Zdenka Danková

8. 7. 2024

Po jarní řadě festivalu Gustava Mahlera v Jihlavě přichází letní „intermezzo“ – tím je narozeninový koncert v rodném domě skladatele v Kalištích u Humpolce.

Poblíž rodného domu česko-rakouského hudebního skladatele a dirigenta, dnešního Mahlerova penzionu, bylo založeno rozárium a každý rok, v den jeho narozenin (7. 7. 1860), zde čestný host zasadí růži. Letos tento úkol připadl Franzi Hawlatovi, německému barytonistovi. Po zasazení další růže následovalo zpěvákovo vystoupení s doprovodem.

Roku 1905 nechal Gustav Mahler vydat a vytisknout cyklus pěti písní Ruckert-Lieder a další dvě z cyklu Chlapcův kouzelný roh. Po skladatelově smrti byl tento publikovaný soubor shrnut pod titulem Sedm písní z poslední doby. Písně skládal Mahler v období 1899–1902.

A právě se souborem těchto písní vystoupil Franz Hawlata v sále Gustava Mahlera v penzionu v doprovodu Róberta Pechance, vyhledávaného klavíristy a korepetitora. V přátelské souhře společně interpretovali soubor Sieben Lieder aus letzter Zeit – Sedm písní z poslední doby.

Klavírista Róbert Pechanec a barytonista Franz Hawlata během svého vystoupení v Kalištích u Humpolce 7. července. (Z. Danková / ET ČR)

Gustav Mahler byl česko-rakouský hudební skladatel a dirigent židovského původu. Je pokládán za jednoho z největších skladatelů symfonické hudby vůbec: složil devět symfonií, v některých uplatnil i vokální složky. Písně a písňové cykly zaujímají v jeho tvorbě mimořádné postavení.

Kaliště u Humpolce, rodiště hudebního skladatele Gustava Mahlera. (Z. Danková / ET ČR)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.