Jeff Minick

30. 6. 2024

V dobré hudbě je dobrý lék.

„Jste to, co jíte.“

Všichni jsme slyšeli tuto starou frázi o našem zdraví. V době, kdy jsem pracoval jako knihkupec, se často opakovalo: „Jsi to, co čteš.“ Ve skutečnosti je ovšem každý z nás souhrnem všech svých zkušeností – toho, co vidíme, slyšíme a cítíme.

A to se týká i hudby.

O obrovském vlivu hudby na lidskou duši psali velcí myslitelé minulosti i současnosti. Například Aristoteles se zabýval vášněmi, které mohou nástroje a zpěv vyvolat, důležitostí výchovy mládeže v této oblasti a účinky poslechu nevhodné hudby. O více než dva tisíce let později britský filozof Roger Scruton psal a hojně hovořil o hudbě v podstatě stejným způsobem.

Na rozdíl od našich předků jsme my, moderní lidé, obklopeni hudbou. V kavárně, kde píšu tato slova, hraje v pozadí popová hudba. V mém autorádiu je několik desítek stanic, z nichž většina sype dnešní rockové nebo country hity. Doma, pokud chci, mohu na svém notebooku klepnout na pár kláves a pustit si hudbu z celého světa.

Jak často však bereme v úvahu, stejně jako Aristoteles, Scruton a mnoho dalších, vliv hudby na naše srdce a mysl?

O tom, že nás písně a skladby ovlivňují, není třeba diskutovat. Kluk, který se prohání městem a vyřvává rap, až se zdá, že se mu třese auto, má jistě jinou šablonu duše než vysokoškolský klavírista a hudební nadšenec, který je zamilovaný do Bacha a Mozarta. Bez důkazů bych si také dovolil odhadnout, že nedávný nárůst smutku a depresí mezi dospívajícími dívkami částečně pramení z dnešních stále pochmurnějších témat v populární hudbě.

A přesto, pokud se tak rozhodneme, můžeme všichni hudbu využít zdravým a příjemným způsobem.


Přečtěte si také:


Práce, studium, odpočinek a stres

Pokud si na internetu vyhledáme, „jaká hudba je pro nás dobrá“, najdeme spoustu rad o prospěšnosti hudby pro práci, relaxaci a úlevu od úzkosti. Psychologové, muzikologové i hudebníci se chlubí blahodárnými účinky dobré hudby.

Pokud hledáte hudbu například k práci nebo ke studiu, přečtěte si některé z těchto článků a pak zkuste experimentovat a najít to, co vám vyhovuje. Možná zjistíte, že klidná klasická hudba vám umožní ponořit se do práce, kterou jste si přinesli z kanceláře domů. Možná vám písně oblíbeného zpěváka pomohou rychle napsat referát do školy.

Sjednocení se se sebou samým

Cítíte se bledě? Některé písně mohou vyvolat vzpomínky na minulost s takovou sladkostí, že nás přivolají zpět k tomu nejlepšímu, co v nás je.

Markham Heid ve svém článku o psychologickém přínosu hudby týkající se naší minulosti píše: „Stejně jako skvělá ústřední píseň, která spojuje různé části filmu, může poslech starých hitů ze soundtracku vašeho života pomoci znovu navázat kontakt se sebou samým způsobem, který podporuje pocit zvýšené ‚kontinuity sebe sama‘, což výzkumníci v oblasti hudby popisují jako ‚pocit časového spojení mezi vlastní minulostí a přítomností‘.“ Poslech určité písně nás může přenést zpět do letního dne na koupališti, když nám bylo 16 let, nebo na výjimečnou dovolenou, když nám bylo 40 let. Tato melodická spojení s minulostí nám mohou připomenout, kým a kde jsme byli, a pevněji nás uzemnit v přítomnosti.

Zpívání si o samotě

Říkáte, že váš hlas by způsobil, že by Bob Dylan zněl jako Pavarotti? Co na tom záleží? Když jste sami, klidně si zazpívejte píseň, kterou znáte, nebo si ji zazpívejte společně s telefonem či počítačem. Gene Kelly si s chutí zazpíval „Singin‘ in the Rain“ a vy můžete udělat totéž se „Singin‘ in Your Car“.

Když jsem byl sám, zabručel jsem si vánoční koledy v pět hodin ráno v červenci nebo jsem vykouzlil staré písně, když jsem byl sám ve svém autě. Zrovna nedávno jsem při dlouhé, vyčerpávající cestě doprovázel Jimmyho Deana při zpívání „Big Bad John“ během jízdy po dálnici a náš duet, ať už byl sebehloupější, mi dodal pocit, že bych mohl ujet dalších sto kilometrů, aniž bych se zapotil.

Na dosah ruky máte celý hudební vesmír. Pusťte si ho, zazpívejte si a zpestřete si tak svůj život.

-ete-

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.