Prezident Joe Biden svolal vedoucí představitele Indie, Japonska a Austrálie na summit do amerického státu Delaware.
Americký prezident Joe Biden řekl vedoucím představitelům Austrálie, Indie a Japonska, že komunistická Čína „zkouší“ Západ svou agresí v Indo-Pacifiku. Tato poznámka byla zachycena na víkendovém summitu čtyřstranné aliance QUAD.
Summitu, který Biden pořádal nedaleko svého rodného města Wilmingtonu ve státě Delaware, se zúčastnili indický premiér Naréndra Módí, japonský premiér Fumio Kišida a australský premiér Anthony Albanese.
Poté, co před novináři přednesli své úvodní projevy, řekl Biden členům aliance QUAD, že nedávné akce Pekingu jsou „změnou taktiky, nikoli změnou strategie“.
„Čína se nadále chová agresivně a testuje nás v celém regionu, a to v Jihočínském moři, Východočínském moři, jižní Číně, jižní Asii i v Tchajwanském průlivu,“ řekl Biden.
„Domníváme se, že (vůdce Komunistické strany Číny) Si Ťin-pching se snaží zaměřit na domácí ekonomické výzvy, aby minimalizoval turbulence v Číně, na diplomatické vztahy a podle mého názoru se také snaží získat si určitý diplomatický prostor k agresivnímu prosazování čínských zájmů,“ dodal Biden.
Ve společném prohlášení lídrů čtyř zemí nebyla Čína ani Si jmenovitě zmíněni. „Jsme vážně znepokojeni situací ve Východočínském a Jihočínském moři,“ uvádí se v prohlášení.
Co se týče čínské ekonomiky, která je jednou ze strategických proměnných, ta se potýká s krizí na více frontách, přičemž srpnové hospodářské údaje, jako je průmyslová výroba, maloobchodní tržby a nezaměstnanost mladých lidí, přinesly zklamání. Ceny nových domů vykázaly v červenci devítileté minimum.
Podle průzkumu, který počátkem tohoto měsíce zveřejnila Americká obchodní komora v Šanghaji, klesl optimismus amerických firem v Číně na historické minimum. Přes zhoršenou ekonomickou situaci však vojenské provokace čínského režimu pokračují.
Japonsko vyjádřilo znepokojení poté, co čínská letadlová loď na začátku tohoto měsíce vplouvala do jeho přilehlých vod. Tato událost následovala po dvou územních vpádech v srpnu, které přiměly Japonsko podat oficiální protest Pekingu.
Do diskuse vstoupili také Filipíny, které v posledních týdnech kritizovaly Peking za taranování (ramming) svých lodí, ostřelování vodními děly a vypalování světlic na svá letadla, přičemž k většině incidentů došlo v okolí sporné Sabinské mělčiny v Jihočínském moři.
Další napětí vzniká okolo ostrovního státu Tchaj-wanu. Čínský režim, který si nárokuje Tchaj-wan jako součást svého území, se na ostrov zaměřuje vojenskými provokacemi a taktikou kybernetických útoků. 22. září tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo, že za posledních 24 hodin zaznamenalo v blízkosti ostrova osm čínských vojenských letadel a šest vojenských plavidel.
Summit
Biden byl také zachycen na mikrofon, jak komentuje srpnovou návštěvu poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana v Číně.
„Považujeme toto angažmá za důležité pro předcházení konfliktům a řešení krizí uprostřed našeho strategického soupeření,“ řekl Biden. „Zajistili jsme určité úspěchy v americko-čínských bilaterálních vztazích, které jsou důležité.“
Sullivan před summitem čtveřice států bagatelizoval myšlenku, že se QUAD zaměřuje na Čínu.
„Chci říci, že účelem čtyřky není sdružovat se kolem Číny nebo jiné země. Je to spojení za účelem, jak vybudovat svobodný a otevřený Indo-Pacifik,“ řekl Sullivan. „A akce a politiky, které to narušují nebo podkopávají, rozhodně nejsou pouze předmětem zájmu, ale budou předmětem diskuse členů čtyřky.“
Podle prohlášení Bílého domu Biden a Kišida během sobotního osobního setkání hovořili o „společných obavách z nátlakových a destabilizujících aktivit [čínského režimu], včetně aktivit v Jihočínském moři“.
O stejných obavách hovořili podle Bílého domu při svém setkání také Biden a Albanese.
Vedoucí představitelé čtyř zemí oznámili několik společných iniciativ, včetně rozšíření stávající iniciativy Indicko-pacifického partnerství pro zvyšování povědomí o námořní oblasti.
Vedoucí představitelé QUAD se rovněž dohodli na vzdělávací iniciativě, která má zemím pomoci „monitorovat a zabezpečit jejich vody, prosazovat jejich zákony a odrazovat od nezákonného chování“.
Ryan Hass, ředitel Čínského centra v Brookings, uvedl, že Bidenova poznámka zachycená na mikrofon „je rozumná a je logicky v souladu se způsobem, jakým jeho administrativa přistupuje k americko-čínským vztahům“, jak uvedl 22. září na sociální síti X.
„Očekávám, že tyto komentáře budou pro spojence/partnery uklidňující a pro Peking nepřekvapivé,“ napsal Hass.
Gordon Chang, vedoucí pracovník Gatestone Institute a autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), v srpnovém článku napsal, že čínská agrese proti Filipínám znamená, že se čínský vůdce „rozhodl postupovat proti slabému sousedovi“.
„Riziko spočívá v tom, že útok na Filipíny povede k všeobecnému konfliktu v regionu,“ napsal Chang a dodal, že takový konflikt bude bojem, v němž se proti sobě postaví koalice Číny, Ruska a Severní Koreje proti Spojeným státům a jejich partnerům.
Na této zprávě se podílely agentury Associated Press a Reuters.
–ete–