Radovan Dluhý

10. 6. 2024

Podle nedávného průzkumu Institutu pro globální záležitosti IGA lidé na Západě chtějí mír. Nelíbí se jim rozhodování politických elit či migrační politika.

Rusko, válka na Ukrajině a role USA v Evropě

IGA je součástí poradenské společnosti Eurasia Group. Průzkum zjistil, že 88 % respondentů z Velké Británie, Francie a Německa, a 94 % Američanů věří, že by „NATO na Ukrajině mělo prosadit mírové řešení konfliktu.“ Hlavním důvodem jsou podle dotázaných zranění a ztráty na životech.

Méně než 20 % dotázaných si myslí, že by před jednáním o ukončení konfliktu mělo dojít k „vojenskému oslabení Ruska.“ Průzkum také ukázal, že mezi nejdůležitější cíle respondentů patří deeskalace války a zabránění jaderného konfliktu.

Většina dotázaných (55 až 74 % dle jednotlivých zemí) také souhlasila s tím, že ačkoliv je Evropa součástí NATO, měla by být primárně zodpovědná za svou vlastní bezpečnost.

Pokud jde o spoléhání se na USA coby garanta bezpečnosti, 6 % Evropanů si myslí, že během následujících deseti let budou Spojené státy pro Evropu „velmi spolehlivým“ partnerem a 46 % Evropanů je pokládá za „do jisté míry spolehlivým“.

Polovina dotázaných by počty amerických vojáků v Evropě nesnižovala.

Politické elity a migrace jsou na Západě vnímány velmi negativně

54 % dotázaných Američanů a Britů si myslí, že k největším výzvám těchto dvou zemí patří rozhodování politických elit, které negativně dopadá na veřejnost. Němci a Francouzi vnímají jako jejich největší výzvu migraci.

Respondenti všech čtyř zemí věří, že se jejich země staly během posledních deseti let více nebezpečné.

Blíží se studená válka mezi USA a Čínou?

Většina Američanů souhlasila s tím, že by se měl Západ připravit na studenou válku mezi USA a Čínou. Evropané byli v této otázce rozdělení na polovinu. Průzkum také ukázal, že pro mladé lidi Čína znamená mnohem menší hrozbu z hlediska bezpečnosti než pro osoby staršího věku.

Průzkum IGA proběhl v období mezi 8. a 15. dubnem 2024.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.