Po jarní řadě festivalu Gustava Mahlera v Jihlavě přichází letní „intermezzo“ – tím je narozeninový koncert v rodném domě skladatele v Kalištích u Humpolce.
Poblíž rodného domu česko-rakouského hudebního skladatele a dirigenta, dnešního Mahlerova penzionu, bylo založeno rozárium a každý rok, v den jeho narozenin (7. 7. 1860), zde čestný host zasadí růži. Letos tento úkol připadl Franzi Hawlatovi, německému barytonistovi. Po zasazení další růže následovalo zpěvákovo vystoupení s doprovodem.
Roku 1905 nechal Gustav Mahler vydat a vytisknout cyklus pěti písní Ruckert-Lieder a další dvě z cyklu Chlapcův kouzelný roh. Po skladatelově smrti byl tento publikovaný soubor shrnut pod titulem Sedm písní z poslední doby. Písně skládal Mahler v období 1899–1902.
A právě se souborem těchto písní vystoupil Franz Hawlata v sále Gustava Mahlera v penzionu v doprovodu Róberta Pechance, vyhledávaného klavíristy a korepetitora. V přátelské souhře společně interpretovali soubor Sieben Lieder aus letzter Zeit – Sedm písní z poslední doby.
Gustav Mahler byl česko-rakouský hudební skladatel a dirigent židovského původu. Je pokládán za jednoho z největších skladatelů symfonické hudby vůbec: složil devět symfonií, v některých uplatnil i vokální složky. Písně a písňové cykly zaujímají v jeho tvorbě mimořádné postavení.