Amie Dahnke

5. 2. 2024

Lidé, kteří hráli na klávesové nebo žesťové nástroje, měli lepší pracovní paměť a ti, kteří hráli na dechové nástroje, měli lepší výkonné funkce.

Podle nové studie může být hra na hudební nástroj nebo zpěv stejně důležitý pro zdraví jako cvičení – s tím rozdílem, že cvičení hudby neudržuje v kondici kardiovaskulární systém a svaly, ale udržuje bystrý mozek, zejména v pozdějším věku.

Nová zpráva zveřejněná v časopise International Journal of Geriatric Psychiatry naznačuje, že hudba by měla být součástí pravidelného životního stylu, a to zejména u osob s vyšším rizikem vzniku demence nebo Alzheimerovy choroby.

Výzkumný tým z Velké Británie analyzoval údaje lidí zapojených do celostátní studie Protect-UK, aby zjistil souvislost mezi hudbou a kognitivními funkcemi. Studie se zaměřuje na pochopení toho, jak stárne zdravý mozek a proč se u lidí rozvíjí demence.

„Víme, že riziko demence lze snížit o jednu třetinu zlepšením faktorů životního stylu od středního věku,“ uvedl na webových stránkách Protect-UK profesor Clive Ballard, výkonný děkan a prorektor Lékařské fakulty Univerzity v Exeteru, který se podílí na vedení programu.

Výzkumný tým zkoumal údaje shromážděné mezi březnem 2019 a březnem 2022 od 1 107 osob ve věku 40 let a starších. Téměř všichni účastníci (83 %) byli ženy a většina z nich byla dobře vzdělaná s vysokoškolským nebo vyšším vzděláním. Průměrný věk byl 68 let.

Účastníci byli dotazováni, jak často hrají na hudební nástroje, zpívají, čtou hudbu a poslouchají hudbu. Během tří let studie účastníci absolvovali tři testy kognitivních funkcí, které hodnotily jejich pracovní paměť, výkonnostní rozpětí, samostatné vyhledávání a párové asociativní učení.

89 % z nich se v životě naučilo hrát na nějaký hudební nástroj, ale pouze 44 % v tom pokračovalo i v době studie. Z těch, kteří stále hrají, 37 % uvedlo, že cvičí dvě až tři hodiny týdně. 71 % se účastnilo pěveckého sboru a 15 % absolvovalo profesionální pěvecký výcvik. 83 % se naučilo číst notový zápis.

Výzkumný tým zjistil, že osoby, které si pouštěly hudbu, dosahovaly „výrazně lepších výsledků v úlohách týkajících se pracovní paměti a výkonných funkcí“. Zejména lidé, kteří uvedli, že hrají na klávesy nebo dechové nástroje, měli vysoké skóre pracovní paměti. Jedinci, kteří hráli na dřevěné dechové nástroje, dosahovali výrazně lepších výsledků v úlohách zaměřených na výkonné funkce. Jedinci, kteří uvedli, že zpívají, měli také vyšší skóre výkonných funkcí.

Zajímavé je, že lidé, kteří hráli na více nástrojů, si nevedli lépe než ti, kteří hráli pouze na jeden. Poslech hudby – oproti hraní hudby – kognitivní výkonnost nijak neovlivňuje.

„Tato studie popisuje souvislost muzikálnosti a kognitivních schopností u velké skupiny starších dospělých a potvrzuje jasné a významné souvislosti mezi klíčovými hudebními faktory a kognitivními schopnostmi,“ uvedli vědci. „Tato zjištění potvrzují výsledky předchozích studií, posilují důkazní základnu týkající se hudebních aktivit a kognitivního zdraví a zdůrazňují potenciální hodnotu vzdělávání a zapojení do hudebních aktivit po celý život jako prostředku k využití kognitivních rezerv v rámci ochranného životního stylu pro zdraví mozku.“

Výzkumný tým navrhl, aby intervence v oblasti veřejného zdraví zaměřené na stárnutí a demenci podporovaly začlenění hudebních nástrojů a zpěvu do každodenního nebo týdenního života. Kromě toho se domnívá, že tato zjištění opravňují politiku podpory hudební výchovy v raném věku. Výzkumy poukazují na skutečnost, že čím dříve člověk začne hrát na hudební nástroj, tím snáze se v této činnosti posune.

Přesto platí, že nikdy není pozdě začít. Vzhledem k tomu, že demence postihuje přibližně třetinu všech lidí ve věku 85 let a starších, může být provozování hudby jednoduchým a nákladově efektivním opatřením, jak zabránit této běžné, avšak neblahé součásti stárnutí.

„Zejména u starších osob lze doporučit, aby se zapojily do komunitních hudebních nebo pěveckých skupin nebo aby se znovu začaly věnovat hře na hudební nástroj, na který hrály v dřívějších letech,“ píší autoři studie.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.