radostné, životodárné činnosti.

Zdřímněte si

Jste-li vyčerpaní, může být lákavé se přes to přenést a pokusit se vyřešit danou záležitost. Pokud si místo toho můžete odpočinout a vrátit se k problému odpočatí, obvykle se vám chvíle zdravého spánku vyplatí jako dobrá investice.

Odpojte se 

Nápor podnětů a vyčerpávání energie, které na nás kladou naše digitální zařízení, je pravděpodobně stále podceňován. Odpojte se a žijte chvíli svobodně v reálném světě, abyste mohli přistupovat ke svým křižovatkám s otevřenou myslí a duchem.

Ukliďte

Stav našeho vnějšího prostředí často odráží stav naší vnitřní pohody. Jednoduchý úklid prostoru může překvapivě výrazně ovlivnit naši schopnost zvládat životní výzvy.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.