Britský mediální dům Independent informoval, že čínské autority začátkem září osévaly mraky, aby způsobily déšť a ukončily tak dlouhotrvající vedra a sucho. Manipulaci s počasím doprovázel i silný vítr, který měl dosáhnout ve městě Chongqing až 122 kilometrů za hodinu.
Místní občané dle Independent ironicky pojmenovali tento jev „krizí spodního prádla“, protože po městě létalo vyprané prádlo, které se sušilo na balkónech.
Underwear Storm In China : Result of China's Act Against Nature ?
— Resonant News🌍 (@Resonant_News) September 12, 2024
🔸Location : Chongqing
🔸In an effort to bring down the temperatures and ease drought conditions, last week the #Chinese 🇨🇳 authorities turned to cloud-seeding technology, sending almost 200 rockets into the sky.… pic.twitter.com/ScEav0JCYq
V Chongqingu „pršelo“ prádlo a foukal tajfun
„Vyšla jsem ven a najednou začalo hustě pršet a z nebe padalo spodní prádlo,“ popsala situaci rezidentka Chongqingu na sociální síti Weibo.
Úřady dle Independent přiznaly, že do mraků bylo vystřeleno téměř 200 raket s chemikáliemi s cílem stimulovat dešťové srážky. Nicméně odmítly, že by osévání mraků mohlo vést k silným větrům.
Zhang Yixuan, zástupce ředitele Kanceláře pro ovlivňování počasí v Chongqingu měl uvést, že „silný vítr byl důsledkem přirozené konvekce“.
Nešlo o první případ ovlivňování počasí v Číně. To má v této zemi již letitou historii a jak se zdá i velkou budoucnost.
V Číně poroučí větru dešti i pomocí dronů
Podle Akademie věd ČR osévala Čína mraky například během olympiády v Pekingu v roce 2008. Nešlo však o ojedinělou událost.
Podle CNN Čína mezi roky 2012 a 2017 investovala do modifikace počasí více než 1,34 miliardy dolarů, a čínští představitelé plánují do roku 2025 ovlivňovat počasí až na polovině svého území.
Za tímto účelem se v Číně dnes využívají různé moderní technologie.
Například, během dalšího experimentu, který proběhl začátkem září, využil Čínský meteorologický úřad v regionu Xinjiang pro osévání mraků drony. Křídla dronů mají v poloměru přes 20 metrů, mohou létat až po dobu 40 hodin, a to na vzdálenost 8 000 km.
Ovlivňování počasí je ve světě již běžné. Pokusy probíhaly i u nás
Čína není zdaleka jedinou zemí, která ovlivňuje počasí. Podle médií Bloomberg či Eurasiareview se dnes běžně počasí ovlivňuje ve více než 50 zemích světa. Kromě osévání mraků se experimentuje s ionizací mraků, s využíváním laserů či ionosférických technologií.
Pokusy s oséváním mraků probíhaly v šedesátých letech 20. století i v bývalém Československu. Možnosti a fungování metody osévání mraků analyzovala v roce 2008 ČT v pořadu Planeta Věda.
V poslední době se odborníci čím dál častěji obávají, že by ovlivňování počasí mohlo zapříčinit extrémy počasí. I z tohoto důvodu například stát Tennessee ve Spojených státech tyto aktivity letos zakázal.