Není to tak dávno, co ceny elektřiny podstatně zatížily naše peněženky, aby pak o něco poklesly. Jaké jsou nejzásadnější faktory, které ji ovlivňují? Než se k nim dostaneme, je potřeba zmínit, že cena elektřiny se skládá z obchodní (neregulované) složky a regulované složky.
Neregulovaná část je cena za samotnou komoditu (tzv. silová elektřina). Může se měnit podle tržních a smluvních podmínek. Je to částka, za kterou dodavatel elektřinu odběrateli dodává, a tvoří většinu celkové ceny.
Regulovaná část je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Platíme v ní za spolehlivý provoz, údržbu, posilování a inovace sítí i podporované zdroje energie. Tvoří podstatnou menšinu ceny elektřiny, přičemž u domácností (resp. nízkého napětí) je vyšší než u firem (resp. vysokého napětí).
Vlivy
1. Nabídka a poptávka
Kromě toho, že některé subjekty uzavírají s elektrárnami přímé smlouvy na odběr jejich elektřiny, zbylá část se obchoduje na burze. Cena může být nízká až záporná při přebytku vyrobené elektřiny, například v létě, kdy je menší poptávka, bývá hodně nárazové elektřiny ze solárních zdrojů, zatímco v zimě může cena stoupnout v důsledku větší poptávky po vytápění a nízké produkci z fotovoltaiky.
2. Kurz koruny k euru
S elektřinou v Evropě se obchoduje v eurech, proto měnový kurz koruny vůči euru rovněž ovlivňuje výslednou cenu za silovou elektřinu.
3. Emisní povolenky
Tyto poplatky za každou vypuštěnou tunu CO2 zvyšují cenu vyrobené elektřiny z fosilních elektráren. Dnes tvoří emisní povolenky kolem 80 % ceny elektřiny z uhelných elektráren.
4. Vládní strategie
Jaké elektrárny se budou provozovat a jaký bude energetický mix (podíl jednotlivých zdrojů elektřiny) může ovlivnit cenu elektřiny. Rozhodnutí zrušit levné uhelné elektrárny, nahradit je plynem či vodíkem a zvýšit podíl dotovaných obnovitelných zdrojů přispívá ke zvyšování cen. Naopak ke snížení může přispět rozhodnutí státu zastropovat ceny nebo zrušit příspěvek na obnovitelné zdroje (POZE), což učinila vláda vloni. Letos jej opět zavedla.
5. Regulované poplatky
Určuje je Energetický regulační úřad, jsou fixní a platit je musí každý. Patří sem:
- distribuční poplatek – liší se podle oblastí a distributorů
- poplatek za systémové služby – za provoz přenosové sítě
- příspěvek na obnovitelné zdroje energie (POZE)
- příspěvek na komunitní energetiku
- platba za jistič – podle velikosti jističe
- poplatek operátorovi trhu (OTE)
6. Fixace ceny
Zákazník si může cenu silové elektřiny zafixovat v rámci různých nabízených tarifů dodavatelů, tzn. že zůstane po stanovenou dobu neměnná. Vyplatí se pouze, pokud se čeká stoupání cen. Fixace se netýká regulované složky.
7. Daně
Cena je navýšena spotřební daní z elektřiny a daní z přidané hodnoty (DPH), jež je aktuálně 21 %.
8. Vstupní ceny zdrojů energie
Cenu ovlivňují taky náklady na vstupní komoditu – uhlí, jaderné palivo, plyn aj. Zejména ceny plynu zažily v posledních letech kvůli válce na Ukrajině velké výkyvy.