Severoatlantická aliance je klíčová pro zajištění bezpečnosti Spojených států a USA nikdy nenechají Ukrajinu napospas Rusku. Během ostře sledované tiskové konference po skončení summitu NATO to prohlásil americký prezident Joe Biden, který čelil především řadě dotazů týkajících se jeho kondice a schopnosti vést hlavní západní mocnost v příštích letech.
V reakci na jeden z dotazů se označil za nejpovolanějšího člověka, který může zajistit úspěch Ukrajiny v souboji s ruským agresorem a varoval před zvolením svého konkurenta, exprezidenta Donalda Trumpa. Zároveň podotkl, že viceprezidentku Kamalu Harrisovou vybral mimo jiné proto, že je schopna vést zemi.
„Musím dokončit tuto práci, protože jsou v sázce tak důležité věci,“ prohlásil Biden ke své kandidatuře v listopadových prezidentských volbách. Poukazoval na rozdíly mezi ním a Trumpem v přístupu k podpoře Ukrajiny a samotné alianci, k nimž se jeho předchůdce v úřadě staví vlažněji.
Prakticky každý druhý dotaz na téměř hodinu trvající tiskové konferenci mířil na Bidenovo zdraví a způsobilost vést úřad i v následujících čtyřech letech. Jednaosmdesátiletý prezident během své první sólové tiskové konference za posledních osm měsíců ujišťoval, že je připraven třeba i za tři roky čelit ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi nebo čínskému vůdci Si Ťin-pchingovi. V současnosti však důvod k jednání s ruským prezidentem o možném ukončení války na Ukrajině nevidí, dodal Biden.
Prezidentova vystoupení jsou ostře sledována od jeho televizní debaty s Trumpem, v níž podle komentátorů podal katastrofální výkon. Část demokratů vyzývá Bidena, aby odstoupil z tohoto souboje, neboť debata na konci června podle nich vyvolala vážné pochybnosti o prezidentově schopnosti zvítězit ve volbách. Poukazují také na výsledky průzkumů, z nichž většina předpovídá Trumpovu výhru.
Biden dnes vytrvale odpovídal slovy, že je nejlepším kandidátem a že nemá zdravotní problémy, což podle něho potvrdilo i několik nedávných vyšetření. Prezident prohlásil, že pokud by neurologové doporučili další vyšetření, půjde na něj. Šéf Bílého domu na většinu dotazů reagoval bez zaváhání a mluvil souvisle, přeřekl se však, když jednou označil viceprezidentku Harrisovou za „viceprezidenta Trumpa“. Podobně o pár hodin dříve omylem představil Zelenského jako Putina.
„Nevybral bych si ji, kdybych nebyl přesvědčen, že je způsobilá být prezidentkou,“ řekl na adresu Harrisové. Na dotaz, zda se vzdá kandidatury v její prospěch, však odpověděl negativně s tím, že pro to nevidí důvod. Výzva k odstoupení z kampaně od šestnáctičlenné skupiny demokratických kongresmanů, k níž se po debatě přidali další tři politici, podle Bidena důvodem není. Prezident prohlásil, že má podporu voličů a že během summitu mu velkou podporu vyjadřovali další lídři zemí NATO, kteří mají podle něho obavy z možného návratu Trumpa.