Krátce po vyhlášení předběžných výsledků zemských voleb v Sasku se objevily náznaky, že výpočet mandátů v novém zemském sněmu byl chybný. Nyní je to oficiální: AfD ztratila jedno křeslo a tím i důležitou možnost uplatnit svůj vliv v parlamentu.
„Kvůli softwarové chybě bylo včera večer zveřejněno nesprávné rozdělení mandátů podle předběžného výsledku,“ stojí v prohlášení saského zemského volebního zmocněnce z 2. září.
V důsledku toho AfD v Sasku nyní ztratila blokační menšinu. Původně zemská volební správa oznámila, že AfD dosáhla 41 mandátů v zemském sněmu.
Po opravě nyní uvádí: „Podle získaných hlasů mají Zelení a SPD o jedno křeslo více a CDU a AfD o jedno křeslo méně, než bylo uvedeno.“
CDU má nyní 41 mandátů, AfD 40 mandátů, SPD deset mandátů a Zelení sedm mandátů.
Kontext: Poté, co zemský volební úředník v Sasku oznámil předběžné výsledky zemských voleb 2024 a odpovídající rozdělení mandátů, ozvaly se různé hlasy, které zpochybnily rozdělení mandátů v Sasku pro nejméně tři strany.
Různá média informovala o podezření, že zemský volební úředník použil při výpočtu mandátů zastaralý postup. Pracovníci platformy Wahlrecht.de mimo jiné uvedli, že počet hlasů přidělených stranám by měl být vypočítán podle metody přidělování mandátů Sainte-Laguë.
Státní volební úředník poté oznámil, že informace prověří.
Blokování menšin dává větší vliv
Vzhledem k tomu, že AfD se 40 křesly z celkových 120 v zemském parlamentu již nemá více než třetinu, ztratila nyní blokační menšinu.
Blokační menšina znamená, že strana s více než třetinou křesel v parlamentu může blokovat parlamentní usnesení, která vyžadují dvoutřetinovou většinu.
Podle starých pravidel, která AfD zajišťovala 41 křesel, by bez souhlasu AfD nebylo možné změnit saskou ústavu. Dvoutřetinovou většinu vyžaduje také volba saských ústavních soudců, jmenování prezidenta Státního účetního dvora nebo některé zemské zákony. To by AfD umožnilo vyvíjet tlak například na nejvyšší zemské soudy.
AfD by také mohla využít své blokační menšiny k zablokování jmenování nových členů parlamentního kontrolního výboru. Tento orgán je zodpovědný za parlamentní kontrolu Státního úřadu na ochranu ústavy – bezpečnostního úřadu, který saskou AfD zařadil do kategorie „jistě pravicově extremistická“ a monitoruje ji.
-etg–