Etický hacker z Nizozemska dokázal, že získat přístup k solárním systémům není nic obtížného. Slabým místem jsou střídače, které lze na dálku snadno napadnout a deaktivovat. Solární odvětví proto volá po zvýšení kybernetické bezpečnosti.
Zatímco větrné turbíny, které jsou vysoce propojené a vybavené stovkami senzorů, jsou tradičně považovány za zranitelnější vůči vnějším zásahům než solární panely, etický hacker z Holandska prokázal, že ani solární systémy nemají dostatečné zabezpečení.
Podle holandského investigativního portálu FollowTheMoney se počítačový specialista naboural do fotovoltaik díky metodě zadních vrátek (backdoor), které obchází ověřování, a „mohl získat kontrolu nad miliony inteligentních systémů solárních panelů“.
Jak píše Euractiv, zjištění potvrzují zprávu nizozemské agentury z roku 2023, podle níž lze měniče fotovoltaických systémů „snadno hacknout, vzdáleně deaktivovat nebo použít pro DDoS útoky“. Měniče, zvané také střídače nebo konvertory, jsou srdcem solárních panelů. Zajišťují přeměnu stejnosměrného napětí ze solárních panelů na střídavé napětí, které lze využít v běžné domácnosti nebo přivést do sítě.
Oborové sdružení SolarPower Europe uvedlo v reakci na zprávy o hackerském útoku, že unie „potřebuje přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro distribuované zdroje energie“.
„Zařízení, která mohou být centrálně koordinována nebo řízena (například agregované střešní solární instalace), musí podléhat úrovni monitorování schválené EU nebo národně,“ zdůraznil Dries Acke, zástupce generálního ředitele sdružení.
Podle Ackeho by měly být solární panely klasifikovány jako kritický produkt a podléhat tudíž přísnějšímu hodnocení a ochraně. „Podíl solární energie v evropské rozvodné síti vzrostl z 1 % v roce 2010 na 9 % v roce 2023, a s tím rovněž vzrostl rušivý potenciál kybernetického útoku na solární panely,“ píše Euractiv.
Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) vydala letos 24. července zprávu s vyhodnocením rizik, kde uvádí, že EU není připravena na koordinovaný útok na svou energetickou infrastrukturu, ať už ze strany cizího státu nebo jiných zlomyslných aktérů.
Solární panely byly nastíněny jako zranitelnost v několika scénářích, také kvůli dominanci Číny v dodavatelském řetězci. Evropští výrobci uvádí kybernetickou bezpečnost jako jeden z důvodů, proč by měli být upřednostňováni při veřejných zakázkách před svými čínskými konkurenty.