Město Chrudim bylo založeno ve 12. století králem Přemyslem Otakarem II. na místě původního hradiště a stalo se věnným městem královským. Ve znaku nese černou orlici. Pro svou polohu a krásu historických památek – a zásluhou rodáka Karla Pippicha – získalo přezdívku Athény východních Čech.
Resslovo náměstí na kopečku, hlavní náměstí nazvané po zdejším rodákovi a vynálezci lodního šroubu, vás ohromí vysokou siluetou arciděkanského gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kromě kamenných kašen nemůžete přehlédnout barokní kamenný sloup nazývaný Sloup Proměnění Páně, jehož autorem je italský sochař G. B. Bulla a jeho zdejší pomocníci J. P. Čechpauer a I. Rohrbach.
Podrobný příběh o vytvoření sloupu zhlédnete v krátkém filmu, nazvaném Kamenný příběh. Snímek vám promítnou v Muzeu barokních soch, které se nachází v barokním kostele sv. Josefa. V tomto muzeu bývají některé sochy obměňovány dočasnými zápůjčkami.
Poblíž kostela sv. Josefa na Žižkově náměstí najdete Novoměstskou kašnu z 19. století vyzdobenou povětšinou barokními sochami, z nichž některé pocházejí z bývalého parapetu před chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Odhaduje se, že autorem většiny pískovcových soch je J. P. Čechpauer.
Ať se z Resslova náměstí vydáte do různých směrů, cesty vás vždy přivedou k zajímavým objektům
Když projdete úzkou branou skrze Pardubickou fortnu, přezdívanou Seregetthiho dům, sejdete dolů na nábřeží, které se nazývá Tylovo. Volnou chůzí podél řeky Chrudimky se dostanete do Parku střelnice, jehož středem je přírodní památka Ptačí ostrovy. Ostrov vytváří samotná říčka Chrudimka svým zpětným zákrutem. Na okraji parku naleznete kapličku a u ní kavárnu U kapličky, kde se můžete občerstvit. Kromě tohoto má Chrudim i další půvabné městské parky.
Jinou cestou z náměstí, poněkud z kopce, se dostanete k centru chrudimského kulturního života, v jehož středu se nachází výstavní objekt Muzea, který je tvořen dvěma budovami, novobarokní a novorenesanční. Kromě regionálních sbírek muzea a jeho dalších artefaktů pozornost návštěvníků upoutávají originály plakátů Alfonse Muchy. Odcházíte obohaceni mnoha poznatky.
Po širokých schodech sestoupíte k dolní části Chrudimi, projdete okolo Divadla Karla Pippicha, jež bylo postaveno ve 30. letech min. století tzv. konstruktivním slohem, a můžete se ubírat po kamenném nábřeží Chrudimky, nazvaném tentokrát nábřeží K. Čapka, jež přechází do Jungamannova. Poblíž se nachází bývalý Polívkův mlýn se symbolickým mlýnským kolem, ve kterém je v současnosti provozována restaurace.
Dále můžete pokračovat po naučné stezce „Modrá osa“ s devíti informačními panely.
Trasa podél kanálu nabízí nejpohodovější procházku ve městě. Potkáte více zajímavých domů, které roubí břehy vodního kanálu, jež tu zůstaly po systému náhonů z 15. století. Na náhony byly napojeny nejen mlýny, ale také valchy, brusírny a vodárny. Tam kdysi v ústraní pracovali koželuhové.
Dnes skýtají několikero příjemných zastavení v rovince kolem tekoucí vody, např. Náměstí U Vodárny, Expozice minerálů a hornin, zajímavé domy v Soukenické nebo Koželužské ulici.
Projdete kolem Kateřinského předměstí, jemuž vévodí kostel sv. Kateřiny, ovšem z druhé strany zastíněný moderní stavbou pocházející z doby socialistické. Nábřeží vás dovede až ke stadionu a bazénu.
Když se vrátíme na hlavní náměstí, k dalšímu podívání vás přivede blízké Školní náměstí, ze kterého nahlédnete do Klášterních zahrad. V nich stojí bašta Prachárna, památka uchovaná z 15. století. Byla součástí městského opevnění, jehož pozůstatky najdete na vícero místech.
Městská památková zóna zahrnuje přes 90 objektů, zapsaných v seznamu nemovitých kulturních památek. Na Resslově náměstí spatříte vícero renesančních domů pocházejících ze 17. století, nebo původní starou radnici, jež je charakteristickou doménou chrudimského náměstí.
Výhledům vévodí vysoká věž Mydlářovského domu ve tvaru minaretu. Kdysi v ní byla hvězdárna, kterou údajně navštívil i Tycho de Brahe.
Když si zakoupíte vstupenku na věž Mydlářovského domu, máte možnost posadit se na venkovní terasu s vyhlídkou na město. A když jste v domě s dvojvěží, můžete vystoupat po schodech, seznámit se s mluvící studnou a zhlédnout loutkářské výstavy s jejich nenapodobitelnými „pimprlaty“.
Na náměstí vás zvou různé kavárny k posezení a popíjení kávy. V jedné kavárně dokonce mají tak bohatou květinovou výzdobu, že se do ní téměř ponoříte.
Nabídka památek v chrudimské městské památkové zóně se nachází nepřeberná, sotva stačí jeden den, abyste je prošli a poznali.