Ondřej Horecký

5. 1. 2024

Kvůli Green Dealu (Zelenému údělu) se zvedají ceny energií po celé Evropě a u nás tomu není jinak. Souvisí to s dotováním obnovitelných zdrojů a zejména s tzv. emisními povolenkami, což je jakási forma daně, kterou musí odvádět každá elektrárna a průmyslové podniky, které do ovzduší vypouštějí oxid uhličitý a jiné kontaminanty.

Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Emisní povolenky vydává Evropská unie, která jejich počet průběžně snižuje, v důsledku čehož dochází ke zvyšování jejich ceny.

Ceny povolenek stoupají výrazněji od roku 2019, kdy byl v EU schválen Green Deal, přičemž vrcholu dosáhly v roce 2022, kdy byl prosazen legislativní balíček Fit for 55. Tehdy atakovaly hranici 100 eur za povolenku.

Momentálně se ceny pohybují kolem 75 eur. Ceny povolenek i elektřiny se neustále mění podle situace na trhu. Pro český trh jsou určující ceny na německé burze v Lipsku. Aby uhelné elektrárny neprodávaly se ztrátou, rozdíl mezi cenou povolenky a cenou za 1 MWh elektřiny by měl činit alespoň 20 eur (dle sdělení expertů z oboru).

Na výrobu 1 MWh elektřiny z uhlí je potřeba zhruba jedna emisní povolenka, tj. při výrobě 1 MWh se do ovzduší dostane skoro tuna skleníkových plynů (konkrétně kolem 800 kg) . V současnosti cena emisních povolenek nabobtnala do takových rozměrů, že tvoří drtivou část ceny elektřiny vyráběné z uhlí, které tvoří po nukleární technologii druhou nejdůležitější část našeho energetického mixu. Může jít i o dvě třetiny, ale klidně i o víc než 80 % ceny elektřiny.

Dejme si jednoduchý, poměrně aktuální příklad z trhu, jen v českých korunách a kWh:

burzovní cena elektřiny2,30 kč/kWh
emisní povolenka1,90 kč/kWh
procento z ceny elektřiny82,6 %

Platíme osminásobek

Nebýt Zeleného údělu a tržního modelu, kdy se elektřina musí naceňovat na burze v Německu, Česko by si vystačilo při výrobě elektřiny jen s levnou a spolehlivou jadernou energetikou a domácím hnědým uhlím.

Hnědouhelné elektrárny by byly závěrné, tzn. že by se podle nich nastavovala cena elektřiny na trhu. Výrobní cena by byla při cenách 20 €/MWh pouhých 50 haléřů za kWh (20 €/MWh = 500 Kč/MWh = 0,5 Kč/kWh), vysvětluje Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).

„Bez poplatků POZE (příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie) a bez vynucených dalších extra nákladů na distribuci, které si vyvzdorovávají dotovaní solárníci, by cena elektřiny, kterou platí odběratel, byla i s distribucí kolem 1 až maximálně 1,5 Kč za kWh. Dnes kvůli zelenému šílenství EU a vypjatému ekologickému aktivismu, které v Evropské unii i u nás triumfují, musí odběratel elektřiny platit s nejrůznějšími daněmi, s POZE, s povolenkami, s poplatky za nerost a dalšími ekologickými platbami až 8 Kč za kWh,“ říká Budinský.

Levný zdroj energie

Jak k tomu podotýká energetický analytik Jan Vondráš z firmy Invicta Bohemica, hnědé uhlí má pro Českou republiku několik výhod. „My jsme schopni vyrobit elektřinu z hnědého uhlí extrémně levně, protože za a) hnědé uhlí se neobchoduje na burze a za b) máme ho dostatek ještě na 100 let, když budeme chtít.“

Tím, že se o ceně hnědého uhlí, na rozdíl od toho černého, nespekuluje na burze a jeho cena není odvislá od jiných komodit, je výrazně levnější. Společnosti navíc mezi sebou mají často přímý vztah elektrárna-těžební společnost bez prostředníků a uhlí se nemusí převážet na dlouhé vzdálenosti. Některé naše uhelné elektrárny sedí přímo na uhelných lomech nebo v jejich těsné blízkosti, čímž se přepravní náklady minimalizují.

„Pokud bychom neměli emisní povolenku, jsme schopni elektřinu z hnědého uhlí vyrábět za palivové náklady plus nějaké minimální náklady,“ dodává Vondráš.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.