Počátkem týdne vedl slavný kanadský psycholog Jordan B. Peterson živě vysílaný dvouhodinový rozhovor s podnikatelem Elonem Muskem. I když média vypíchla z rozhovoru především část týkající se Muskova transgender potomka, za povšimnutí stojí i další témata.
Úplně opačný směr Open AI
V rozhovoru, v němž probrali širokou škálu témat diskutovaných od filozofické roviny až po praktickou, a který se vysílal z prostor továrny Tesla v Texasu, upozornil podnikatel na nebezpečí „ovládnutí“ umělé inteligence (AI) společností Google.
„Potřebujeme nějakou novou společnost, která bude protiváhou Googlu,“ zavzpomínal Musk na počátky Open AI a dokreslil tehdejší situaci: „Protože v té době měly téměř všechny skvělé AI vědce, obrovskou výpočetní sílu, obrovské zdroje.“
Dodal, že v té době měl obavy z dopadu AI na lidstvo, a proto chtěl podpořit neziskovku s open-source kódem, jejímž účelem by nebylo maximalizovat zisk. To i udělal a do Open AI podle svých slov „nalil“ bez závazků skoro 50 milionů dolarů.
Nicméně, Open AI se časem odklonila od původního záměru, z čehož Musk vyjádřil zklamání a zmatení. Zvažuje, že by věc dal k soudu, protože by tak možná získal vysvětlení, jak je možné, že organizace, kterou založil za jedním účelem, má diametrálně odlišný účel a stala se zcela ziskovou.
K republikánům má momentálně blíž
I když v minulosti podporoval demokraty, nyní vidí situaci jinak. Spolu s několika dalšími podnikateli založil politický akční výbor America PAC, který momentálně finančně podporuje kandidaturu Donalda Trumpa.
Nicméně, účelem America PAC je dle něj „udělat Ameriku lepší“, což je podobné republikánskému hnutí MAGA (Učiňme Ameriku znovu skvělou). Mezi základní pilíře výboru dle Muska patří podpora meritokracie, svobodného působení a tedy co nejmenších vládních zásahů. (meritokacie je forma vlády, kde jsou odměny a funkce „nadělované“ dle schopností; je tedy postavená na odměně za výkon, pozn. red.)
„Vládní otěže jsou rok od roku těžší, zákony a regulace se rok od roku hromadí,“ vykreslil miliardář s tím, že situace se začíná dostávat až do absurdních rovin. Jako příklad uvedl událost, kterou již dříve veřejně kritizoval, kdy ve Space X nemohl dle zákona z bezpečnostních důvodů zaměstnat nikoho bez trvalého pobytu v USA, ale na druhou stranu jej Bidenova administrativa žalovala za to, že nechtěl zaměstnat migranty – žadatele o azyl – a tedy u obou scénářů byly dle něj ve hře tresty odnětí svobody.
Dále poukázal na „úpadek“ Demokratické strany v USA. Republikáni jsou dle něj blíže k meritokracii, a osobní svobodě, byť také mají své chyby. „Ale máme v zásadě systém dvou stran, takže si musíte vybrat jednu nebo druhou, a tak dáváte na misky vah to dobré a to špatné. A myslím si… že pro zemi to bude lepší s republikánskou administrativou,“ míní Musk.
Otázkám ohledně Trumpa se v rozhovoru vyhýbal. Nicméně, v souvislosti s nedávným atentátem sdělil: „Musíte obdivovat, že Trump poté, co byl zasažen, když mu krev tekla po tváři … mohl tam být další střelec, nikdy nevíte…“ Ukázal následné Trumpovo gesto se zdviženou rukou v pěst a dodal: „Je statečný, má odvahu. A toto je instinktivní odvaha, není to vypočítavé. V tu chvíli vidíte skutečnou odvahu.“ Takový lídr se dle Muska dokáže vypořádat s některými velmi těžkými soupeři na mezinárodní scéně, kteří si dvakrát rozmyslí, jestli s ním půjdou do konfrontace.
Válka vůči „woke viru“
Poté přišla řeč na wokeismus a Muskova syna, který podstoupil procedury na změnu pohlaví. Peterson kritizoval psychology v přístupu ke změně pohlaví u nezletilých.
Miliardář popsal, jak byl „obelhán“, aby podepsal souhlas s užíváním blokátorů puberty (v podstatě sterilizačních léků) u svého syna. „Stalo se to jednomu z mých starších chlapců, Xavierovi. Bylo to předtím, než jsem vůbec pochopil, o co tu jde. Probíhal zrovna covid, byl v tom velký zmatek a bylo mi řečeno, že Xavier může spáchat sebevraždu, pokud to neudělá,“ popsal otec dvanácti dětí.
Dále sdělil, že tak v podstatě přišel o syna a po prozření „přísahal, že woke virus zničí“.