Také si kladete každý měsíc otázku, kam se vaše finance ztrácejí a proč nejste schopni nic ušetřit? Bojíte se o penězích a o své finanční situaci hovořit? Paní Petra (na její přání nezveřejňujeme její příjmení), zakladatelka platformy Pomůžu ti s tím, našla cestu, jak z toho ven.
Svou cestu k finanční nezávislosti začala řešit již v 19 letech, kdy skončila tzv. v mínusu. Dnes už je za tuto zkušenost vděčná, protože díky ní dokáže lidem poradit a vcítit se do jejich situace.
„Jsem za to dneska ráda, protože mám velkou komunitu lidí, kteří se vzdělávají v oblasti financí, chtějí se o tom něco dozvědět, a díky tomu i vím, čím si ti lidé vlastně procházejí, protože jsem ty stejné chyby dělala také a musela jsem z toho najít řešení i u sebe,“ říká paní Petra na podcastu Proženy.cz.
Projekt založila na mateřské dovolené, dnes ji na sociálních platformách sleduje více než 40 tisíc lidí.
„Hodně lidí v mém okolí začalo řešit různé investice, ať to byly investice do zlata, do nějakých kryptoměn, akcií, cokoliv. Jenže skočili na spoustu podvodů, protože slibovaly vysoké výnosy. A ty příběhy se pořád čím dal tím víc opakovaly, že jsem přemýšlela i já na té rodičovské, v čem bych mohla být vlastně užitečná. Takže jsem si řekla, tak zkusím prostě na sociální sítí předat to, čím jsem si sama prošla, co jsem se na té cestě naučila, a třeba to někomu pomůže,“ vysvětluje.
Finanční gramotnost Čechů je podle mínění paní Petry na vzestupu. Češi podle ní vynikají v tom, že spousta z nich je vlastníkem nějaké nemovitosti, což je „taková ta naše česká specialita“. Češi se zajímají ale i o investice do akcií.
„Přijde mi, že je to čím dá lepší, už právě jenom kvůli podcastům, jako je tento, článkům v novinách, finančním influencerům a youtuberům. A myslím si, že čím víc se o tom tématu, o financích bavíme, tím víc se nám to vlastně dostává do podvědomí a chceme to i řešit sami u sebe,“ doplňuje.
Jak změnit svůj vztah k penězům
Jednou z priorit je práce na našem příjmu, nebát se říci o zvýšení platu. Dále si najít čas i na hledání způsobů, jak by naše peníze mohly vydělávat za nás. Další radou influencerky je, že nemáme utrácet za zbytečnosti, a naopak se máme naučit s penězi hospodařit. „Nastavit si třeba nějaké kapesné na útratu a s tím potom lépe hospodaříme… minimalismus je v tomto taky fajn,“ radí.
Poznej sám sebe
„Když se podíváme úplně na první krok, tak já vždycky stojím za tím, že člověk by měl nejdříve poznat sám sebe. Já totiž jsem zastánce toho, abychom měli zdravý vztah k financím, abychom s tím byli v pohodě, netlačit nic na sílu. Rozhodně udělat si čas pro sebe, poznat svoje vlastní priority, hodnoty, sny a cíle,“ vysvětluje.
Dalším důležitým krokem podle paní Petry je, mít zabezpečený příjem, vytvořit si rezervu, nastavit si vlastní plán, a pak k němu směřovat.
Tip: Monitorujte měsíc své příjmy a výdaje, poté je roztřiďte na nejnutnější výdaje, radosti, investice a spoření. Pravidlo 50 % jsou naše výdaje, jako je bydlení, jídlo, léky, topení atd. A potom 30 % jsou pasiva a radosti (oblečení, jídlo v restauraci, vstupné na koncert, koníčky…). 20 % by mělo jít na naši finanční rezervu a na investice.
„A když si to rozebereme a podíváme se, jak to máme vlastně rozdělené, ty výdaje, ono nám to poradí, co bychom měli vylepšit, kde zapracovat. Takže buď vidíme, že opravdu musíme zapracovat na svém příjmu, nebo třeba máme obrovskou spotřebu, a tím pádem snížit tu spotřebu a dát si nějaký limit,“ radí paní Petra.