22. 7. 2024

Podle nejnovějších údajů, které v červnu zveřejnil Národní statistický úřad (NBS) čínského komunistického režimu, klesá index cen výrobců (PPI) již 21 měsíců, zatímco index spotřebitelských cen (CPI) se nachází na tříměsíčním minimu.

Podle ekonoma Davyho J. Wonga a pozorovatele Číny Wang He údaje ukazují, že v Číně nadále hrozí riziko deflace. Deflace signalizuje hospodářský pokles a recesi, protože nižší ceny a slabá spotřebitelská poptávka vedou k nižším příjmům výrobců, nadbytečným výrobním kapacitám a vyšší nezaměstnanosti.

Podle údajů NBS zveřejněných dne 10. července klesl index cen výrobců v červnu oproti stejnému období loňského roku o 0,8 %, což znamenalo 21. měsíc záporné hodnoty v řadě. Ačkoli byl pokles pomalejší než v květnu (1,4 %) a byl stejný podle očekávání, pozorovatelé poukázali na to, že je to způsobeno nižší srovnávací základnou v loňském roce.

Index spotřebitelských cen v Číně v červnu meziročně vzrostl o 0,2 %, což je nejnižší hodnota za poslední tři měsíce a méně než 0,4% nárůst, který předpovídaly investiční webové stránky, jako je investment.com, a průzkumy médií včetně agentur ReutersBloomberg.

Ceny potravin se v červnu meziročně snížily o 2,1 %, zatímco v květnu klesly o 2 %. Pozoruhodný je zejména pokles cen čerstvé zeleniny o 7,3 %, zatímco v květnu došlo k nárůstu o 2,3 %. Pokles cen čerstvého ovoce se zvětšil na 8,7 % z květnových 6,7 %. Ceny hovězího masa se podle posledních údajů meziročně snížily o 13,4 %.

Z údajů také vyplývá, že pokles cen benzinu se v červnu zrychlil na 6 % z 5,2 % v předchozím měsíci a pokles cen elektromobilů se snížil o 7,4 % z květnových 6,9 %.

Wang řekl dne 11. června deníku Epoch Times, že jak ukázaly nejnovější údaje, „soudě podle indexu cen výrobců i indexu spotřebitelských cen vykazuje celá čínská ekonomika známky deflace“.

„Obyčejní lidé … nechtějí spotřebovávat, což vede k nízké poptávce celé společnosti. Pokud celá čínská ekonomika zpomalí, pak se nadbytečné kapacity čínských společností ještě více zhorší a budou se nadále snažit o dumping v zahraničí a prodávat své výrobky za nízké ceny,“ uvedl.

Wong poukázal na to, že pomalý index spotřebitelských cen dokazuje, že je jasně cítit deflace.

„Dokazuje to, že spotřební síla obyvatel klesá. Záporný růst PPI po dobu 21 po sobě jdoucích měsíců dokazuje, že celková ekonomická aktivita je pomalá a podnikatelské aktivity a výrobní zakázky klesají,“ uvedl.

Uvedl, že soudě podle CPI a PPI „celková ekonomická aktivita obyvatel i podniků klesá. Trend poklesu celkové ekonomiky pokračuje, přičemž tlak na pokles se zvyšuje“.

Známky deflace

Přestože orgány vládnoucí Komunistické strany Číny (KS Číny) přijaly různá intervenční opatření, zásadní faktory, jako je dlouhodobý pokles na trhu s bydlením a trvající vysoká míra nezaměstnanosti, nadále oslabují důvěru spotřebitelů a jejich aktivity, což vede ke slabé domácí poptávce a zpomalení čínské ekonomiky.

Wong sdílí stejné hodnocení. Uvedl, že čínský index spotřebitelských cen je nejen pomalý, ale zažívá i určitý stupeň deflace, „což dokazuje klesající spotřební sílu čínských občanů a pokles ekonomických aktivit a sociální ziskovosti“.

K poklesu indexu cen výrobců po dobu 21 po sobě jdoucích měsíců Wong uvedl: „Lze říci, že po zrušení tříleté politiky ‚nulového covidu‘ nedošlo k očekávanému oživení a oživení celé ekonomiky. Stále je ovlivněna tříletým lockdownem. Pod vlivem politiky covidu-19 a čínsko-americké obchodní války by situace měla být velmi negativní a nepříznivá.“

Elektromobily BYD čekající na naložení na loď jsou naskládány v mezinárodním kontejnerovém terminálu přístavu Taicang v přístavu Suzhou v čínské provincii Jiangsu 11. září 2023. (AFP Getty Images)

Po zveřejnění údajů došlo k poklesu čínských akcií a kurz jüanu klesl na téměř osmiměsíční minimum.

„Dlouhodobý nepřetržitý pokles PPI je vlastně projevem ekonomických obtíží Číny. Celková hodnota čínského zpracovatelského průmyslu se na jejím HDP podílí zhruba 28 procenty,“ uvedl Wang. „Jakmile se zhroutí, bude to mít velký dopad na celou čínskou ekonomiku, protože zpracovatelský průmysl řeší především problém zaměstnanosti.

„Viděli jsme, že index cen výrobců klesá již 21 měsíců v řadě, což je průmyslový sektor. Viděli jsme také další souvislosti, a to mezinárodní obchod. V poslední době Evropa a Spojené státy obvinily Čínu z dumpingových praktik a nadměrné kapacity. Zároveň jsme viděli, že Peking dotuje tři nové energetické produkty, a to baterie, elektromobily a výrobu energie z větru. I přes zvýšené dotace pro tato odvětví index PPI ve skutečnosti stále klesá. To se rovná tvrzení, že zatímco dochází k dumpingu prostřednictvím vývozu, výrobní zakázky se ve skutečnosti ztrácejí.

„Domácí spotřební síla se silně zmenšuje, což vede k poklesu zakázek. Pokud jde o vývoz, i v případě dumpingu a vývozu ve velkém měřítku se PPI stále snižuje, což znamená, že zakázky s vysokou přidanou hodnotou nadále klesají.“

„Současný pokles spotřební síly je závažnější než nárůst nadbytečných kapacit. To vede k poklesu PPI.“

Na této zprávě se podíleli Luo Ya a agentura Reuters.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

V Česku pokračuje vlna záplav, nejdramatičtější situace je na severu Moravy, aktualizováno
V Česku pokračuje vlna záplav, nejdramatičtější situace je na severu Moravy, aktualizováno

Dramatická je situace zejména v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého. Na řece Opavě ve městě Opava byl překročen stoletý průtok.

Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti
Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti

Polsko a Rakousko dnes oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka.

Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle
Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle

Život je plný výzev a každý si někdy projde těžkým obdobím. V takových chvílích se přítomnost blízkých vztahů a sociální podpory stává klíčovou.

Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity
Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity

Od roku 2021 bylo 25 společností upozorněno svými akcionáři, že jejich programy inkluze, rovnosti a diverzity (DEI) představují nezákonnou diskriminaci a porušení fiduciární povinnosti.

Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle
Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle

Od svých raných let až po svou poslední skladbu ctil Beethoven ideál svobody. Téma svobody se...