Nově vzniklá Asociace pro ekologické vytápění dřevem chce vzdělávat veřejnost a bojovat s dezinformacemi o topení dřevem, které se šíří po internetu, ale i v zavedených médiích.
Jedním z těchto mýtů, s nímž můžete v komentářích na webu setkat, je tvrzení, že se Evropská unie chystá dřevo jako topné palivo zakázat. Asociace uvádí, že podle letošního průzkumu tomu věří 20 % Čechů.
„Naším cílem je uvést tyto mýty na pravou míru, usnadnit široké veřejnosti pochopení chystaných nařízení a poskytovat pravdivé informace o tomto tradičním způsobu vytápění,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Michal Bartoška, předseda nově vzniklé asociace.
„Politika Evropské unie se nechystá omezit spalování biomasy, tudíž ani dřeva a paliv z něj vyráběných. Směrnice o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti neobsahuje žádný zákaz lokálních zdrojů tepla na spalování biomasy, ale naopak EU s biomasou jako obnovitelným palivem počítá také po roce 2050,“ zdůraznil Bartoška.
Další nesprávnou informací má být mylná interpretace zákazu kotlů od 1. září. Asociace upozorňuje, že od září se nesmějí používat pouze kotle 1. a 2. třídy. Zákaz se nevztahuje na kamna, krbové vložky a sporáky. Ty, pokud splňují přísná kritéria EcoDesign 2022, jsou navíc bezpečné a šetrné k životnímu prostředí, pakliže jsou správně používány, uvádí asociace, která zároveň odstartovala edukační kampaň nazvanou Poleno povoleno.
Levné a ekologické
Bartoška na konferenci uvedl, že dřevo je dnes nejekonomičtější možností vytápění, přičemž se odkazoval na data ze serveru tzb-info.cz. Je však podle něj i velmi ekologickou variantou za předpokladu, že uživatel používá správné topidlo i topivo.
Například výhřevnost dřeva vysušeného rok až dva je o 79 % vyšší než u surového dřeva, které obsahuje až 50 % vody, uvedl ve své prezentaci vědec Jiří Horák, který působí ve Výzkumném energetickém centru na CEET při Vysoké škole báňské v Ostravě. Na internetu jej znají diváci pod pseudonymem Smokeman.
Palivové dříví zůstává podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského nejlevnější variantou vytápění, uvedl letos pro Epoch Times. Komu se ale nechce řezat, sušit, štípat a často přikládat, může sáhnout po dřevěných peletkách, což je podle Stupavského „topení dřevem pro lenochy“.
Pelety mají tu výhodu, že vytvářejí minimální množství odpadu. Majitel e-shopu Kohutovy paliva Martin Kohut označil jejich popelnatost 0,5 až 1 %. Pro porovnání, hnědé uhlí má popelnatost 8–12 %. Popelnatost uhlí se liší od druhu dřeva, teploty spalování i jeho vysušení, ale i ono přináší daleko menší emise než uhlí.
„Pokud dobře spálíme poleno v kvalitních kamnech, považuji to za rozumný obnovitelný způsob vytápění našich domovů,“ řekl na tiskové konferenci Horák.
Ovšem kromě správného paliva a kamen či kotle je také nutné se pravidelně starat o komín i kamna, a také dobře topit, například správně pracovat s regulační klapkou na přívod vzduchu nebo adekvátně přikládat, poznamenal Jiří Horák. Zatímco u starých kotlů by se mělo přikládat méně a častěji, u automatů a zplynovacích kotlů by to mělo být vždy do plna. Tímto způsobem se docílí největších úspor.
Horák poeticky popsal spalování jako uvolňování sluneční energie, k čemuž si vzal na pomoc citaci amerického teoretického fyzika Richarda P. Feynmana: „Stromy vznikly převážně ze vzduchu. Když je spálíme, vrátí se zpátky do vzduchu, přičemž se uvolní sálavé teplo, což je sálavé teplo Slunce, které bylo třeba, aby se vzduch přeměnil v dřevo stromů; trocha popela je pozůstatek té části stromů, která neměla původ ve vzduchu, ale v zemi.“