Abychom si během parného počasí nepřivodili zdravotní problémy, je nutné dodržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Podle lékařů člověk denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Určité množství tekutin tělo doplní potravou s obsahem vody, ale větší část musíme tělu dodat přímo v podobě tekutin. Zejména pak v letní horkých dnech nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. Zde je několik užitečných rad, kterými se můžete řídit, abyste předešli případným potížím.

Zvyšte množství tekutin

Nejdůležitější je nezapomínat na pravidelný pitný režim, který je v horkém létě nutné doplňovat častěji než v chladnějším počasí. „Při vyšších teplotách doporučujeme pít častěji. Přesné množství tekutin je však individuální, více musí vypít člověk, který váží 120 kilo, méně šedesátikilový střízlík,“ říká MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů. Voda podle něj hraje zásadní roli ve fungování lidského organismu. „Umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami. Zvláště v létě je pak voda důležitá pro ochlazování celého těla skrz pocení,“ dodává.

Doplňujte tekutiny z různých zdrojů

Nejlepší tekutinou na žízeň je čistá voda. Pokud se vyskytují dlouhodobě tropické teploty, při kterých se tělo potí, je dobré tělu doplnit minerály v podobě neslazených minerálních vod bez oxidu uhličitého (neperlivé). Vhodné jsou chladné bylinné čaje nebo čerstvě vymačkané ovocné šťávy ředěné popřípadě vodou.

Tip: Odšťavněte si meloun a okurku, přidejte šťávu z citronu, led a několik lístků máty. Nápoj je výborný chuťově a je i bohatý na minerály a vitamíny.

Dejte si pozor na fyzickou zátěž

Letní měsíce a dovolené vybízejí k různým fyzickým aktivitám, jako je běh, cyklistika, nebo dlouhé procházky. Podle lékařů je nutné pamatovat, že tělo na termoregulaci vydává několikanásobně víc vody než obvykle. „Při zvýšeném pocení na kole je vhodné vypít i osm litrů tekutin za den. Fyzická aktivita zvyšuje riziko dehydratace, která přichází rychleji a jejíž nástup si člověk nemusí ani uvědomit. Proto je nutné pít pravidelně i v okamžicích, kdy nemáme žízeň,“ radí MUDr. Bartoš. Například starší a nemocní lidé by se pak v extrémních vedrech měli fyzické námaze raději úplně vyhnout.

Vyhněte se alkoholu

„Alkohol působí diureticky, tedy odvádí vodu z těla. V teplém období jeho konzumaci vůbec nedoporučuji,“ říká MUDr. Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Barva moči napoví, zda netrpíte dehydratací

„Varovným signálem může být i barva moči. Ta by měla být průhledná či lehce nažloutlá. Čím tmavší je barva, tím více vody člověku schází,“ říká MUDr. Bartoš. Dalšími příznaky může být bolest hlavy, sucho v ústech, malátnost, suchá pokožka, ale i ztráta koncentrace a pokles fyzické výkonosti.

Dejte pozor na děti a seniory

„U malých dětí je příjem a výdej tekutin 4–5x vyšší než u dospělého člověka. Proto dochází u dětí k dehydrataci mnohem rychleji,“ uvádí PharmDr. Jan Bureš na stránkách lékárny Dr. Max. Také senioři jsou ohroženou skupinou u, které může dojít k dehydrataci, jelikož vnímají pocit žízně omezeně.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.