Přestože asociace IBA není od loňského roku uznána jako řídící orgán boxu, podařilo se jí odvést pozornost od olympijských triumfů.
Zatímco diváci oslavují medailové triumfy, osobní maxima a olympijské rekordy, olympijské hry 2024 v Paříži se neobešly bez kontroverzí, včetně sporu, který se týká pouze dvou z více než 11 000 zúčastněných sportovců.
Boxerky Imane Khelifová a Lin Yu-Ting se dostaly do centra probíhajícího sporu mezi Ruskem a Západem o kontrolu nad tímto sportem, přičemž v rámci tohoto konfliktu byly vzneseny otázky týkající se jejich pohlaví a způsobilosti.
V roce 2019 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pozastavil činnost Mezinárodní boxerské asociace (IBA) ve snaze donutit ji ke změně činnosti kvůli obavám ze špatného finančního řízení a problémů s vedením.
Když se tak nestalo, odhlasoval v poměru 69 : 1 (10 členů se zdrželo hlasování), že přestane uznávat IBA jako řídící orgán amatérského boxu.
IBA v reakci na to obvinila MOV z „obrovské chyby“.
Problémy s testováním pohlaví
Mezitím byla v roce 2022 alžírská boxerka Khelifová diskvalifikována tři dny poté, co vyhrála zápas na začátku kola proti Azalii Aminěvové, ruské boxerce s dosud nepřekonaným rekordem.
Diskvalifikace znamenala, že Aminěvová zůstala neporažena.
IBA uvedla, že Khelifová a Lin z Taiwanu nesplnily „nezbytná kritéria způsobilosti“ a bylo zjištěno, že mají „konkurenční výhodu oproti ostatním závodnicím“ poté, co nesplnily blíže nespecifikované testy způsobilosti. Obě boxerky před náhlou diskvalifikací několik let soutěžily na turnajích IBA.
Přestože nemá v tomto sportu žádné uznávané postavení – a už vůbec ne na olympijské úrovni – IBA na tento problém upozornila, když obě boxerky letos soutěžily v Paříži.
Kromě toho asociace oznámila, že vítězům medailí z pařížských her nabídne finanční odměny v celkové výši 3,1 milionu dolarů, přestože většina národních boxerských federací již není jejími členy.
Nabídla také 50 000 dolarů Angele Cariniové, italské boxerce, která ukončila zápas s Khelifovou, a 25 000 dolarů jejímu trenérovi a stejnou částku také italské národní boxerské federaci, která však tuto, jak sama říká, „hypotetickou nabídku“ odmítla.
Jakýkoli požadavek, aby IBA vysvětlila podrobnosti svých testů způsobilosti, se setkal s mlžením.
Generální ředitel asociace Chris Roberts prohlásil, že v „obou případech“ byly nalezeny mužské chromozomy XY, ale že „se na tom podílejí různé prvky“, a proto IBA nebude dotyčné sportovkyně označovat za „biologické muže“.
Problémy přicházejí v době olympijských her
MOV vyjádřil pochybnosti o přesnosti testů.
„Nevíme, jaký byl protokol, nevíme, zda byl test přesný, nevíme, zda bychom měli testu věřit,“ uvedl mluvčí IBA Mark Adams.
Olympijský box je zatím řízen přímo administrativou v rámci MOV, který se po dvouletém přezkoumání této problematiky rozhodl, že nebude stanovovat pravidla způsobilosti pohlaví pro žádný sport.
Místo toho svěřil rozhodovací pravomoc řídícím orgánům jednotlivých sportů. V důsledku toho přešly plavání, atletika a cyklistika k vytvoření vlastních genderových politik.
Obecně řečeno zakazují všem, kteří prošli mužskou pubertou, soutěžit jako ženy na mezinárodní úrovni.
Vzhledem k tomu, že dosud nebyla uznána náhrada za IBA, musí se soutěžící řídit pouze obecným prohlášením MOV.
V něm se uvádí, že „žádnému sportovci by nemělo být znemožněno soutěžit nebo by neměl být vyloučen ze soutěže výhradně na základě neověřené, údajné nebo domnělé nespravedlivé soutěžní výhody v důsledku jeho pohlavních odchylek, fyzického vzhledu a/nebo transgenderového statusu“.
Takže mezi nespecifikovanými testy IBA a absencí jakékoli skutečné politiky MOV nemají Khelifová a Lin možnost potvrdit své právo soutěžit a jejich soupeřkám je odepřeno měřítko, podle kterého by bylo možné jejich účast hodnotit.
Roky zmatků na vrcholové úrovni světového boxu
Odvolání uznání IBA ze strany MOV bylo jen vyvrcholením dlouhé série událostí, které se týkaly řídícího orgánu boxu.
V roce 2016 – na poslední olympiádě, kde měla IBA oficiální status – ji irský bojovník Michael Conlan obvinil z korupce poté, co prohrál zápas s Rusem.
IBA suspendovala všechny rozhodčí a sudí zapojené do olympijského turnaje a přiznala, že některá rozhodnutí „nebyla na očekávané úrovni“, ale výsledky zůstaly v platnosti.
Bývalý předseda Ching-kuo Wu vedl IBA 11 let, než byl v říjnu 2017 předběžně suspendován a poté mu byl – spolu s bývalým výkonným ředitelem Ho Kimem – udělen doživotní zákaz činnosti poté, co zpráva zdokumentovala údajnou „hrubou nedbalost a špatné finanční řízení záležitostí a financí“.
V nastalém chaosu byli zaměstnanci uzamčeni v sídle organizace. MOV byl znepokojen bojem a neprůhledným hospodařením, a proto zastavil platby, čímž se finanční krize boxerské skupiny ještě prohloubila.
V následujícím roce se stal předsedou Gafur Rachimov, kterého americké ministerstvo financí označilo za „jednoho z předních uzbeckých zločinců“ kvůli jeho údajnému zapojení do obchodu s heroinem. Rachimov jakékoli pochybení popřel a slíbil, že dluhy organizace vyrovná. Poté byl nahrazen spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina Umarem Kremlevem.
Kremlev nabídl, že dluhy IBA ve výši 16 milionů dolarů vyrovná, pokud bude tomuto sportu zachován olympijský status. Kremlev stojí v čele Ruské boxerské federace od roku 2017 a jako hlavního sponzora přivedl ruský státem podporovaný energetický gigant Gazprom.
Pokus nahradit ho v roce 2022 předsedou nizozemské boxerské federace Borisem Van Der Vorstem ztroskotal poté, co byl tento uchazeč prohlášen za nezpůsobilého.
Přestože Sportovní arbitrážní soud rozhodl, že odepření kandidatury Van Der Vorstovi bylo protiprávní, návrh na uspořádání nových voleb delegáti IBA zamítli.
MOV uvedl, že je tímto výsledkem „mimořádně znepokojen“, zatímco Van Der Vorst prohlásil, že se obává o budoucnost boxu jako olympijského sportu.
Obvinění z vyhrožování
V roce 2023 se pak mistrovství světa konalo pod záštitou IBA. Celkem 19 zemí, včetně Spojeného království a Spojených států, tyto akce bojkotovalo poté, co IBA umožnila ruským a běloruským boxerům soutěžit pod vlajkami svých zemí, což bylo v rozporu s pokyny MOV po invazi na Ukrajinu.
To vyvolalo rozzlobenou reakci Kremleva, který prohlásil, že země bojkotující šampionát jsou „horší než hyeny a šakali“.
MOV ho také obvinil, že během kontinentálního fóra Americké boxerské konfederace v Brasílii v témže roce použil „násilné a výhružné výrazy“ vůči řadě jeho představitelů.
Olympijský výbor v reakci uvedl, že urážlivé výrazy na adresu organizace MOV a jejích zaměstnanců ze strany vedení IBA jsou „jednoduše nepřijatelné“.
„Vznášet vůči nim obvinění, že ‚kryjí zločiny‘, je velmi hanlivé,“ uvedl MOV ve svém prohlášení.“ „Navíc vyzývat k tomu, aby byla osoba dříve spojená s MOV ‚zastřelena‘, je jazyk, který nemá ve sportu ani v jakékoli normální civilizované debatě místo,“ uvádělo se v prohlášení.
Zhruba tři desítky federací opustily v posledních dvou letech IBA a vytvořily nový řídící orgán World Boxing (Světový box), o kterém doufají, že v příštím olympijském cyklu nahradí IBA.