Maďarský premiér je opět kritizován – tentokrát za víkendový projev, v němž napadl polskou vládu. Viktor Orbán obvinil Varšavu, že se snaží s pomocí USA předehnat Německo. Odsoudil také podle něj chybnou politiku EU vůči Rusku.

Polské ministerstvo zahraničí o víkendu navrhlo maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že by Maďarsko přece jen mohlo vystoupit z EU a NATO. Řekl to náměstek polského ministra zahraničí Władyslaw Teofil Bartoszewski:

„Pokud nechcete být součástí klubu, můžete z něj vždy vystoupit.“

Reagoval tak na projev maďarského premiéra, který pronesl v sobotu 27. července na letní univerzitě Bálványos v Bad Tuschnadu (Băile Tușnad) v Sedmihradsku, rumunském regionu s početným maďarským obyvatelstvem.

Orbán kritizoval Polsko a obvinil jej, že chce s pomocí USA předstihnout Německo.

Obvinil také polské vedení z pokrytectví, protože kritizuje Maďary za jejich hospodářské vztahy s Ruskem. Varšava také obchoduje s Ruskem a nakupuje ropu, „ale přes prostředníky, a to ve skutečnosti oživuje polskou ekonomiku“.

Francouzi podle Orbána minulý měsíc předstihli Maďary v nákupu plynu z Ruska, „ale alespoň nepoučují Maďarsko morálními argumenty“.

Lidé poslouchají projev maďarského premiéra na Letní univerzitě Bálványos v rumunském Bad Tuschnadu (Băile Tușnad) 27. července 2024. Foto: Daniel Mihailescu/AFP via Getty Images

Orbán: „Nemyslete si, že se německý kancléř zbláznil“

Orbán ve svém výročním projevu hovořil mimo jiné o probíhající reorganizaci Evropy a významu Polska a Německa.

Ještě před časem podle Orbána dominovala evropské politice osa Berlín–Paříž. Nyní však podle premiéra tuto roli převzalo nové centrum moci a nová osa: Londýn, Varšava, Kyjev, pobaltské státy a Skandinávie, a to s americkou podporou.

Polsko je vklíněno mezi Německo a Rusko. A aby se z této situace dostali, „Poláci zvou Američany“. Tím by se Polsko stalo „americkou základnou číslo jedna v Evropě“.

„Je to starý plán: oslabit Rusko a stát se pokrokovějším než Německo.“

A v německé politice jsou podle Orbána jasně vidět důsledky tohoto procesu.

„Nemyslete si, že se německý kancléř zbláznil, když oznámí, že do války posílá jen přilby, a o týden později oznámí, ne, posíláme zbraně. A nemyslete si, (že ztratil rozum), když oznámí, že budou sankce, ale energetika mezi ně rozhodně nepatří, a o dva týdny později sám stojí v čele sankční politiky. Vždyť je to přesně naopak! Je při smyslech,“ řekl premiér.

Němci, zdůraznil Orbán, „vědí, že Američané a liberální tvůrci veřejného mínění, které ovlivňují, potrestají francouzsko-německou politiku, která neodpovídá americkým zájmům, veřejným míněním“.

O čem ještě Orbán mluvil

Orbán řekl, že válka na Ukrajině není jen regionálním konfliktem, ale součástí měnícího se světového řádu, který vytváří novou geopolitickou a ekonomickou realitu. Globální centrum moci se přesouvá do Asie.

Prezidentství Donalda Trumpa označil za „poslední šanci“ pro USA udržet si vedoucí úlohu. Trump je také důležitým hráčem pro mír. Pokud Evropská unie nepřejde na „mírovou politiku“ před prezidentskými volbami v USA, bude tak muset nevyhnutelně učinit po Trumpově volebním vítězství, řekl Orbán.

EU je příliš slabá a příliš rozdělená na to, aby mohla vypracovat nezávislou strategii, a proto je v nebezpečí, zdůraznil Orbán. Kritizoval vedení EU, které podle něj není schopno krizi účinně řešit.

Brusel „bezvýhradně následuje stranickou politiku demokratů v USA, a to i za cenu sebezničení“. Evropa se musí vrátit k posilování národních států a zachování suverenity, a zároveň se přizpůsobit novému světovému řádu.

Mohla by se obnovit schopnost Evropy přitahovat kapitál. „Můžeme rozvíjet důležité infrastruktury, zejména ve střední Evropě, a potřebujeme evropskou vojenskou alianci se silným evropským obranným průmyslem, stejně jako v oblasti výzkumu a inovací.“

Ústřední význam má také evropská energetická soběstačnost, která podle Orbána není možná bez jaderné energie. Po válce musí dojít k nové energetické spolupráci s Ruskem.

Viktor Orbán během svého výročního projevu na Letní univerzitě Bálványos v rumunském Bad Tuschnadu (Băile Tușnad) 27. července 2024. Foto: Daniel Mihailescu/AFP via Getty Images

Reakce z Polska

Náměstek polského ministra zahraničí v neděli prohlásil, že Orbánův projev byl útokem na Polsko, USA, Evropskou unii a NATO.

Bartoszewski popřel, že by Polsko obchodovalo s Ruskem. Maďarská vláda se podle něj naopak ocitla „na okraji mezinárodní společnosti, a to jak v Evropské unii, tak v NATO“.

Uvedl také, že Orbánův projev „velmi negativně“ komentoval americký velvyslanec v Budapešti.

Bartoszewski také zmínil, že Maďarsko v současné době také vetem blokuje proplacení téměř 500 milionů eur za polské vojenské dodávky Ukrajině, a zeptal se, proč Orbán nevytváří s Ruskem unii států.

Polský ministr zahraničí také kritizoval Orbánův projev v rozhovoru pro Visegrad Insight. Radosław Sikorski poznamenal, že „každý se na suverenitu dívá, jak uzná za vhodné“ a že „polské vedení by nedovolilo čínským policistům hlídkovat v ulicích Varšavy“.

-etg-

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.