Zatímco se zákonodárci napříč politickými uskupeními shodují na tom, že důchodová reforma je nevyhnutelná, a tříští se na detailech, pololetní data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vykazují druhý největší schodek v historii.
Minulý rok zaznamenal schodek systému sociálního zabezpečení 70 miliard Kč, když příjmy do sytému tvořily 645,70 miliardy a výdaje 715,80 miliardy. Že půjde o bezprecedentně špatný rok, naznačovala již pololetní data, ve kterých se schodek dostal přes 40 miliard.
K letošnímu pololetí je schodek lehce přes 26 miliard, což je o miliardu více ve srovnání se stejným obdobím dosud druhého nejhoršího roku 2020, který nakonec po 12 měsících skončil v mínusu přes 58 miliard.
Největším „problémem“ systému je důchodový systém a nástup silných ročníků do důchodového věku. Novelizace legislativy, aneb důchodová reforma, má za sebou první čtení v Poslanecké sněmovně. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý měsíc sdělil, že koaliční strany by měly projednat parametrizaci – především „návrh demografické společnosti“, který nejspíš bude pro většinu lidí znamenat zvýšení důchodového věku – během letních prázdnin.
Z květnového průzkumu agentury STEM poskytnutého ČTK vyplynulo, že zhruba tři pětiny české veřejnosti nadále nepovažují současný důchodový systém za spravedlivý a průměrná penze podle nich nepostačuje na pokrytí základních potřeb důchodců. Přes 70 procent lidí si také myslí, že systém lidem neumožňuje prožít důstojné stáří.